školy je táto otázka niekedy dosť podstatná.
Získanie loginu pol roka?
Mekkou technického vzdelania na východe Slovenska je Technická univerzita v Košiciach. Tá má pokrytie WiFi sieťou na viacerých miestach, avšak pripojiť sa je vraj niekedy súboj Dávida s Goliášom. A to aj napriek tomu že na takejto univerzite by mal byť byť prístup k internetu základným prvkom štúdia. "Na získanie loginu som musel čakať takmer celý letný semester. Vybavenie loginu s heslom je nenormálne zdĺhavý byrokratický proces, ktorý treba zrušiť," hovorí Maťo, študent na Fakulte elektrotechniky a informatiky.
"Problém nie je problém"
Hovorca univerzita Vasil Demko Ťaháku povedal, že Login je nástroj na identifikáciu pripájajúceho sa účastníka. "V prípade Technickej univerzity v Košiciach sa na WiFi sieť môžu napájať aj študenti a zamestnanci univerzity majúci verifikáciu v podobe loginu. Podobne postupy platia vo všetkých sieťach, preto nepovažujeme tento "problém" za problém."
Pravidlá platiť musia. Naozaj musia?!
Je síce pravdou, že Matejov prípad môže byť ojedinelý, avšak ako sa vyjadrili aj niektorí vyučujúci na fakulte loginy treba zrušiť, pretože ak niekto chce niečo vyparatiť, vyparatí to aj bez prístupu do siete. "Jednoducho, platia isté pravidlá a tie určujú kto a za akých podmienok môže do našej (alebo akejkoľvek) siete vstupovať. Nepovažujeme to za žiadne obmedzenie, len súčasť štandardných identifikačných a bezpečnostných postupov," uzavrel Demko.
Po škole dokonca koluje historka, že keď sa pred istou dobou chcel istý zahraničný hosť pripojiť na internet z vlastného notebooku, voľný login mu vraj zháňali zopár hodín...
Dá sa to aj jednoduchšie
Aj napriek argumentom o bezpečnosti by však systém prideľovania loginov a prístupov mohol byť jednoduchší. Univerzita Komenského v Bratislave má WiFi sieť tiež prístupnú len na základe systému s jedinečným loginom a heslom, avšak každý žiak si ho vie zistiť na počkanie pomocou svojich identifikačných údajov na internetovej stránke školy. Ale aj napriek opísaným problémom s prístupom na internet je sieť pre študentov na Technickej univerzite bezplatná. Napríklad taká Prešovská univerzita ho má sprístupnený len za ročný poplatok, ktorý podľa vedenia súvisí s prevádzkou a prevádzkovými nákladmi. Zjavne ešte chvíľu potrvá, kým dosiahneme úroveň škôl v západnej Európe a USA, kde je prístup úplne bezproblémový pomaly aj zo zastávky na autobus...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.