americkom štáte Maryland a očakávala sa účasť vyše 50 organizácií a krajín vrátane 16 arabských štátov, z ktorých väčšina neuznáva štát Izrael. Spojené štáty očakávajú uzavretie blízkovýchodnej mierovej dohody medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi ešte pred skončením funkčného obdobia prezidenta Georgea W. Busha v januári 2009.
WASHINGTON/ANNAPOLIS/GAZY. Bush včera povedal, že nastal ten "správny čas" na mier medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, ale pripustil, že cesta k nemu bude náročná. "Dosiahnutie tohto cieľa nebude jednoduché - ak by to bolo ľahké, stalo by sa tak už dávno."
Stretol sa s Olmertom aj Abbásom
"Dnes aj Palestínčania aj Izraelčania chápu, že pomôcť druhému uvedomiť si túžby je kľúčom k pochopeniu svojich vlastných - obe (strany) požadujú nezávislý, demokratický a životaschopný Palestínsky štát," uviedol Bush. Včera sa stretol s izraelským premiérom Ehudom Olmertom a palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom a v príhovore konštatoval, že u oboch lídrov zaznamenal pripravenosť na "ťažké kompromisy".
Dosiahnu kompromis?
Palestínski a izraelskí vyjednávači sa pred konferenciou nedohodli na podobe spoločného vyhlásenia, ktoré by definovalo rámcové podmienky pre ďalšie rokovania, vyjadrili však vôľu usilovať sa o dosiahnutie kompromisu ešte počas funkčného obdobia súčasného amerického prezidenta. Dohodu komplikujú nezhody v pohľade na také zásadné otázky, akými sú štatút Jeruzalema, hranice budúceho palestínskeho štátu alebo osud palestínskych utečencov.
Arabské krajiny došli kvôli Iránu
Arabské krajiny sa na mierovej konferencii zúčastňujú spolu s Izraelom z dôvodu hrozby, ktorú predstavuje Irán pre Blízky východ, vyhlásil včera izraelský prezident Šimon Peres. "Najzaujímavejším aspektom tejto konferencie je silná účasť arabských krajín pri rovnakom stole (spolu s Izraelom)," vyhlásil. "Dôvodom toho je Irán, ohrozujúci a zastrašujúci svojou radikálnou politikou... Mnohí ľudia začínajú chápať, že nebezpečenstvo nepochádza od Izraela, ale od Iránu. Izrael nikoho neohrozuje," dodal prezident.
Iránska islamská republika - pre ktorú je neuznanie štátu Izrael jednou z hlavných ideologických tém - sa ocitla v izolácii, keďže na summite sa zúčastňuje jej hlavný regionálny spojenec Sýria, ako aj Saudská Arábia. Irán v pondelok kritizoval Saudskú Arábiu za jej účasť na summite.
Hammás odmietne závery konferencie
Tisíce stúpencov palestínskeho hnutia Hamás začalo včera prichádzať do mesta Gaza na zhromaždenie zvolané islamistami s cieľom odmietnuť kľúčový summit o blízkovýchodnom mierovom procese. Reproduktory na mešitách vyzývali obyvateľov, aby sa pridali k protestnej akcii. Hnutie Hamás, ktoré nebolo na summit pozvané, v pondelok vyhlásilo, že sa necíti byť viazané žiadnymi rozhodnutiami z tejto schôdzky. Hnutie argumentuje tým, že bez účasti Hamásu prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi chýba mandát pre vyjednávanie v mene celého palestínskeho ľudu. Zosadený palestínsky premiér Ismaíl Haníja pred demonštráciou tento postoj zopakoval. Haníja tiež kritizoval účasť arabských krajín na summite. "Sme proti akýmkoľvek pokusom, priamej alebo nepriamej normalizácie vzťahov (s Izraelom) a proti prítomnosti arabskej delegácie po boku sionistickej delegácie na konferencii v Annapolise, čo je po prvýkrát," povedal Haníja. Izrael a západné mocnosti Hamás čoraz väčšou mierou izolujú odvtedy, čo v polovici júna prevzal kontrolu nad Pásmom Gazy.
Autor: sita/afp/ap
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.