HZDS aj Smer rokovali vo svojich centrálach, ako sa postaviť ku vládnej kríze. Ani jedna strana neustúpila.
BRATISLAVA. Situácia v koalícii je vážna. Vyhlásením to včera oznámila najsilnejšia vládna strana Smer. Strana premiéra Roberta Fica tvrdí, že HZDS odmieta ďalšie opatrenia, ktoré by odstránili škandalózne prevody pozemkov. Tie umožnil nominant HZDS v Slovenskom pozemkovom fonde.
Podpredseda Smeru Pavol Paška si myslí, že za kauzu sa má zodpovedať minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa z HZDS. "Zdá sa, že politická zodpovednosť smeruje na ministra."
Predseda SNS Ján Slota osobu ministra do sporu zaťahovať nechce. Smer hrozí, že nestojí o koalíciu, "ktorá by mlčky tolerovala také nakladanie s pozemkami pozemkového fondu, aké bolo typické pre Dzurindovu vládu."
HZDS obvinilo Fica, že porušil dohodu nekomentovať spor vládnych strán pre médiá.
Kedy sa opäť stretne koaličná rada, nie je jasné, kríza vo vzťahoch trvá. HZDS chce so Smerom rokovať. Do snemu hnutia, ktorý bude v sobotu, to však nebude.
Hnutie predsedu Vladimíra Mečiara stále stojí za svojím ministrom pôdohospodárstva Miroslavom Jureňom, ktorého odvolanie je podľa Smeru jednou z možností, ako koaličnú krízu zažehnať.
HZDS ministra bráni upozornením, že generálny riaditeľ pozemkového fondu Miloslav Šebek je nominantom Smeru a ten "dlhodobo odmieta akúkoľvek komunikáciu s ministrom". Hovorkyňa hnutia tiež povedala o fonde, kde boli podľa Fica podpísané škandalózne zmluvy, že tam majú zástupcovia Smeru majoritné zastúpenie v Správnej a dozornej rade a tí sa "odvolávajú na príkazy tejto strany".
HZDS požaduje v záujme prežitia koalície, aby orgány činné v trestnom konaní preverili celú kauzu. "Ak došlo k porušeniu zákona, nech je vyvodená trestnoprávna zodpovednosť," povedala Belická.
Fico sa včera so šéfom fondu Šebekom stretol, o obsahu rokovania odmietol hovoriť.
Nevidia problém
Podpredseda Smeru Pavol Paška povedal, že podstata celého sporu je v tom, "že druhá strana nevidí problém". Ak sa podľa neho prizná miera zodpovednosti a problém sa zadefinuje, "tak sa bude hľadať aj riešenie". Čo znamená, že druhá strana musí "priznať problém", nevysvetlil.
To, že je kríza, priznal aj ďalší podpredseda Smeru Dušan Čaplovič. "Ľady sa iste pohnú. Všetko treba riešiť s chladnou hlavou."
Predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž na otázku, prečo strana otvorene nepožaduje odchod Jureňu, odpovedal: "Ten mechanizmus môže mať viacero podôb. Očakávame v tomto Smere návrhy od našich koaličných partnerov."
Čo sa dialo na koaličnej rade
Čo presne odznelo na koaličnej rade, nechce nikto povedať. Podľa našich informácií prvotnou Ficovou požiadavkou bolo, aby sa HZDS postaralo o navrátenie pozemkov, ktoré kúpila pod cenu firma blízka Mečiarovi, pozemkovému fondu. Ak by to Mečiar zariadil, Smer nemal požadovať Jureňovu hlavu. Takéto požiadavky vraj Mečiar odmietal a keďže debata nikam neviedla, koaličnú radu prerušili.
HZDS sa nerozpadá
Smer sa údajne snaží pripraviť na alternatívu, že sa koalícia rozpadne a hľadá poslancov na väčšinu v parlamente. Poslanci hnutia, ktorých sme oslovili, však odmietajú, že by ich Smer oslovil.
Autor: mk&mt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.