BRATISLAVA. Britská kráľovná Alžbeta II. predstavila v utorok vo svojom pravidelnom každoročnom prejave pred poslancami prvý vládny program premiéra
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Gordona Browna.
Počas otvorenia zasadnutia parlamentu oznámila v mene Browna sprísnenie boja proti terorizmu a ilegálnemu prisťahovalectvu. Ďalším ťažiskom Brownovho programu na nasledujúcich 12 mesiacov sú projekty zamerané na pomoc mladistvým. Okrem toho vláda plánuje reformy zdravotníctva, dôchodkového systému a financovania politických strán. Brown ohlásil 23 návrhov zákonov.
Anglickí králi tradične predstavujú vládny program v parlamente od roku 1536. Brown prevzal v lete premiérsky post od dovtedajšieho predsedu vlády Tonyho Blaira.
VILLAHERMOSA. Obrovská vlna bahna a vody sa prevalila v pondelok cez juhomexickú dedinu San Juan Grijalva, ktorá so sebou strhla ľudí a domy.
Lavína bahna, ktorá sa zosunula z hory, tlačila pred sebou vodu z rieky preplnenej po výdatných dažďoch a zabila 16 ľudí. Juan Sabines, guvernér štátu Chiapas, povedal, že lavína dedinu nezaliala, ale, naopak, vyhladila všetko, čo jej prišlo do cesty ako malé tsunami. "Bolo to strašné. Rovná zem zostala tam, kde bol kostol alebo škola. Dedina prakticky zmizla."
V dedine žilo okolo 600 obyvateľov, pričom väčšina z nich utiekla do hôr. Ničivý zosun pôdy je najnovším úderom pre južné Mexiko po minulotýždňových záplavách, ktoré postihli viac ako milión ľudí a zaliali až 80 percent štátu Tabasco.
RÍM. Talianska polícia v utorok ráno v Miláne zaútočila na byty približne 20 osôb, ktoré najímali ľudí ochotných uskutočniť samovražedné útoky v Iraku a v Afganistane, uviedla talianska tlačová agentúra ANSA.
Protiteroristickú akciu uskutočnili podľa spravodajskej televíznej stanice Sky-TG24 aj vo Francúzsku, Británii a Portugalsku. Polícia našla diaľkové elektronické detonátory, jed, ako aj inštrukcie na vykonávanie bojových techník, uviedla ANSA. Polícia pátrala po cudzincoch podozrivých z budovania džihádistických buniek. Zatknuté osoby sú podozrivé aj z falšovania dokumentov, ktoré by najatým osobám umožňovali cestovať z jednej európskej krajiny do druhej.
Členovia teroristických buniek pravdepodobne neplánovali nijaké útoky v Taliansku.
WASHINGTON. Americký prezident George W. Bush v pondelok počas krízových rozhovorov vo Washingtone tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana ubezpečil o tesnej spolupráci a spoločnom postupe proti kurdským povstalcom, ktorých označil za "nepriateľov Spojených štátov". Bush sa rozhovormi snažil zabrániť tureckej invázii do Iraku.
"Hovorili sme o tom, že je potrebné, aby naše armády boli v neustálom kontakte," povedal americký prezident, ktorý sa tiež zmienil o trojstrannej dohode, ktorej súčasťou má byť aj americký veliteľ v Iraku, generál David Petraeus. Hoci nemenoval partnerov dohody, USA, Turecko a Irak budú musieť očividne spolupracovať pri riešení tohto problému.
Bushova ponuka väčšej pomoci kurdskej časti Iraku, kde bojovníci Strany kurdských pracujúcich (PKK) našli svoje útočisko a odkiaľ operujú proti tureckým silám spoza hranice, sa zdá byť zmenou jeho politiky. Biely dom sa obáva, že turecká invázia by mohla priniesť nestabilitu do najpokojnejšej časti Iraku. Možný turecký útok na iracký Kurdistan Bush odmietol ako hypotetickú otázku a namiesto toho ubezpečil Turecko o podpore Spojených štátov. "Nič sa nemôže stať, ak dostanete dobré informácie od tajných služieb. Potrebujeme vedieť, kde sa ľudia ukrývajú a čo tam robia."
Podľa mnohých Turkov je diplomatická snaha iba odďaľovaním nevyhnutnej vojenskej akcie.
(sita)
Autor: pan, ato, nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.