Korzár logo Korzár
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Kozák je rozčarovaný z návštev a závidí hokejistom

TOMÁŠ PETRO, tomas.petrokorzar.skTRÉNER MFK: "KOCIAN VRAJ SPOLUPRACUJE S KLUBMI, INFORMUJE SA, SO MNOU VŠAK NEROZPRÁVAL..."n Na trénera MFK

TOMÁŠ PETRO, tomas.petrokorzar.sk

TRÉNER MFK: "KOCIAN VRAJ SPOLUPRACUJE S KLUBMI, INFORMUJE SA, SO MNOU VŠAK NEROZPRÁVAL..."

n Na trénera MFK Košice Jána Kozáka sú pohľady rôznorodé, no všetky skupiny spája minimálne jedna skutočnosť: jeho názory. Na tie sú všetci zvedaví. A je jedno, či s ním súhlasia, alebo nie. Košice zaokrúhlili sériu desiatich zápasov bez prehry (aj v Slovenskom pohári), z ktorých deväť vyhrali. Na to, že pred rokom týchto futbalistov málokto poznal a nijaké posily do mužstva neprišli, je to vskutku parádna bilancia. A nemalú zásluhu na tom má práve košický kormidelník, s ktorým sme sa porozprávali pred blížiacim sa zápasom 16. kola a prvou polovicou súťaže.

Po zápase so Zlatými Moravcami ste povedali, že vyše dvoch mesiacov si s hráčmi užívate futbal. Ako vyzerá také užívanie si?

"Samozrejme, ak sú výsledky, tak celková práca a pohoda v klube je iná. Iná je i chuť do tréningu. Človek vidí na týchto chlapcoch, že sa tešia, majú radosť, nie sú pod žiadnym tlakom. Z toho vidieť, aké sú dôležité výsledky."

Pamätáte sa, ako ste po 4. kole, keď ste mali na svojom konte dva body za domáce bezgólové remízy, povedali, že s týmto mužstvom budete bojovať o udržanie sa. Korigujete teraz svoje vyjadrenie?

"Ja som už na tlačovke pred začiatkom súťaže povedal, že toto mužstvo má na umiestnenie okolo 9. miesta. Na začiatku súťaže sme nehrali zle, ale nedávali sme góly. Zo štyroch zápasov sme mali v troch na víťazstvo - doma so Sencom, Dubnicou a v Zlatých Moravciach, kde sme ešte v 81. minúte viedli 1:0. Bolo vidieť, že šesť hráčov v lete odišlo. Rátal som, že Jožko Majoroš prevezme zodpovednosť po odchodoch Soviča, Lesniaka, Ivana Kozáka, Krakovského či Pulena. Majoroš však zdravotne nebol fit, rovnako nebol k dispozícii Kaminský. Zrazu nastala situácia, že sme síce hrali dobre, no ak sa zápas nevyvíjal tak, ako sme si predstavovali, nenašiel sa človek, ktorý by na seba zobral zodpovednosť, bol by lídrom mužstva, usmernil hráčov na trávniku a rozhodol zápas. Tieto problémy vyústili do týchto výsledkov. Veľmi vhod nám prišlo stretnutie so Žilinou. To nás naštartovalo k úspešnému ťaženiu. Remizovali sme na Petržalke, porazili Slovan a až potom prišla nešťastná prehra v Ružomberku v 93. minúte. Mužstvo však už bolo naštartované a hralo dobre. Odvtedy ťaháme úspešnú sériu."

Vieme, že vo futbale, ani v športe keby neplatí, no pristihli ste sa niekedy pri myšlienkach, keď ste sa pozreli na tabuľku a v duchu preratávali, kde ste mohli byť, nebyť práve týchto zakopnutí z úvodu sezóny?

"Nie, lebo hneď človek môže argumentovať, ako sme nemuseli uhrať remízu na Petržalke, ako sme nemuseli doma vyhrať nad Trnavou, či otočiť zápas v Bystrici. Čo sa týka šťastia, je to fifty-fifty. Súčasný bodový zisk je naozaj dobrý."

Prekvapuje vás súčasná hra zverencov a umiestnenie v tabuľke, keď dýchate na chrbát tretej Nitry? Nehovoriac o Slovenskom pohári. Ak nespackáte odvetu na Slovane, je reálny postup do semifinále.

