výsledku, uviedol kosovský prezident Fatmir Sejdiu. "Nanešťastie, nepodarilo sa nám dosiahnuť dohodu so Srbskom," povedal Sejdiu novinárom po troch dňoch rozhovorov.
BADEN. Delegácie kosovských a srbských predstaviteľov rokovali v rakúskom kúpeľnom mestečku Baden južne od Viedne od pondelka do stredy za zatvorenými dverami. Rokovania sa uskutočnili pod záštitou vyslancov zo Spojených štátov, Európskej únie a Ruska. Vyjednávači by mali 10. decembra predložiť správu generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi. Predstavitelia Srbska a Kosova však majú nezmieriteľné názory na budúcnosť provincie. Zatiaľ čo zástupcovia Kosova si želajú nezávislosť provincie od Belehradu, Srbsko s oddelením Kosova zásadne nesúhlasí. Novozvolený kosovský líder Hashim Thaci nevylúčil možnosť vyhlásenia jednostrannej nezávislosti v prípade, že sa rokovania neskončia dohodou.
Srbsko nezávislosť neuzná
Srbsko bude "anulovať" akékoľvek rozhodnutie kosovských politikov, ktorým vyhlásia nezávislosť spornej provincie. Vyhlásil srbský prezident Boris Tadič. "Budeme anulovať všetky rozhodnutia, ktoré nastolia nezávislosť Kosova," povedal Tadič. "Použijeme všetky legálne a diplomatické opatrenia na potlačenie každého takého rozhodnutia," uviedol prezident a prisľúbil, že sa Belehrad vyhne násiliu. Prezident ďalej poznamenal, že Srbsko "uznáva iba" rezolúciu č. 1244 Organizácie Spojených národov (OSN), ktorá ukončila
vojnu v Kosove v rokoch 1998 až 1999 a stanovila srbskú územnú integritu a suverenitu jej južnej provincie.
Wisner: Terajší stav je neudržateľný
Kosovo je pod správou OSN a NATO od roku 1999, keď západná vojenská aliancia spustila vojenskú operáciu, ktorá ukončila tvrdý postup bývalého juhoslovanského lídra Slobodana Miloševiča proti albánskym separatistom. Je potrebné čo najskôr dosiahnuť dohodu o budúcom štatúte Kosova, uviedol americký vyjednávač v stredu po neúspešných rokovaniach. "Terajší stav Kosova je neudržateľný," povedal Frank Wisner novinárom vo Viedni.
Jednotky KFOR sú pripravené
Medzinárodné mierové jednotiek KFOR, ktoré pôsobia pod velením NATO, plánujú potlačiť akékoľvek násilie, ktoré by mohlo vypuknúť v Kosove, ak vyhlási nezávislosť. Môže tak však uskutočniť, len ak bude mať mandát od OSN. Informoval o tom vrchný veliteľ spojeneckých síl v Európe (SACEUR) generál John Craddock.
"Pre KFOR je kľúčové predĺženie mandátu, ktorý teraz vyplýva z rezolúcie BR OSN č. 1244," povedal v utorok generál Craddock. "Bez ohľadu na jednostranné vyhlásenie nezávislosti, bez ohľadu na uznanie tohto jednostranného vyhlásenia, pokiaľ bude 1244 platná, KFOR môže pokračovať, byť tou silou, ktorá zabezpečuje bezpečnosť a stabilné prostredie," povedal. Podľa generála je NATO pripravené pre väčšinu eventualít, ale hádanie tej, ktorá nastane, je ako hádzanie kociek.
Neplodné rokovania o budúcnosti spornej provincie Kosovo sa ukončia 10. decembra a väčšina etnických Albáncov pohrozila vyhlásením nezávislosti po ich ukončení. Tento čin medzinárodne uznajú USA a niektoré európske štáty. Približne 16 000 vojakov NATO poverila spravovaním bezpečnosti rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) č. 1244, ktorá taktiež od roku 1999 poveruje OSN administratívnou správou Kosova.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.