Vláda schválila na poslednej schôzi opatrenia na zlepšenie slovenčiny. Tie predložil Minister kultúry Slovenskej republiky Marek Maďarič.
Ťahák priniesol pred nedávnom informáciu, že nedostatočné ovládanie spisovného jazyka robí vrásky nielen učiteľom, ale i laickej verejnosti.
Na školách sa budú organizovať besedy
Na základných a stredných školách sa budú organizovať besedy s odborníkmi. Tie majú byť zamerané na otázky jazykovej kultúry a používania spisovnej slovenčiny. Na hodinách slovenského jazyka chce rezort kultúry precvičovať prácu s knihou. To všetko za účelom zvýšenia čítannosti kníh, ktoré obohacujú nielen slovnú zásobu a vyjadrovacie schopnosti žiakov, ale zlepšujú a upevňujú aj pravopisné poznatky a návyky.
Vysoké školy by mali zlepšiť prípravu nových pedagógov
Minister kultúry bude venovať v spolupráci s rezortom školstva osobitnú pozornosť v príprave budúcich učiteľov na fakultách s pedagogickým zameraním. Tiež chce zabezpečiť vyššiu úroveň predmetu s názvom slovenský jazyk najmä na pedagogických fakultách a pre pedagogických zamestnancov organizovať v metodicko-pedagogických centrách pravidelné vzdelávanie z oblasti jazykovej kultúry.
Pedagóg: Úroveň slovenčiny nie je horšia
"Ja sa prikláňam k názoru, že kvalitou pravopisu je na tom dnešná mládež zhruba rovnako ako ich predchodcovia. Ako slovenčinárka však vidím, že u deviatakov, ktorí prídu na strednú školu, sú veľmi veľké medzery v pravopise. Problémom je totiž to, že na strednej škole nie je v učebných osnovách vytvorený priestor na precvičovanie pravopisu. Ten je len na základných školách. Potom kradneme hodiny literatúre a slohu, aby som so žiakmi napísala aspoň nejaký ten diktát, precvičila čiarky a podobne... To však nestačí. A to, čo sa neprecvičí, žiaci jednoducho zabudnú. Ten priestor na cvičenia v osnovách naozaj citeľne chýba," zhodnotila pred časom situáciu učiteľka slovenčiny Miriam Sakmárová z Gymnázia Alejová v Košiciach. "Trendom je však to, že žiaci sa stále horšie vyjadrujú. Nečítajú a to je dôsledok toho, že aj keď vedia teóriu, nevedia ju povedať. Nevedia improvizovať, vyjadriť sa a komunikovať," dodala Sakmárová.
Čítanie pomáha
"Veľmi ťažko zhodnotiť, či je pravopis z roka na rok horší. Čiarky a tvrdky boli vždy najproblémovejšie a to stále pretrváva. Na dnešnej mládeži však veľmi cítiť, že nečítajú, že knihy a literatúra všeobecne idú bokom. To sa prejavuje najmä na vyjadrovacích schopnostiach, ktoré sú často veľmi slabé. Študenti sa nevedia vyjadrovať nielen písomne, ale ani ústne. A to sú vysokoškoláci! Spôsobené je to práve tým, že málo čítajú a tým pádom majú aj obmedzenú slovnú zásobu," skonštatovala vysokoškolská pedagogička Renáta Madzinová z Technickej univerzity. Veľmi veľa pri správnom písaní zohráva teda aj to, koľko čítate. Pri častom čítaní kníh, časopisov či novín si nielen rozširujete slovnú zásobu, ale slovo sa vám zafixuje a ak ho napíšte zle, vaša vizuálna pamäť vám napovie, že je tam niekde chyba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.