PODĽA SMERU-SD JE NA ŤAHU ĽS-HZDS
Minister Jureňa váha s odvolaním Brízu z pozemkového fondu kvôli škandálu s pozemkami. Ak to neurobí, odvolá Fico jeho. Mečiar avizoval, že potom navrhne odvolať premiéra. Podľa Smeru-SD si má ĽS-HZDS vybrať, či chce ostať v koalícii.
BRATISLAVA. Smer-SD a ĽS-HZDS sa prvýkrát od vzniku vlády dostali do otvoreného sporu. Padli aj slová o možnom konci koalície. Príčinou sporu sú podozrivé prevody pozemkov, ktoré podpísal Branislav Bríza, zástupca HZDS v Slovenskom pozemkovom fonde. Na základe jednej zo zmlúv, ktorú podpísal, sa podnikateľ Milan Bališ, blízky predsedovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi, dostal za 13 miliónov korún k pozemkom v hodnote za viac ako jeden a pol miliardy korún.
Premiér hovorí o škandále
Robert Fico označil prevody za škandalózne a neakceptovateľné. Brízovo konanie je podľa neho "nezlučiteľné s politikou, ktorú presadzuje Smer-SD v tejto vládnej koalícii". Fico nakoniec poznamenal, že pokiaľ bude ĽS-HZDS považovať tento postoj za prekážku jeho ďalšieho pôsobenia vo vládnej koalícii, "bude to jeho slobodné rozhodnutie so všetkými dôsledkami".
Mečiar: Nepravdami nás poškodzuje
Reakcia ĽS-HZDS prišla o necelú polhodinu. V platenej správe pre agentúry Vladimír Mečiar oznámil, že Ficove vyhlásenia sú v rozpore s koaličnou zmluvou. "Vedome nepravdami a polopravdami poškodzuje ĽS-HZDS."
Pozemkový fond sa podľa Mečiara dostal do problémov až potom, keď do neho nastúpili nominanti Smeru-SD. "Ak v situácii, ktorú zavinil Smer-SD, predseda vlády vysloví nedôveru ministrovi pôdohospodárstva, ĽS-HZDS vysloví nedôveru predsedovi vlády," pohrozil Mečiar. Podobné platené správy väčšinou podpisujú poslanci hnutia alebo hovorkyňa nie Mečiar. Vyslovenie nedôvery premiérovi v parlamente by znamenalo pád celej vlády a nové voľby.
Fico reagoval, že nebude rešpektovať hrozby. "Škandál spôsobený nominantom HZDS považujem za principiálnu vec, aj keby to malo viesť k rozpadu vládnej koalície."
K hlasovaniu napokon nemusí vôbec prísť. Jureňa podľa TV Markíza pripustil, že Brízu odvolá, ako to žiada premiér.
Opozícia žiada odvolať aj Jureňu
SDKÚ-DS a KDH včera opakovane vyzvali Fica, aby odvolal ministra Jureňu. Ak to neurobí, opozícia navrhne Jureňovo odvolanie v parlamente. Podľa lídrov oboch strán totiž odchod Brízu nič nerieši. "Nestačí žiadať odchod bezvýznamného úradníka, keď ide o naozaj veľkú politickú kauzu, za ktorú musia niesť zodpovednosť ústavní činitelia," povedal predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.
Fico sa stal podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského rukojemníkom Mečiara a jeho kumpánov a spoločníkov. "Premiér nie je na čele koalície, ale obchodnej spoločnosti s názvom vláda," dodal Hrušovský.
Dzurinda zároveň vyzval Generálnu prokuratúru, aby konala, pričom sa chce stretnúť aj s jej šéfom Dobroslavom Trnkom.
"Generálny prokurátor rozhodol, že prokuratúra sa bude touto vecou zaoberať," povedala o škandalóznom prevode pozemkov v Tatrách hovorkyňa prokuratúry Svetlana Husárová.
Na ťahu je Mečiar
Kľúčom k vyriešeniu doteraz najvážnejšej koaličnej roztržky je Mečiarov postoj. Iba on môže rozhodnúť, či ĽS-HZDS stiahne Brízu z vedenia fondu. Výmenou za tento ústupok by mohol byť súhlas Smeru-SD na odvolanie celého vedenia fondu, čo chcel zasa Mečiar. Ak by najprvJureňa odvolal Brízu a následne vláda by na jeho návrh vymenila aj správnu radu, formálne by to vyzeralo ako kompromis.
Ďalšie scenáre by mohli vládu doviesť k pádu. K tomu by mohlo dôjsť, ak by premiér dal ultimátum Jureňovi, aby Brízu odvolal a ten by požiadavku nesplnil.
"Vyhadzov" z vlády je potom vo výhradnej kompetencii jej predsedu. Stačí, aby s návrhom prišiel za prezidentom, ktorý mumusí vyhovieť.
Potom by mohla prísť na rad avizovaná vyhrážka ĽS-HZDS, že vysloví nedôveru Ficovi v parlamente. Ak by to Mečiar chcel, premiér by padnúť mohol. ĽS-HZDS má totiž spolu s opozíciou 80 hlasov - o šesť viac, než treba na odvolanie Fica, a teda aj celej vlády.
Nasledovali by predčasné voľby, ktoré by mohli uškodiť nielen ĽS-HZDS ako hlavnému aktérovi aféry. Politológ Grigorij Mesežnikov predpokladá, že v takomto prípade by mohol utrpieť aj Smer-SD, ktorý by nemusel napriek vysokým preferenciám získať vo voľbách viac ako v roku 2006. Problém by mohla mať aj SNS, ktorá síce má pomerne vysokú podporu voličov, nemusela by sa však už dostať do vlády.
Predčasné voľby by naopak mohli pomôcť opozícii, ktorá by mohla vyťažiť z toho, že by aféru prezentovala ako korupčnú.
Autor: mv/mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.