Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Heninová obhájila titul

MADRID. Najvyššie nasadená Belgičanka v nedeľu v Madride vo finále dvojhry na 37. šampionáte v súboji ostatných dvoch hrdiniek US Open zvíťazila nad

Ruskou Mariou Šarapovovou za 205 minút 5:7, 7:5, 6:3. V bilancii vzájomných stretnutí zvýšila na 6:2.

prekonala osobné maximum

Favorizovaná 25-ročná rodáčka z Liége Heninová v prvom sete vyprodukovala 22 nevynútených chýb (voči 11), platne trafila len 49 percent prvých podaní (súperka 83) a v dvanástej hre s desiatimi zhodami vyprodukovala 4 dvojchyby. Zdolaná šampiónka zo sezóny 2004 Šarapovová premenila až svoj ôsmy setbal v tomto nekonečnom geme. V druhom dejstve Belgičanka zaváhala pri podávaní za stavu 5:4, ale potom si vynútila opakovanú šancu na vyhnutie sa tajbrejku, ktorú už využila bez straty fiftínu. V rozhodujúcom sete síce Ruske povolila vyrovnať z 1:3 na 3:3, ale v siedmom tzv. Tildenovom geme opäť unikla a napokon pripomenula platnosť starej tenisovej nepísanej múdrosti o predznamenaní triumfu. V deviatej hre na príjme potrebovala päť mečbalov.

Už pred "výberovým" podujatím pre najlepšie hráčky v tohtosezónnom bodovaní Race to the Sony Ericsson Championships bolo rozhodnuté o Heninovej poste koncoročnej líderky. Šarapovová, ktorá si odnáša 500 000 USD, sa v pondelok posunie zo šiestej pozície na piatu. Držiteľka už 39 singlových trofejí na úrovni WTA Tour Heninová 25. víťazstvom v rade prekonala svoj osobný rekord zo sezóny 2005. Belgičanka prelomila aj rekord podľa zárobku počas jednej sezóny. Doterajšie maximum malo hodnotu 4 466 345 USD. Teraz narástlo na 5 367 086 USD. Navyše, Belgičanka sa dostala na piatu priečku vo finančnom rebríčku za celú kariéru, keď zo siedmeho postu preskočila sestry Williamsové. Zatiaľ sumárne má na konte 18 940 405 USD. Vedie Nemka Steffi Grafová (21 895 277 USD).

Dvojhra - semifinále: Justine Heninová (1-Belg.) - Ana Ivanovičová (4-Srb.) 6:4, 6:4 za 104 minút, Maria Šarapovová (6-Rus.) - Anna Čakvetadzeová (7-Rus.) 6:2, 6:2 za 74 minút, finále: Justine Heninová (1-Belg.) - Maria Šarapovová (6-Rus.) 5:7, 7:5, 6:3 za 205 minút.

Štvorhra - finále: Cara Blacková, Liezel Huberová (1-Zimb./USA) - Katarina Srebotniková, Ai Sugijamová (3-Slovin./Jap.) 5:7, 6:3, 10:8 - zápasový tajbrejk, za 112 minút.