"Nepovedal by som, že ma chlapci prekvapili. Potenciál na to majú. Stále hovorím, možno to vyznie zvláštne, ale niektorí nehrajú v optimálnej forme. Či už Jurčo, Bicák, Novák, Majoroš, Šimko, Bašista, Majerník. Majú väčší potenciál, ako odvádzajú. A to je dobré pre mňa do budúcnosti. Vidieť, že hoci individuálne výkony nie sú na ich maximálnej úrovni, ako celok šľapú! Skutočne im nemožno vyčítať ani jeden zápas, že by ho odflákli. Ak sa podarí posunúť výkonnosť jednotlivcov vyššie, mali by sme i lepšie hrať."

Má mužstvo v súčasnosti svojho lídra? Alebo je to o spoločnom kolektívnom duchu?

"Momentálne je ním Majoroš. Dostáva sa do formy, usmerňuje hru na ihrisku, ponúka finálne prihrávky. Je nositeľom kvality v prechodovej a finálnej fáze. Nemá však ešte toľko natrénované, koľko by mal mať. Sú tam i ďalší, napríklad Jaro Kolbas, ktorý nenormálne išiel výkonnostne hore. Počas celého kalendárneho roka si udržiava vysoký štandard. V bráne nás drží celú jeseň Putnocký. Nemá výkyvy, chytá dobre. Defenzívna činnosť celého mužstva je celkom dobrá. Inkasovali sme 13 gólov, z nich sedem nám dala Trnava v dvoch zápasoch... Samozrejme, nájdu sa aj rezervy. Treba však povedať i to, že ide o hráčov, o ktorých sa pred rokom poriadne nevedelo, ľudia ich v Košiciach nepoznali, nieto v rámci Slovenska... Je dobré, že sa dostávajú do povedomia. Som zvedavý, ako to pôjde ďalej. Jedna vec je momentálny stav, keď sa ľahšie hra, rozpráva a všetko ide jednoduchšie. Som presvedčený, že prídu i horšie výsledky, keď sa nebude tak dariť a som zvedavý, ako potom zareagujú hráči na danú situáciu."

Pred časom sme upozorňovali, že práve Putnocký a Kolbas hrajú v reprezentačnej forme. Zatiaľ sa však o nich nik nezaujíma. Možno sa o nich reprezentačný tréner začne viac interesovať, ak náhodou v zime niekde prestúpia. Nie je pre vás prekvapením, že napriek dobrej hre i výsledkom, tréner Kocian si ešte nenašiel cestu do Košíc?

"Samozrejme, je to vec reprezentačného trénera. Myslel som si, že po jeho príchode na tento post bude spolupráca s klubovými trénermi iná. Mňa však počas jesennej časti prakticky ani raz neoslovil. Myslím si, že by bolo slušné sa spýtať, ak už to mužstvu ide a darí sa mu, či tam nie je nejaký perspektívny hráč - netvrdím, že hneď teraz, ale s výhľadom do budúcnosti. Neprišiel však ani náznak. Napríklad pred prípravným duelom v Chorvátsku, v ktorom skúšali Grajciara a iných hráčov. Samozrejme, futbalista (Kolbas, pozn. red.), ktorý v tomto roku za jar i jeseň nastrieľal 13 gólov, čo je na stredopoliara pekné číslo, by mohol byť kandidátom. Je to však vec reprezentačného trénera a ja do toho nechcem vstupovať, lebo je to každého osobná vec. Čítal som však v novinách vyjadrenie reprezentačného kormidelníka, aká je spolupráca, ako sa informuje v kluboch, no so mnou nerozprával ani raz..."

Ak by vám zatelefonoval tréner Kocian a spýtal by sa vás, koho by ste mu odporúčali v súčasnosti do repre, aká by bola vaša odpoveď?

"Prípravných zápasov je dosť málo, lebo veľa voľných termínov nie je. Nedá sa hneď do A-mužstva zobrať hráč, ktorý neodohral nejaké ťažké zápasy, prípadne stretnutia v Lige majstrov. Musia byť postupné kroky. Vyrastajú tu však talentovaní hráči, ktorí majú potenciál. Som presvedčený, že Putnocký má všetky predpoklady, aby raz z neho bol reprezentačný brankár. Na gólmana totiž má nielen dobré parametre, ale aj povahové vlastnosti. Jaro Kolbas je hráč, ktorý časom môže zaklopať na dvere a dostať sa ešte viac do povedomia. Jurčo hrá v 21-ke, Jano Novák je typom futbalistu budúcnosti. Škoda, že ho pribrzdili zranenia. Bol totiž veľmi dobre "nadupaný". Zaujímaví pre budúcnosť môžu byť i Bašista, Cicman či Džogan.

