Slováci najúspešnejšou krajinou

ME v nohejbale v réžii domácich reprezentantovÔsme majstrovstvá Európy mužov v nohejbale boli pre usporiadajúci krajinu - Slovensko veľmi úspešné,

ME v nohejbale v réžii domácich reprezentantov

Ôsme majstrovstvá Európy mužov v nohejbale boli pre usporiadajúci krajinu - Slovensko veľmi úspešné, keď vybojovali spolu štyri medaily (bilancia: 3-1-0) a stali sa najúspešnejšou krajinou šampionátu.

TRENČÍN.- Slovenskí reprezentanti v nohejbale vybojovali na 8. majstrovstvách Európy mužov, ktorých dejiskom bola od piatka do nedele (16. - 18. 11.) Mestská športová hala v Trenčíne, spolu štyri medaily (bilancia: 3 - 1 - 0). Zverenci trénera Jaroslava Žigalu sa tak stali rovnako ako na troch predchádzajúcich vrcholných podujatiach (MS 2004 v českom Prostějove, ME 2005 i MS 2006 v rumunskom meste Oradea) opäť najúspešnejšou krajinou šampionátu a potvrdili svoje dominantné postavenie v tomto športe.

Slováci trikrát zlatí

Tri tohtoročné najvzácnejšie kovy získalo Slovensko zásluhou Milana Ižola medzi jednotlivcami (vo finále zdolal Švajčiara Jeana-Phillippa Bergera 2:0 na sety), ďalej v tzv. disciplíne cross-double v zložení Patrik Perun, Ján Brutovský a Štefan Forrai ako aj v kategórii trojíc, kde sa v reprezentačnom drese SR predstavili Patrik Perun, Martin Perun, Ján Brutovský, Richard Makara a Ladislav Stupák (v oboch prípadoch víťazstvo nad Českom 2:0). Výnimočnú medailovú zbierku skompletizovali slovenskí nohejbalisti striebrom v kategórii dvojíc, keď tím v zložení Patrik Perun, Martin Perun a Richard Makara prehral v ďalšom finálovom dueli s tradičným rivalom z Česka 0:2 na sety. Za najlepšieho hráča ME 2007 vyhlásili Jána Brutovského.

"Ťažko k tomu niečo povedať. Je to fantastický pocit byť znovu najúspešnejšou krajinou šampionátu. Slovensko na takomto fóre ešte nikdy neskončilo lepšie, nikdy nevybojovalo na jednom turnaji až tri zlaté medaily. O to je to krajšie, že sa tak stalo v domácom prostredí. Pred majstrovstvami Európy sme si stanovili cieľ získať aspoň jeden najvzácnejší kov a v zostávajúcich troch disciplínach skončiť do 3. miesta, chlapci si to poradie trochu obrátili. Určite ich za to nevyhreším, skôr naopak - trochu tento úspech oslávime. Pochváliť by som mal asi všetkých. Výborní boli bratia Perunovci, na smeči kraľoval Brutovský, ale prekvapil ma najmä Milan Ižol. Pri jeho premiérovom štarte v singloch a hneď zlato, to je paráda. Veď mal po svojom triumfe aj slzy v očiach, z jeho prvenstva mali v hľadisku radosť aj jeho mama a priateľka. Nečakal som triumf v cross-double, naopak na najcennejší kov sme mysleli v dvojiciach. Keby sme však vyhrali aj tie ´dvojky´, v Čechách by asi zrušili nohejbal," zhodnotil reprezentačný kormidelník mužov SR Jaroslav Žigala. K jeho slovám sa pridal aj 22-ročný Milan Ižol: "Som plný dojmov z tohto šampionátu, mám nesmiernu radosť. V semifinále som sa obával Čecha Kopa, vážnejšie problémy som však s ním nemal. Tie nastali skôr v druhom sete finálového duelu, v ktorom som prehrával aj 2:6, ale napokon som získal zlatú medailu bez straty jediného setu. Švajčiar Berger bol však naozaj príjemným prekvapením šampionátu v Trenčíne." Spomenutý hráč DPMK Košice M. Ižol sa postaral o celkovo 4. prvenstvo slovenského nohejbalistu na ME v kategórii jednotlivcov a je iba druhým Slovákom v histórii, ktorému sa podarilo v singli vystúpiť na najvyšší stupeň (predtým trikrát Marián Žigala: Mönchengladbach 1995, Grenoble 1997, Szolnok 2001).

Výsledky

Jednotlivci zápas o 3. miesto: Pavel Kop (ČR) - Jimmy Libert (Fr.) 2:0 (7, 8), finále: Milan Ižol (SR) - Jean-Phillippe Berger (Švajč.) 2:0 (5, 9). Konečné poradie: 1. Ižol (SR), 2. Berger (Švajč.), 3. Kop (ČR),

Dvojice: zápas o 3. miesto: Rumunsko - Francúzsko 2:1 (-7, 5, 4), finále: Česko - Slovensko 2:0 (8, 14). Konečné poradie: 1. Česko (Petr Bubniak, Jakub Mrákava, Radek Pelikán), 2. Slovensko (Patrik Perun, Martin Perun, Richard Makara), 3. Rumunsko.

Trojice: zápas o 3. miesto: Rumunsko - Francúzsko 2:0 (7, 7), finále: Slovensko - Česko 2:0 (11, 5). Konečné poradie: 1. Slovensko (Patrik Perun, Martin Perun, Ján Brutovský, Richard Makara, Ladislav Stupák), 2. Česko, 3. Rumunsko

Cross.double zápas o 3. miesto: Maďarsko - Rumunsko 2:0 (9, 9), finále: Slovensko - Česko 2:0 (5, 2). Konečné poradie: 1. Slovensko (Patrik Perun, Ján Brutovský, Štefan Forrai), 2. Česko (Petr Bubniak, Jakub Mrákava, Radek Pelikán), 3. Maďarsko.