BRATISLAVA. Ak nevyťažíme napadnuté smreky, namiesto 510-tisíc hektárov smrekového lesa budeme mať za 10 až 30 rokov len 415-tisíc hektárov, tvrdí ministerstvo pôdohospodárstva v správe o stave lesov, o ktorej má rokovať vláda.
Ochranári:Doparkov nie
Ochranári sa obávajú, že snaha zachraňovať smrečiny privedie lesníkov opäť do rezervácií a národných parkov. "Tichá dolina vo Vysokých Tatrách bude prvá," obáva sa Juraj Smatana z Ekofóra. "Ministerstvo opäť straší ľudí, že sú ohrozené slovenské lesy. Ohrozené sú však smrečiny a hospodárske lesy, kde proti ťažbe nenamietame." V správe sa píše, že situácia je najhoršia v TANAP-e, na Orave, Kysuciach, v Nízkych Tatrách a Slovenskom Rudohorí práve preto, že sa nesmie ťažiť v rezerváciách. Slovensko má dva milióny hektárov lesa, pokrývajú 41 percent krajiny. Smrek rastie na 26,4 percenta lesných porastov, najviac je zastúpený buk na 31 percentách.
Pripravili sa na tri možnosti
"Súčasný stav smrekových porastov je alarmujúci, dochádza k ich lokálnemu zániku," píše ministerstvo. Ponúka tri scenáre. Podľa "optimistického" vyťaží na budúci rok všetky napadnuté stromy vrátane tých na územiach Natura, ktoré od nás žiada chrániť Európska únia. Pomôcť mal aj minister životného prostredia, ktorému by vláda podľa návrhu prikázala zabezpečiť výnimky na ťažbu. Hovorkyňa ministerstva Magdaléna Kráľová však povedala, že od úlohy už po jeho námietkach upustili. Realistický scenár ráta s problémami pri získavaní výnimiek, pesimistický, že zásahy lesníkov prídu neskoro a smrek u nás takmer vyhynie. Ochránári včera o správe s ministerstvom rokovali. Žiadali ju prepracovať, neuspeli, stretnú sa ešte raz. Kráľová hovorí, že strašia a že zákony dávajú úradom dosť možností, aby zabránili poškodeniu prírody.
Autor: haj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.