zootechnickej starostlivosti im nevenujú potrebnú pozornosť. Neuvedomujú si, že holubiarstvo zahŕňa aj takzvanú klietkovú drezúru, ktorá sa vrcholovo prezentuje na výstavách.
Ak sa chovateľ nevenuje vybraným holubom ani pred obdobím výstav, ani kvalitný jedinec neprejaví svoju krásu. Ustrašene sedí v klietke, inokedy sa snaží využiť každú príležitosť, aby sa z "väzenia" dostal von. Chovateľ sa potom čuduje, že holuba, ktorý sa doma pekne nafúkne, na výstave ohodnotia nízkym počtom bodov.
Každý chovateľ má, samozrejme, svoju metódu drezúry holubov, ktorú spája s formovaním hrvoľa. Aby vynikla krása a ušľachtilosť operenca, dôležité je umiestniť vystavovaného holuba do vhodného, najmä primerane osvetleného priestoru. Niekedy však aj dobre pripravený holub môže na výstave zlyhať v dôsledku nepredvídaných okolností.
V miestnosti, kde sa koná výstava nemá teplota vystúpiť nad 20 oC, vyhovuje v rozpätí 10 až 15 °C. V podchladenej hale alebo v prievane holuby trpia. Ak v takomto prostredí pobudnú niekoľko dní, určite ich postihnú zdravotné ťažkosti a ochorenia, z ktorých sa len ťažko liečia. Predovšetkým plemená ako je brniansky alebo anglický malý hrvoliak sú na podmienky prostredia veľmi citlivé. Zvláštnu pozornosť je potrebné na výstavách venovať kŕmeniu holubov. Nezriedka majú počas celého dňa v miske dostatok potravy, čo ale nie je správne. Musíme si uvedomiť, že v klietkach majú holuby obmedzený pohyb, takže adekvátne k tomu ich treba aj kŕmiť. Z kŕmnej dávky vylúčime najmä tie zložky, ktoré v hrvoli napučia a teda niekoľkokrát zväčšia svoj objem. Nepodávame preto zrná kukurice, hrachu ani bôbu, skôr guľatý sladovnícky jačmeň s malou vikou a pšenicou. Ak kŕmime primerane, holuby sa "neprepchávajú" a hrvoľ im neklesne, čo na výstavách pôsobí priam neesteticky.
Keď vystavované holuby nepriniesli chovateľovi očakávané ocenenia, mal by analyzovať dôvody a prípadne si doplniť vedomosti odbornou literatúrou.
Autor: Ing. Peter ORSZÁG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.