LÍDER THACI PRESADZUJE NEZÁVISLOSŤ
Bývalý kosovský gerilový líder Hashim Thaci, ktorého opozičná Demokratická strana Kosova (PDK) presadzuje rýchle nastolenie nezávislosti Kosova, ohlásil svoje víťazstvo v sobotných parlamentných a komunálnych voľbách.
PRIŠTINA. "Ďakujem všetkým, ktorí pomohli nášmu víťazstvu a víťazstvu Kosova," povedal 39-ročný Thaci. Thaci na oslavách volebného víťazstva PDK.
"Obyvatelia Kosova zaslali svetu správu, že sme demokratická krajina pripravená pripojiť sa do európskej rodiny. Najsilnejší odkaz je, že Kosovo je pripravené pre nezávislosť," povedal stovkám radostných priaznivcov. "Moja vláda bude určená na riešenie všetkých problémov tejto spoločnosti. Svoju misiu začínam počnúc tejto noci. Sľubujem, že budem premiérom pre všetkých obyvateľov a budem pracovať pre úžitok všetkých obyvateľov Kosova," dodal.
Podľa prvých neoficiálnych odhadov vedie v sobotných kosovských parlamentných a komunálnych voľbách opozičná PDK bývalého lídra politického krídla separatistickej Kosovskej oslobodzovacej armády (U€K) Hashima Thaciho. Po spočítaní 40 percent hlasov získala PDK 35 percent hlasov, uviedol oficiálny volebný monitor Demokracia v Akcii. Podľa tých istých výsledkov získala vládna Demokratická liga Kosova (LDK), ktorú založil zosnulý umiernený prezident Ibrahim Rugova 23 percent hlasov.
Približne 90 percent z dvoch miliónov obyvateľov Kosova tvoria etnickí Albánci, ktorí sa usilujú o to, aby sa provincia stala nezávislým štátom. Srbi si želajú, aby sa provincia opäť spojila so Srbskom. O budúcom štatúte provincie by mali rozhodnúť vyjednávania, ktoré prebiehajú pod medzinárodným dohľadom. Správu o rokovaniach majú generálnemu tajomníkovi OSN Panovi Ki-munovi predložiť do 10. decembra. Kosovo, ktoré bolo v roku 1389 dejiskom významnej bitky medzi Srbmi a Turkmi, je pre Srbov posvätnou pôdou a rodiskom ich identity. Etnickí Albánci však hovoria, že sú potomkami starovekých Ilýrov, ktorí boli prvými známymi obyvateľmi Kosova.
Koštunica: Neutralita je nezávislosť
Srbský premiér Vojislav Koštunica v nedeľu uviedol, že návrh neutrálneho štatútu pre Kosovo je neprijateľný. Myšlienka Wolfganga Ischingera, vyjednávača Európskej únie v kontaktnej skupine trojka, je
podľa jeho slov len ďalším termínom pre nezávislosť. "Odpoveď na otázku, či bude Srbsko akceptovať nový albánsky štát na svojom území, pod akýmkoľvek menom, by mala byť známa každému," povedal srbský premiér v stanovisku, ktoré zverejnila tlačová agentúra Beta. Cesta ku kompromisu nemôže podľa Koštunicu viesť cez vymýšľanie nových názvov pre nezávislosť provincie. "Najprv sa navrhovala obmedzená nezávislosť, potom konfederácia a teraz neutrálny štatút," konštatoval Koštunica, ktorý vyzval medzinárodných vyjednávačov, aby preukázali nezaujatosť a navrhli formu autonómie pre Kosovo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.