V Rusku vládne pred voľbami napätie
"Nezastrašia ma v mojom rozhodnutí bojovať proti tomuto režimu," povedal krátko po prepustení z väzenia, v ktorom strávil uplynulých päť dní, ruský šachový veľmajster a opozičný líder Garri Kasparov. "Tento režim vstupuje do veľmi nebezpečného obdobia, ktoré sa mení na diktatúru," povedal včera Kasparov.
MOSKVA. Bývalý svetový šampión, ktorý v súčasnosti vedie koalíciu opozičných zoskupení Iné Rusko prisľúbil, že bude proti Putinovi, ktorého obvinil z uchyľovania sa k metódam zastrašovania a represiám, naďalej bojovať.
Putin mal televízny prejav k národu
Putin sa včera prostredníctvom televíznych obrazoviek prihovoril občanom v dlhoočakávanom, vopred pripravenom prejave k národu pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami. "Vyzývam vás, príďte a hlasujte za Jednotné Rusko," povedal Putin. Hoci prezident v súčasnej dobre nemôže zaujať poslanecký mandát, vedie kandidátku provládnej strany Jednotné Rusko, ktorá považuje voľby s Putinom na listine za referendum o popularite jeho režimu. Ruský prezident v prejave odporučil občanom, aby nevolili liberálnu opozíciu: "Nemali by sme umožniť návrat k moci ľuďom, ktorí sa pokúšali viesť krajinu a teraz chcú zmeniť a narušiť rozvojové plány Ruska, zmeniť politiku, ktorú náš ľud podporuje a navrátiť krajinu do čias ponižovania, závislosti a rozkladu."
Analytik: Chcel vyvolať strach
Analytik Nikolaj Petrov z moskovského Carnegieho centra povedal, že účelom Putinovho prejavu bolo "ukázať prstom na nepriateľov a vyvolať strach".
Rusi prejav s napätím očakávali pre akýkoľvek náznak o Putinovej politickej budúcnosti po tohtotýždňových parlamentných a marcových prezidentských voľbách, po ktorých musí z funkcie odstúpiť. Jediné, čo by sa dalo považovať za odpoveď na tieto otázky, bolo jeho vyjadrenie, že nadchádzajúce voľby udajú tón voľbe prezidenta. "Výsledok volieb do štátnej Dumy nepochybne udá tón voľbe nového prezidenta Ruska," povedal Putin. Ten pred dvoma týždňami vyhlásil, že v prípade presvedčivého volebného víťazstva Jednotného Ruska, o ktorom v krajine nikto nepochybuje, bude mať aj po voľbách "morálne právo" ovplyvňovať politické rozhodnutia, a to aj napriek faktu, že už nebude prezidentom. "Akou formou to urobím, na túto otázku ešte dnes neviem dať spoľahlivú odpoveď. Ale existujú rôzne možnosti," povedal Putin. Na to však potrebuje, aby sa k volebným urnám dostavilo čo najviac Rusov.
Úrady a zamestnávatelia vyvíjajú na voličov nátlak
Čoraz viac voličov tvrdí, že sa dostávajú pod stupňujúci sa tlak zo strany úradov a zamestnávateľov, aby v nedeľňajších parlamentných voľbách odovzdali hlas strane Jednotné Rusko. Predstavitelia mimovládnych organizácií tvrdia, že takáto rozsiahla kampaň je nevídaná od čias spred pádu Sovietskeho zväzu a podľa nich môže byť spôsobená práve obavami Kremľa z nízkej volebnej účasti.
Natália, 35-ročná zamestnankyňa štátneho podniku vo Vyborgu, agentúre AFP povedala, že jej šéfov prednedávnom navštívili dvaja predstavitelia strany Jednotné Rusko. "Neviem, či niečo sľubovali, alebo sa vyhrážali, ale krátko nato usporiadali stretnutie všetkých zamestnancov a tam sme dostali dôrazné odporúčanie, aby sme volili Jednotné Rusko," povedala Natália, ktorá z obáv pred postihom nechcela zverejniť celé meno. V ruských denníkoch a na blogoch sa
objavujú správy od študentov, učiteľov a zamestnancov štátnych podnikov, ktorí tvrdia, že sa im vyhrážali postihmi, ak sa na voľbách nezúčastnia.
Bezprecedentná kampaň
"Táto kampaň je bezprecedentná, čo sa týka nátlaku vyvíjaného na voličov a zatýkania kandidátov," povedal Alexander Kynev z mimovládnej organizácie Foundation for Information Policy Development, ktorá podporuje rozvoj nezávislej žurnalistiky. Opozícia obviňuje predstaviteľov strany z nátlaku v snahe zabezpečiť vysokú volebnú účasť. Predstaviteľka skupiny Golos (Hlas), ktorá monitoruje voľby, Lilija Šebanovová povedala: "Už dnes môžeme vo svetle tohto tlaku povedať, že voľby nie sú legitímne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.