Nerehabilitovali cársku rodinu
MOSKVA. Ruský Najvyšší súd včera rozhodol, že zavraždený cár Mikuláš II. a jeho rodina nie sú obeťami politických represií a odmietol žiadosť ich oficiálnu rehabilitáciu. Súd tak potvrdil rozhodnutie generálneho prokurátora z 26. septembra. Vraždu cárskej rodiny je možné podľa súdu považovať za zločin, no nie za politický zločin. O rehabilitáciu Romanovcov ako obetí politických represií požiadala Maria Romanovová žijúca v Španielsku v snahe očistiť meno jej predka. Cára Mikuláša, jeho manželku Alexandru, ich päť detí, rodinného lekára a troch sluhov popravili po boľševickej revolúcii v roku 1918.
(sita)
Voľby budú v januári
TBILISI. Gruzínsky prezident Michail Saakašvili vo štvrtok oznámil, že 5. januára sa v krajine uskutočnia predčasné prezidentské voľby. "Prijal som rozhodnutie, že gruzínske prezidentské voľby sa budú konať 5. januára," povedal Saakašvili v televíznom prejave. Voľby hlavy štátu sa mali konať koncom budúceho roka, ale Saakašvili sa pre skorší termín rozhodol v záujme "získania dôvery ľudu". Saakašvili toto rozhodnutie urobil deň potom, ako v krajine vyhlásil výnimočný stav. Vyhláseniu výnimočného stavu predchádzali niekoľko dní trvajúce demonštrácie stúpencov opozície a stredajší zásah polície, ktorá proti demonštrantom použila gumové projektily, slzný plyn a vodné delá. Európska únia a Severoatlantická aliancia vyjadrili nad vyhlásením výnimočného stavu znepokojenie a vyzvali na zdržanlivosť.
(sita)
Prepustili zadržiavaných Iračanov
BAGDAD. Americké ozbrojené sily v Iraku prepustili včera na slobodu okolo 500 Iračanov, ktorých dlhodobo zadržiavali bez vznesenia obvinenia. Američania zadržiavajú v Iraku približne 20-tisíc osôb, v mnohých prípadoch aj niekoľko rokov bez vznesenia obvinenia. Program urýchleného prepúšťania tejto skupiny zadržiavaných schválil nedávno úrad irackého viceprezidenta v spolupráci s americkou armádou.
(sita)
Šešelj protestuje prit tribunálu
HAAG. Vodca srbských nacionalistov Vojislav Šešelj včera označil Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) za "nelegálny" a vyčítal žalobcom, že používajú lži. "Súdi ma nelegálny a nelegitímny súd," vyhlásil Šešelj na úvod svojej výpovede počas druhého dňa pojednávania. Predseda krajne pravicovej Srbskej radikálnej strany čelí obvineniam zo zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov ako prenasledovanie, deportácie, vraždy a mučenie, ktoré spáchali jeho polovojenské sily počas balkánskych vojen v 90. rokoch.
(sita)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.