Začiatky
Začiatky reklamy u nás sa spájajú s hrnčiarskymi značkami, s viechami. Napr. vo vinohradníckych obciach sa označoval dom, kde predávali víno z vlastnej úrody, žrďou s priviazanou jedľovou vetvičkou, keď sa predávalo biele víno, s borovicovou ak červené a s jedľovou vetvičkou s červeno-bielou stuhou, keď predávali oba druhy.
V 15. a 16. storočí sa začiatok a koniec výročných trhov oznamoval zvoncom, na radnici vyvesovali zástavu a na trhu vztyčovali tzv. ruku spravodlivosti.
Štíty
Na začiatku 18. storočia si väčšie firmy osadzovali na budovu vývesné štíty s názvom, značkou a uvedením ponúkaného sortimentu. Najzrozumiteľnejší bol jeho charakteristický znak: jedlo na podnose, džbán, pohár, údenina, bravčová hlava a pod.
Inzeráty
Prvé slovenské inzeráty začal uverejňovať v roku 1812 časopis Týdenník. Za Rakúsko-Uhorska bola reklama na Slovensku pod maďarským vplyvom, najmä vo veľkých mestách ako Bratislava a Košice. Texty na vývesných štítoch, názvy obchodných jednotiek aj označenie tovaru vo výkladných skriniach boli v maďarskom jazyku. V Košiciach v 19. storočí po vydaní nariadenia nemohli byť označené obchody dvojjazyčne - v maďarčine a súčasne v nemčine.
Reklamná činnosť
Počas prvej ČSR sa na Slovensku výraznejšie prejavovala reklama vo forme plagátov a vo výkladovej tvorbe. Dobrú reklamnú činnosť vyvíjali obchodné podniky Brouk a Babka, ASO, spotrebné družstvá a výrobné podniky Baťa, Nehera, Meinl. Za klérofašistického slovenského štátu bola reklama poznačená vojnovým hospodárstvom.
Najčastejšia reklama
Na východnom Slovensku a najviac v Košiciach sa reklama zameriavala na služby reštaurácií, kaviarní, novootvorených obchodov v 20. rokoch 20. storočia, ktoré boli úplnou novinkou - napr. kožušníctvo s možnosťou ošetrenia a uloženia kožuchov, prvých obchodných domov, krajčírskych a obuvníckych služieb, pobyt v kúpeľoch v Herľanoch a na Sivej Brade, zlacnené lyžiarske pobyty vo V. Tatrách.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.