Deväť Slovákov blízko tragickej explózie

Sportnet|12. nov 2007 o 00:00

Počas MS v silovom trojboji vybuchol v Togliatti autobusn Tá správa obletela a šokovala celý svet. V ruskom meste Togliatti sa v posedný októbrový

Počas MS v silovom trojboji vybuchol v Togliatti autobus

n Tá správa obletela a šokovala celý svet. V ruskom meste Togliatti sa v posedný októbrový deň ozvala obrovská rana. V rannej špičke explodoval v centre mesta autobus. Osem ľudí zomrelo, vyše 60 bolo zranených. V čase výbuchu, ktorý rozmetal autobus, na okolitých budovách porozbíjal okná boli v Togliatti aj slovenskí reprezentanti v silovom trojboji. V meste známom produkciou automobilov, vzdialenom asi tisíc kilometrov juhozápadne od Moskvy, sa konali majstrovstvá sveta. Osem východniarov a jedna Bratislavčanka si užilo pár hodín strachu, neistoty. Na Togliatti ostanú našim trojbojárom zmiešané pocity. Na jednej strane získali tri zlaté a dve bronzové medaily, vytvorili štyri svetové a dva európske rekordy, na strane druhej boli priamo na mieste udalosti, ktorá otriasla celým svetom.

Počuli strašnú ranu

Reprezentačný tréner Marcel Matej je zvyknutý na adrenalín. Rovnako aj jeho zverenci. Ale v Rusku si užili aj iný ako športový adrenalín. Na to ráno si spomína takto. "Neboli sme všetci pokope. Ja som šiel do haly, kde sa konal šampionát, skôr. Oreničová so Snakovou prišli za mnou s tým, že niečo sa stalo, že počuli strašnú ranu. O pätnásť minút dorazili ďalší, to sa už šírila správa, že v meste vybuchol autobus," rozhovoril sa Marcel Matej.

Výbuch neďaleko hotela Žiguli

V uliciach bolo odrazu veľa policajtov, vojakov, chvíľu aj panika, strach, informácií bolo málo. "Stalo sa to necelých štyristo metrov od hotela Žiguli, v ktorom sme bývali. Ulice zaplavili policajti. Všade boli špeciálne ruské jednotky, nik nevedel presne čo sa stalo. Vojaci prišli aj do haly. Kontrolovali každého. Aj nás športovcov. Všetkým prehľadávali tašky. Boli sme päťtisíc kilometrov od domova, mali sme zvláštne pocity."

Doma sa o nich báli

O tom, čo sa stalo v Togliatti vedel rýchlo celý svet. Aj u nás doma táto správa zarezonovala. Viete si predstaviť čo doma prežívali najbližší našich silových trojbojárov. "Báli sa o nás. Nemohli vedieť, kde sme sa v čase explózie nachádzali. Všetci sme posielali esemesky, že sme v poriadku. Z domu sa nás pýtali, čo sa vlastne deje. Tých telefonátov bolo viac, ako by sme čakali. Ale ani sme nemali presné informácie. Všade sa o tom rozprávalo, ale tých verzií bolo viac. Jeden taxikár nám vravel, že to bol teroristický čin. Jeho kolega zase, že to bol nejaký pobláznený samovrah, ktorý zobral život nielen sebe, ale aj ďalším nevinným ľuďom. V televízii to bola téma číslo jedna. Tie obrázky opakovali tisíckrát."

Kontrolovali všetkých

Do Togliatti prileteli v pondelok. Od stredy až do pondelňajšieho odletu zažili zvýšené bezpečnostné opatrenia. "V deň výbuchu som všetkým povedal, aby radšej nikam nechodili, voľný čas strávili v hoteli. Ten bol už krátko po explózii strážený vojakmi. Tí boli všade, aj v hale na šampionáte až do nedele. Všetko bolo strážené. A keďže vedeli, že tam majú silových trojbojárov z celého sveta, tak boli dôslední. Vak pri vchode skontrolovali Iračanovi, Iráncovi, Rusovi i Slovákovi. Každému."

Miesto plné smútku

Na miesto činu sa Slováci vybrali deň po tragédii. "Pochopiteľne sme si to nafotili. Na tom mieste bolo strašne veľa smútku. Bolo tam veľa vencov, zapálené sviečky. Ľudia tam postávali so slzami v očiach. Inak, deň po výbuchu tam už neboli kaluže krvi, všetko to vraj rýchlo spratali, zahladili, keďže išlo o frekventovanú ulicu," stále má Marcel Matej pred očami miesto, ktoré ponorilo celé Rusko do smútku.

Všade boli vojaci, polícia

V Togliatti bol ako pozorovateľ Ján Matej. Marcelov otec na tento svetový šampionát nezabudne nielen preto, že bol pre slovenské farby tak úspešný. "V meste sme strávili osem dní. Od stredajšieho rána bola aj atmosféra na súťaži iná. Hoci postupne sa upokojila. Ale v tú stredu sme cítili napätie, nervozitu. Uvedomovali sme si, že sa stalo niečo nezvyčajné, všade boli príslušníci ozbrojených síl. Kontrolovali ľudí aj v hale," hovorí Ján Matej. Ten bol v inkriminované ráno na hotelovej izbe. "Odrazu bolo počuť veľkú ranu. Nevedeli sme čo sa stalo, až neskôr sa k nám dostali informácie. Hneď po explózii sme na to miesto nešli, aj tak ho polícia uzavrela. Ale aj o niekoľko hodín bolo cítiť, že sa tam stalo niečo hrozné," narážal na fakt, že vyhaslo osem ľudských životov a desiatky ľudí boli zranené.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Deväť Slovákov blízko tragickej explózie