MICHAL FRANK, michal.frankkorzar.sk
Ukrajina si pripomína 75. výročie hladomoru. Vyvolaný bol umelo stalinistickým režimom, o čom svedčia aj odtajnené materiály tajnej polície KGB. Smutné výročie si Ukrajina pripomína nielen doma, ale aj v zahraničí.
PREŠOV. V priestoroch Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity v Prešove slávnostne otvorili výstavu dokumentov k hladomoru na Ukrajine v rokoch 1932 - 1933. Počas "holodomoru" zomrelo päť až desať miliónov obetí. Dokumenty vystavené v knižnici pochádzajú z archívov KGB a na Slovensku sú prezentované prvý raz. "Hladomor, umelo vyvolaný komunistickým režimom, mal zničiť časť ukrajinského národa," povedal generálny konzul Ukrajiny v Prešove Jevhen Perebyjnis, pričom zdôraznil, že pripomenutie si týchto smutných udalostí je dôležité nielen pre Ukrajincov, ale aj pre zahraničie, "aby sa takáto tragédia už nikdy nezopakovala".
Málo vedomostí
Samotní Ukrajinci majú o hladomore spred 75 rokov málo informácií. Tie sa dostávajú na povrch najmä v poslednom čase. "Za čias komunizmu sa o tom nesmelo hovoriť," vysvetlil Perebyjnis. Hladomor uznalo ako genocídu ukrajinského národa už 12 štátov, vrátane Poľska či Maďarska. "Veríme že takáto rezolúcia bude prijatá aj Slovenskou republikou. Ukrajina má záujem, aby to bolo uznané zo strany priateľského slovenského národa ako genocída ukrajinského národa. Chcem zdôrazniť, že táto naša snaha nie je zameraná proti žiadnemu inému štátu. Chceme, aby bol odsúdený zločin spáchaný komunistickým režimom v rokoch 1932 - 1933," uviedol generálny konzul.
Ojedinelé dokumenty
Na Ukrajine sa počas celého týždňa konajú spomienkové akcie, ktoré vyvrcholia v sobotu v Kyjeve veľkým podujatím v centre mesta a sviečkovým sprievodom. V Prešove sa v piatok uskutoční vedecká konferencia k tejto téme na pôde Prešovskej univerzity. "S generálnym konzulátom sme prvý raz bližšie spolupracovali vlani pri 20. výročí černobyľskej tragédie. Máme s ním dlhodobo dobré vzťahy a preto sme našu pomoc pri spomienkovej výstave považovali za samozrejmosť," povedal riaditeľ Univerzitnej knižnice PU Peter Haľko. Poukázal na to, že vystavené sú ojedinelé dokumenty (vrátane napríklad Stalinovho rukopisu), ktoré si môžu prezrieť nielen účastníci odbornej konferencie, ale aj verejnosť.
Autor: div
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.