krátkozrakosť a ďalekozrakosť. Nosenie dioptrických pomôcok bráni v plnohodnotnom profesionálnom uplatnení. Tento problém rieši operácia excimerovým laserom. Je to unikátny prístroj, ktorý dokáže odstrániť potrebnú časť tkaniva rohovky, tzv. fotoabláciou bez ovplyvnenia inej štruktúry oka. Človeka zbaví očnej chyby prakticky natrvalo, ale nie je vhodná pre každého.
Ak sa rozhodnete riešiť svoj problém s nosením okuliarov a kontaktných šošoviek, všetkých starostí vás môže zbaviť operácia excimerovým laserom. Pred operáciou musí každý pacient absolvovať detailné očné vyšetrenie spojené s pohovorom, na základe ktorého očný lekár určí, či ste vhodný na operáciu alebo nie. Výsledky vyšetrenia sú vstupnými údajmi do počítača.
Nevhodní pacienti
Operácia nie je vhodná u pacientov mladších ako 18 rokov, s nestabilnou krátkozrakosťou, s rizikovými zmenami na sietnici a niektorými ochoreniami rohovky (herpetické infekcie, degeneratívne choroby), u tehotných žien, u pacientov so sklonom k tvorbe nadmerných jaziev, pri niektorých ochoreniach ako reumatické choroby, pokročilá cukrovka, ťažké poškodenie pečene, závažné poruchy imunity a u pacientov s kardiostimulátorom.
Po operácii domov
Operačný výkon sa robí ambulantne a pacient odchádza domov hneď po operácii. Najčastejšou otázkou je, čo sa stane, keď žmurknem alebo zavriem oko. Nestane sa nič. Kvapkami sa oko znecitliví a mihalnice stabilizuje jemný rozvierač. Je to proces bezbolestný a pacient cíti iba mierne dotyky. Počas celého výkonu sa operovaný musí pozerať sústredene do blikajúceho svetielka. Ak by mimovoľne pohol okom, nemusí sa báť. Laser má kontrolný systém, ktorý pri takomto pohybe okamžite preruší práce. Celá operácia trvá veľmi krátko - niekoľko minút, z toho práca lasera iba niekoľko desiatok sekúnd, a to podľa výšky upravovaných dioptrií.
Po operácii sa do oka aplikujú kvapky a nasadí liečebná kontaktná šošovka, čo umožňuje operovať obe oči súčasne. Nemusíte chodiť so zalepenými očami a pod šošovkami sa rohovka rýchlejšie a lepšie hojí. Každý pacient dostane nevyhnutné kvapky a lieky s vysvetlením ako ich užívať a odchádzate domov. Vhodný je pokoj na lôžku v zatemnenej miestnosti. Oči sa nesmú šúchať, zvierať nasilu, opatrne aplikovať kvapky a nestratiť liečebné šošovky.
Pooperačný stav
Určitý čas po operácii je oko citlivejšie na svetlo, vietor alebo dotyk. Môžete mať pocit, akoby oko malo menej sĺz a je suchšie, čo rýchlo ustúpi. Lekári doporučujú používať po operácii okuliare s UV filtrom. Aspoň pol roka sa treba vyhýbať soláriu, dovolené sú ostatné činnosti - televízia, čítanie, práca s PC.
Po štyridsiatom roku veku dochádza k prirodzenému starnutiu organizmu. Presbyopia alebo vetchozrakosť sa pomocou excimerového lasera neoperuje. Vyrieši iba zrakové problémy pri pohľade do diaľky, ale na čítanie budú skôr či neskôr potrebovať okuliare. Pri krátkozrakosti nad -7,0D môže po určitom čase dôjsť k regresii.
Riziká
Operácie je spojená s určitým rizikom a možnými komplikáciami, ako pocit suchého oka, zápal v pooperačnom období, kolísavá zraková ostrosť, znížená zraková ostrosť v noci, znovupribudnutie dioptrií po určitom čase a podobne. V zásade platí, čím lepší laserový systém a skúsenejší operatér, tým menšie riziko komplikácií. Percento je veľmi nízke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.