Pred časom fanúšikovia bojovali o návrat futbalu do Košíc. V druhom najväčšom meste je najvyššia súťaž, mužstvo vyhráva jeden duel za druhým, ťahá úspešnú sériu, návštevy však klesajú... Je to iba v kultúrnosti prostredia na štadióne?

"Neverím tomu! Človek, ktorý má rád šport, futbal, tak sa príde pozrieť. Neviem, prečo to tak je. Chlapci berú futbal poctivo, v každom zápase zo seba vydajú všetko, vyhrávajú, doma ešte neprehrali, vážia si diváka, nie sú namyslení. Takáto séria si žiada väčšiu podporu hráčov zo strany divákov. Som presvedčený, že keby na Trnavu neprišlo toľko ľudí a nebola by taká atmosféra, zápas by sme neotočili. Diváci v závere dodali chlapcom veľa síl a naštartovali ich k obratu. Asi musíme byť stále trpezliví... Som však rozčarovaný, že tak málo ľudí chodí na futbal. Chodím pravidelne aj na hokej a závidím hokejistom ich návštevy."

Možno bude nový štadión impulzom, aby si diváci našli cestu. Mimochodom, čo vravíte na možnú kandidatúru Slovenska a Česka na usporiadanie ME 2020?

"V tejto veci som optimistom a verím, že v Bratislave, Košiciach a niekde na strednom Slovensku sa postavia tri štadióny, ktoré budú mať európsky štandard. Ak to dokázali v Česku, kde kluby majú zrenovované šikovné štadióniky, tak prečo by niečo také nemohlo byť aj na Slovensku."

Ak nerátame hráčov z béčka, tak v lete ste sa posilnili len Milinkovičom a Viazankom. Ten druhý však nenastúpil ani na jeden zápas. Ako sa pozeráte na túto kauzu?

"To už je o niečom inom. Tu ide o človeka. Je to mladý a slušný chlapec. Poviem pravdu, ja sa hanbím vôbec sa s ním stretnúť. Videl som ako trénoval a stále zo začiatku veril, že sa celá táto kauza vyrieši. Sú určité normy, ktoré treba rešpektovať. Viazanko už nehrá takmer rok. Veď mal zakázané hrať i za prešovské béčko. Futbal je jeho zamestnanie a niekto mu bráni vykonávať ho. Ja by som Viazanka určite nechcel do Košíc nasilu, lebo futbal v Košiciach nestál a nestojí na Viazankovi. Je to však chlapec, ktorý má talent, už určité skúsenosti a na základe takýchto ťahaníc nemôže vykonávať svoju prácu. To už ťažko pochopiť... Je to už o niečom inom, ako o normách a predpisoch - je to ponižujúce voči človeku! Mňa len jedna vec mrzí - jeden človek si zmyslí, že ublíži tomu druhému, lebo je silnejší v ramenách, a bude to tak. Na zväze nemá nik odvahu sa k celej veci postaviť tak, ako mu to prikazujú normy."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 6. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prvá akumulátorová 2-stupňová snehová fréza na trhu
 7. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 8. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 685
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 751
 3. Aká je chémia vôní 13 237
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 783
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 667
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 220
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 731
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 417
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 088
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 995
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Takto vyzeral Jakub po bitke na policajnej stanici.

Po Zsuzsovej skončil v prešovskej väznici aj Gašpar

Súd reaguje, že on taký pokyn nevydal.

Tibor Gašpar.

Prešovčanka Ingrid: Pri pohľade na miesto bytovky mi stále naskakuje husia koža

Hlavné je, že žijeme, hovorí rok od výbuchu na Mukačevskej 7.

Ingrid s piatačkou Izkou.

Dekádu skiareál Lysá chátral, precitnúť má v čase pandémie

Stredisko na Čergove sa vždy spoliehalo na sneženie, teraz mu pomôže technika.

Lyžiarsky areál na Lysej idú oživiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Gröhling by mohol na revanš blokovať Matovičov plán, ale neurobí to

Do Vianoc otvoria aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Lídri strán po rokovaní u prezidentky.
Dobré ráno

Dobré ráno: Lučanský mal brať úplatky. Kedy sa skončí zatýkanie?

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?

Prokurátor Maroš Žilinka.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop