zóny o deväť krajín. Rozhodnutie znamená, že Slovensko, Slovinsko, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Česká republika a Malta vstúpia do schengenského priestoru minútu po polnoci 21. decembra. Informovali o tom diplomati v Bruseli pod podmienkou anonymity.
Hraničné kontroly na letiskách prestanú platiť v marci na budúci rok. Ministri vnútra EÚ rozhodnutie definitívne schvália 6. decembra po hlasovaní Európskeho parlamentu.
Členmi pätnásťčlennej schengenskej zóny, kde neplatia hraničné kontroly, sú najstaršie členské štáty únie okrem Veľkej Británie a Írska, ako aj nečlenské krajiny Nórsko a Island. Rozhodnutie o rozšírení schengenu nasledovalo po podrobnom vyhodnocovaní trvajúcom viac ako dva roky. Prvú z dvoch podmienok potrebných pre vstup splnilo deväť krajín začiatkom septembra začlenením sa do elektronickej databázy, ktorá umožňuje výmenu informácií o hľadaných osobách, predmetoch a vozidlách. Druhú podmienku, týkajúcu sa bezpečnosti na hraniciach s nečlenskými štátmi únie, označili experti po minuloročných inšpekciách za "vyhovujúcu."
Vstup deviatich nových krajín do schengenu bude ešte schvaľovať Európsky parlament, čo je však považované za formalitu. Ministri vnútra potom 6. decembra definitívne rozhodnutie potvrdia. Bulharsko, Cyprus, Rumunsko a Švajčiarsko, ktoré v roku 2004 podpísalo s EÚ asociačnú dohodu, majú do schengenského priestoru vstúpiť v nadchádzajúcich rokoch.
Kaliňák: Vstupom padnú zátarasy
Vstupom Slovenska do schengenu, ktorý včera odobrili ministri vnútra Európskej únie, padnú podľa slovenského ministra vnútra Roberta Kaliňáka všetky zátarasy, ktoré nás od EÚ od roku 1989 ešte oddeľovali. Ako uviedol Kaliňák včera pre agentúru SITA, ministri konštatovali, že Slovensko zaznamenalo v príprave na schengen pokrok a je na vstup pripravené. "Odstránili sme všetky nedostatky. Dnes nám nevyčítajú nič, len drobnosti, ktoré sú však už odstránené," uviedol Kaliňák.
V prípade Slovenska ministri konštatovali "zásadný obrat a úctyhodný pokrok". Ešte v decembri 2006 nás pritom Brusel označoval za najhoršie pripravených kandidátov. Premiér Robert Fico z toho vtedy obvinil vládu Mikuláša Dzurindu.
"To, čo sa podarilo Slovensku a celej únii za jediný rok, je takmer zázrak," ohodnotil verdikt minister vnútra Robert Kaliňák.
Dostali sme najväčšiu pochvalu
BRUSEL. Ešte pred rokom hovorili susedné krajiny Rakúsko a Česko o Slovensku v súvislosti so Schengenom ako o probléme. Rakúska ministerka vnútra hovorila, že jej krajina možno rozšírenie Schengenu nepodporí, lebo nie sme schopní zabezpečiť ochranu ukrajinskej hranice. Český veľvyslanec pri Európskej únii zase vyhlásil, že ak sa Slovensko nestihne pripraviť na vstup do schengenského priestoru, "sme politicky pripravení zaviesť kontrolu na česko-slovenskej hranici".
Dnes je všetko inak. Rada ministrov vnútra vstup Slovenska a ďalších ôsmich krajín odsúhlasila a v prípade Slovenska hovorí o najzásadnejšom pokroku. Traja ministri - Francúzska, Nemecka a Holandska dokonca navrhovali formuláciu, že sme urobili "obrat o 180 stupňov".
Včerajšia dohoda je dôležitá symbolicky aj prakticky - nováčikovia si začnú užívať zásadnú slobodu, ktorú si s úniou spájajú. Skončiť by mali rady áut na priechodoch a ľudia v pohraničí, ktorí dochádzajú do práce na druhú stranu hranice len na povolených miestach, ju budú môcť prejsť kdekoľvek.
Cesta k Schengenu sa viackrát odložila. Pôvodný termín január 2007 únia nestihla, pretože meškalo vytvorenie nového systému kontroly a spoločnej databázy pre políciu. Schengenská databáza sa napokon upravila a všetky štáty sú podľa ministrov vnútra "pripravené".
(sita&kš)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.