vulkanickej fázy do stavu chronickej latencie. Začína sa čakanie na ďalšiu.
Najvyššiu ústavnú stoličku od čias Rudolfa Schustera si Košice včera s prehľadom zachovali. Avšak lepšie by potešilo a väčšmi prospelo, keby bol Paška z funkcie predsedu NR SR odvolaný. Nad propagandou Dzurindu, že "opozícia jednoznačne argumentačne preukázala, že pán Paška je nespôsobilý byť predsedom parlamentu", môžeme aj krútiť nosom. Ani nie preto, že falšovanie zákona (resp. úmysel) je delikt, o akom ešte nebolo počuť, takže precedensy, ako sa vo svete v takých prípadoch trestalo, chýbajú. Skôr z toho dôvodu, že nájsť v Smere osobu, ktorej "spôsobilosť" na post predsedu NR SR by sa "argumentačne preukázať" dala, je asi ako dekódovať Mečiarovu šifru. Ale dobre.
Je veľká škoda, že debata o Paškovom prečine zanikla, avšak podstatnejší je mimoriadne nedôstojný a úplne neštandardný spôsob, akým koalícia odvrátila mečbol. Skutočnosť, že "volebnú" urnu smeli poslanci Smeru, SNS a HZDS sledovať len zo vzdialenosti sto vierst, lebo taký bol polomer kruhu, ktorý okolo nej opísal Fico (Mečiar, Slota), svedčí o kritickej miere nedôvery vo vládnom spolku. To platí ako o medzistraníckom styku, tak aj vo vzťahu pastierov a ovečiek v kluboch. Čo je to za politickú triedu, ktorá si tak neverí, že nepripustí vlastných poslancov k hlasovaniu? Ako máme my, občania, mať základnú dôveru k takým politikom, ktorí verejne ukazujú, že o sebe vzájomne majú takú zlú mienku, že sa podozrievajú zo zrady a podvodu? Ešteže sám Paška si z toho nerobí ťažkú hlavu, keďže "opozícia dostatočný počet hlasov nezískala". Takže vedzme: V lepšej politickej kultúre by slušný človek, s akousi cťou v tele, s tromi hlasmi podpory sám odstúpil, lebo by ho hanba zožrala... Koalícia sa tak bála sama seba, že svojmu predsedovi NR SR nevyslovila politickú dôveru, resp. mu vyslovila podmienečnú toleranciu na tomto poste. Presne tak by sa hlasovanie čítalo v každej normálnej spoločnosti.
O tom, že ako "vážne" HZDS zvažovalo odchod z koalície, svedčí aj blesková náhrada za Jureňu (ešte v nedeľu sám Jureňa hovoril, že majú akýchsi 7 mien a vyberajú, ale "nerokovali o tom"). Ministerkou polí, lúk a pasienkov sa Zdenka Kramplová stala ešte rýchlejšie, ako svojho času moderátorkou "projektu Avalanche" (lavína), čo bola svojho času (píšeme rok 2002) pyramída taká atraktívna, že kvôli tomu opustila post podpredsedníčky HZDS "zo zdravotných dôvodov". Hahahaha. Veľmi dobrou referenciou je aj zanovitosť, s akou odmietala opustiť rezidenciu v Kanade po odvolaní z postu veľvyslankyne... Emblematickejšia postava na poste rezortu, ktorý drží primát v cudzopasení na verejných financiách (euro- i štátnych), sa ani nemohla vyskytnúť. Gratulujeme. Aj Jureňovi, ktorý, samozrejme, bude rezort fakticky riadiť ako poradca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.