Prestížne volejbalové derby v prospech Humenného

Sportnet|12. nov 2007 o 00:00

Víkendové 7. a 8. kolo extraligy mužov prinieslo zaujímavé dianie. Už v piatok Prešovčania vyhrali s Nitrou 3:1, v sobotu si po zápase s Humenným

pripísali na svoje konto prvú prehru. A tak je v tabuľke lídrom, a zároveň jediným mužstvom bez prehry Humenné.

PREŠOV. V piatok privítali vysokoškoláci Nitru. V prvých dvoch setoch boli pánom na ihrisku Prešovčania, v treťom sa však pod výkon VK PU podpísala únava a strata koncentrácie, čo využili zverenci Ľuboslava Šalatu vo svoj prospech. Chlieb sa lámal za stavu 19:19, keď Nitrania ponúkli sériu štyroch bodov. Prešov sa síce ešte postavil na odpor, no rozbehnutému súperovi už nezabránil vyhrať set. Vo štvrtom dejstve sa hrala bodovo vyrovnaná hra, ktorá dopadla úspešne pre vysokoškolákov. Zápas vyhrali 3:1 a pripísali si šieste víťazstvo v sezóne.

Tréner SPU Šalata neskrýval sklamanie: "Domáci na nás vytiahli kvalitný servis a my sme sa nedokázali vysporiadať s prihrávkou. V treťom sete sme sa vrátili do hry zlepšením herných činností, najmä v poli a na sieti. Našim hráčom, vekovo len juniorom, chýba ešte herná skúsenosť a zdravé sebavedomie. Súper vyhral zaslúžene a my máme nad čím do budúcna premýšľať."

Kormidelník Prešova Jozef Bréda hodnotil takto: "Nástup do zápasu bol v našom podaní suverénny. Potom však nastal útlm a súper sa chytil šance. Trápili sme sa aj v poslednom sete, ale väčšie skúsenosti nakoniec rozhodli v náš prospech."

Siedme víťazstvo sa nekonalo

Sobotňajší boj o prvú priečku v tabuľke sľuboval výborný volejbal. Diváci v zaplnenej hale Prešovskej univerzity videli zápas plný emócií, skvelých akcií a dlhých výmien.

V prvom sete sa Prešovčania akosi hľadali a po množstve pokazených útokov a koncentrovanej hre hostí to vyzeralo na jednoznačný výsledok. Za zmienku však stojí najdlhšia výmena zápasu, keď za stavu 18:22 pre Chemes, hostia zložili loptu až na štvrtýkrát.

Humenskí fanúšikovia vyburcovali domácich

Úvod druhého dejstva predstavoval ťahanicu o každý bod. Po oneskrenom príchode humenských fanúšikov (pokazil sa im autobus) hala ožila a prebudila nielen hostí, ale aj domácich k lepšiemu výkonu. Od tohto okamihu sa zápas uberal iným smerom. Koncovka však bola ešte úspešnejšia pre hostí (22:25).

V treťom sete začali vysokoškoláci riskovať servis, zlepšili herné činnosti a vychádzala im hra na sieti. Ani najviac bodujúci hráči Chemesu Hriňák a Jakubov nedokázali odvrátiť prehru v sete.

Vo štvrtom dejstve boli pánmi na ihrisku Prešovčania. Riskovaný servis v podaní Javorčíka rozhádzal humenské pole. Po sériách štvorbodových šnúr sa za stavu 13:6 a 16:10 črtalo prekvapenie v podobe piateho setu. Prešov napokon vyhral 25:20. J. Bréda: "Prvý set sme hrali zakríknuto. V tom druhom sme sa prebrali z letargie, náš výkon začal postupne stúpať a gradoval vo štvrtom sete, ktorý sme vyhrali. Myslím si, že dnes sme podali najlepší výkon v doterajšej súťaži." Zhodol sa s trénerom Humenčanov Richardom Vlkolinským, že takéto náročné zápasy chýbajú v extralige, čo uberá do značnej miery na kvalite súťaže.

Do tajbrejku vstupovali obidve družstvá dobre motivované, s víťazným cieľom. Množstvo pokazených podaní zo strany domácich však znamenalo prehru 11:15 a aj prvú porážku v lige. Prešov sa však nemá začo hanbiť. Pod vynikajúci výkon sa podpísali najmä Javorčík, Sopko, Mikita a potešil výkon striedajúceho univerzála Rajdugu.

Richard Vlkolinský videl v zápase aj dosť nedostatkov: "Obe družstvá urobili množstvo nevynútených chýb a problémy sa ukázali najmä na protiútokoch. Viac-menej to bola hra nervov, ale diváci si určite prišli na svoje. Prešov nám svojim pokazeným podaním v tajbrejku len pomohol a my sme stretnutie dotiahli do víťazného konca."