Vodič kamióna zomrel
BRATISLAVA. Tragická dopravná nehoda slovenského kamióna sa stala včera v Českej republike na diaľnici D5 v smere na Rozvadov. Český internetový portál iDnes.cz informoval, že nákladné auto značky Renault havarovalo ráno, pričom sa po náraze do zvodidiel prevrátilo na bok. Vodič vypadol z kabíny a následne spadol z mosta z výšky asi 30 metrov. Mladý muž zomrel na následky zranení.
(sita)
Tokio kúpi emisné kvóty
TOKIO. Japonsko plánuje po prvý raz kúpiť emisné kvóty od zahraničnej vlády, keďže bude mať problémy so splnením limitov stanovených Kjótskym protokolom s cieľom obmedziť emisie skleníkových plynov. Japonsko a Maďarsko by mali tento týždeň v Budapešti pred samotnou zmluvou podpísať memorandum o dohode. Japonsko výrazne zaostáva za svojimi záväzkami, podľa ktorých by malo do roku 2012 obmedziť emisie oxidu uhličitého a ďalších skleníkových plynov o 6 percent vzhľadom na úroveň z roku 1990. Maďarsko má k dispozícii na predaj kvóty na približne 10 miliónov ton skleníkových plynov a oslovujú ho aj iní potenciálni zákazníci. Podľa pondelkovej správy denníka Asahi by kvóty na 10 miliónov ton skleníkových plynov mali stáť približne 125 miliárd eur.
(sita)
Tri obete zemetrasenia
JAKARTA. Silné zemetrasenia, ktoré postihli južnú Indonéziu, si už vyžiadali najmenej tri obete na životoch a ďalších 45 zranených, informovali v pondelok úrady. Zemetrasenie so silou 6,7 stupňa Richterovej stupnice zasiahlo v nedeľu v neskorých nočných hodinách ostrov Sumbawa. Opakované otrasy zničili stovky budov a vyvolali paniku medzi obyvateľstvom, ktoré hromadne opúšťalo svoje domovy. Predbežné varovanie pred vlnami tsunami, ktoré sa postaralo o ešte väčší rozruch, však už medzičasom odvolali. V decembri 2004 zapríčinilo silné zemetrasenie na ostrove Sumatra mohutné vlny tsunami, ktoré zabili viac ako 230-tisíc ľudí z najmenej desiatich krajín.
(sita)
Demonštrovalo 30-tisíc ľudí
TBILISI. Okolo 30-tisíc ľudí sa zišlo v nedeľu v Tbilisi na demonštrácii za obnovenie vysielania hlavnej nezávislej televízie. Zhromaždenie na podporu televíznej stanice Imedi bolo prvým významným opozičným protestom od rozohnania protivládnych demonštrácií zo začiatku mesiaca. Zákaz vysielania pre nezávislé médiá platil v Gruzínsku počas trvania výnimočného stavu, ktorý vyhlásil prezident Michail Saakašvili 7. novembra. Médiá s výnimkou televíznej spoločnosti Imedi obnovili svoju činnosť po zrušení mimoriadnych opatrení nasledujúci týždeň. Gruzínske úrady tvrdia, že proti televízii prebieha vyšetrovanie v súvislosti s jej výzvami na zvrhnutie vlády.
Krátko pred demonštráciou odstúpil gruzínsky prezident Michail Saakašvili, aby viedol kampaň pred predčasnými prezidentskými voľbami. Parlament zároveň potvrdil termín volieb, ktorým je 5. január. Funkciu dočasného prezidenta bude dovtedy zastávať predseda parlamentu Nino Burdžanadze. Saakašvili v sobotu prisľúbil, že "uskutoční demokratické voľby" a médiá budú mať priestor na nezávislú prácu v rámci
zákona.
(sita)
USA chcú ostať v Iraku
WASHINGTON. Americký prezident George Bush a iracký premiér Núrí al-Málikí podpísali v pondelok plán rozvoja americko-irackých vzťahov, ktorý bude základom pre budúcoročné rokovania o záležitostiach ako
napríklad dlhodobá prítomnosť amerických vojakov v Iraku.
(sita)
Šaríf sa zaregistroval
LAHORE. Bývalý pakistanský premiér Naváz Šaríf sa v pondelok zaregistroval ako kandidát do volieb, ktoré sa v Pakistane uskutočnia 8. januára. Zároveň však trvá na hrozbe, že jeho strana Pakistanská moslimská liga (PML) môže voľby bojkotovať v prípade pokračujúceho výnimočného stavu. Šaríf tiež vyhlásil, že ak sa aj na voľbách zúčastní, nevstúpi do žiadnej vlády vedenej prezidentom Parvízom Mušarráfom.
(sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.