výnimočného stavu v krajine.
ISLAMABAD/BRUSEL. "Neporušil som ústavu ani zákony tejto krajiny," povedal Mušarráf. K opatreniu, ktoré označil za "najťažšie rozhodnutie" svojho života, pristúpil podľa vlastných slov v mene národného záujmu.
Kedy sa vzdá uniformy?
Hoci Mušarráf prisľúbil, že prezidentskú prísahu na ďalšie funkčné obdobie zloží už ako civil, presný dátum, kedy sa vzdá vojenskej uniformy zatiaľ nezverejnil. Najvyšší súd však stále jeho víťazstvo v októbrových prezidentských voľbách formálne neodobril. Na prvej tlačovej konferencii od vyhlásenia výnimočného stavu prezident povedal, že parlamentné voľby sa v Pakistane uskutočnia ešte pred 9. januárom. Mušarráf informoval, že priebehu niekoľkých nasledujúcich dní rozpustí parlament. Podľa jeho slov sa tak stane vo štvrtok, aby sa voľby mohli uskutočniť v rozmedzí 45 až 60 dní od rozpustenia zastupiteľského zboru. "O presnom dátume nechám rozhodnúť volebnú komisiu," povedal Mušarráf. Na margo výnimočného stavu, ktorého zavedenie Mušarráfovi západní spojenci kritizovali, povedal: "Chápem, že tento stav treba zrušiť, ale zatiaľ nemôžem určiť dátum." Výnimočný stav má podľa neho "zaistiť absolútne spravodlivé a transparentné voľby".
USA majú plán na zaistenie jadrových zbraní
Spojené štáty majú mimoriadny plán na zabezpečenie pakistanských jadrových zbraní, ak sa náhodou dostanú do nesprávnych rúk. Problém pre Američanov však môžu predstavovať nedostatočné vedomosti o mieste, kde sa nukleárny arzenál nachádza. Včera o tom informoval americký denník Washington Post. "Nemôžeme s úplnou istotou povedať, že vieme, kde sa všetky (zbrane) nachádzajú," cituje denník nemenovaného bývalého predstaviteľa americkej vlády. Ak by USA urobili pokus na získanie zbraní, aby zabránili ich strate, "mohlo by to byť veľmi chaotické", povedal nemenovaný predstaviteľ. Práve pakistanský jadrový arzenál podľa jeho slov vyvoláva vo Washingtone obavy, pretože vláda v Islamabade je nestabilná. Niektoré časti krajiny kontrolujú povstalci, ktorí uskutočňujú teroristické útoky nielen v regióne, ale aj na Západe. Keďže riziko je veľké, americké tajné služby majú podľa denníka, ktorý sa odvoláva na "dvoch informovaných predstaviteľov", k dispozícii mimoriadne plány intervencie na zabránenie straty jadrových zbraní v krajine.
Z Pakistanu vykázali novinárov
Najväčšia svetová organizácia, ktorá reprezentuje novinárov, odsúdila rozhodnutie pakistanskej vlády o vykázaní troch reportérov britského denníka. Tento krok podľa nej len podnieti nestabilitu v krajine. Na základe výnimočného stavu, ktorý v krajine od minulého týždňa vládne, nesmú médiá zverejňovať alebo vysielať materiál, ktorý "očierňuje" prezidenta Parvíza Mušarráfa, ozbrojené zložky alebo vládu. Tomu, kto nariadenie poruší, hrozí trest väzenia až do troch rokov alebo pokuta vo výške 10 miliónov rupií (111 942 eur). IFJ má viac ako 600 tisíc členov v 117 krajinách sveta.
(sita/afp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.