prehľad, aké vysoké sú marže pri obchode so zbraňami. Avšak to, že premiér ovláda aj výšku marží pri obchode s bielym mäsom, sme naozaj tušiť nemohli. Otázka, že odkiaľ svoje vedomosti berie, má iste svoje opodstatnenie, a možno aj zaujímavé odpovede, ale v súvislosti s novou agendou, ktorej sa zmocnil, existujú aj dôležitejšie.
Skutočnosť, že zisky obchodných reťazcov, ktoré dostali tú česť byť ďalším vnútorným nepriateľom, porovnáva premiér s organizovaným zločinom, je mediálnym chvatom. Čím väčší nezmysel, tým lepkavejšia a zvučnejšia komunikácia, povedia vám na marketingovom odbore (nielen) Smeru. Na tomto útvare, hoci možno ani neexistuje, treba hľadať aj prvotnú pohnútku. Tou je určovať politickú agendu, nenechať molekulu kyslíku pre opozíciu na rôzne odvolávačky Pašku (a pod.). Pričom kľúčové je ťaženie z výhody, že témy premiéra vlády sú atraktívnejšie a prednejšie pre médiá, lebo hrozia zmenou reality vždy viac ako opozičné nápady. Toto nie je maličkosť, lebo ľudia majú právo vedieť, že sú kŕmení trikmi.
Číra "kalkulačka" a "pragmatizmus" to, samozrejme, nie je. Mentálne ide o stále ten istý "protikapitalistický" džihád, zameraný na intelektuálne slabšie publikum. Avšak s pomerne významnou a paradoxnou úchylkou, ktorá je v nasledovnom: Kým u bánk, energetických monopolov, poisťovní (a pod.) sa nedá povedať, že by názory (nie samotné "riešenia" a útoky) Fica nemali aj racionálnu zložku (napr. za elektrinu platíme na Slovensku v parite kúpnej sily suverénne najviac v Európe), u obchodných reťazcov je regulačný záchvat iracionálny totálne. Aj keby sme odhliadli od faktu, ktorý je nesporný, totiž že práve reťazce úplne zásadným spôsobom, to znamená neutrálnym, či dokonca záporným rastom cien prispievali na Slovensku po dlhé roky k tlmeniu inflácie (na rozdiel od SE, SPP a pod.), tak terajšie zvyšovanie cien poľnoproduktov je absolútne celosvetový fenomén. O vládnych "analýzach", ktoré majú potvrdzovať, že "svetový rast cien potravín sa na domácom trhu zneužíva na neúmerné naháňanie zisku" (Fico), treba vedieť, že sú stopercentne rovnakého pôvodu ako analýzy Tomanovej k sociálnym zákonom, alebo tie najnovšie k PPP projektom... Bludy, taká analýza nemôže jestvovať. Tým nie je povedané, že reťazce občas s cenami necvičia (napr. pred Vianocami pôjdu hlboko dole), avšak zostáva bez diskusie, že Fico si na cenovú reguláciu vybral vôbec najkonkurenčnejšie prostredie, aké len existuje. nesporné, že Fico je preborník v boľševizme, keďže na cenovú reguláciu si zvolil vôbec najkonkurenčnejšie prostredie, aké len existuje.
Pripomínať päť dní pred sviatkom (slobody a demokracie), že cenová regulácia nepatrí do kapitalizmu vôbec a toto sa nedeje nikde, je vrcholne nemiestne. Robert Fico je predsa presne ten, ktorý si 17. november "ani nevšimol". Treba lepší dôkaz?
PETER SCHUTZ
Citát: U obchodných reťazcov je regulačný záchvat iracionálny totálne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.