Korzár logo Korzár
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Vizanko: Nie je to príjemné a nikomu to neželám

KOŠICE. Vyzerá to tak, že po roku si Miroslav Viazanko, ktorý pred mesiacom oslávil 26. narodeniny opäť zahrá v majstrovskom zápase. Naposledy podľa

jeho slov nastúpil v marci na II. polčas v zápase treťoligovej prešovskej rezervy. V prvý marcový deň budúceho roku sa začne jarná časť Corgoň ligy a odchovanec prešovského futbalu verí, že už aj s ním. M. Viazanko zažil patálie, ktoré na Slovensku nemajú obdobu. Až do takej miery, že sa ním zaoberal civilný súd a bezradný bol aj Slovenský futbalový zväz. Nakoniec po prvý raz v histórii zasadal rozhodcovský súd SFZ, ktorý vyriekol verdikt.

Vydýchli ste si po verdikte rozhodcovského súdu, alebo ešte na to nie je príležitosť, pretože môžu nastať určité obštrukcie?

"Samozrejme, že som si vydýchol, lebo toto rozhodnutie nás posunulo dopredu. Kým však zmluva s MFK nie je zaregistrovaná a kým ja si nie som na 100 percent istý, že som hráčom Košíc, tak stále to ešte nie je dotiahnuté do konca a nie som naplno spokojný."

Máte neslávne prvenstvo. Váš prípad ako prvý v histórii riešil rozhodcovský súd SFZ. Skúste nám opísať, ako to prebiehalo?

"Celé to trvalo asi 30. minút. Boli tam traja sudcovia a jedna zapisovateľka. S právnikom sme vošli dnu a najprv sa povedali a zapísali oficiálne veci - povedal by som právnické záležitosti. Potom sa nás spýtali, či máme nové dôkazy, ktoré by sme mohli doložiť. JUDr. Čollák ešte dal k nahliadnutiu uznesenie Krajského súdu v Prešove. Poslali nás vonku čakať a asi o desať minút nás zavolali späť a vyniesli svoje rozhodnutie. Z prešovskej strany nebol nik na tomto zasadnutí."

Aj vzhľadom na uznesenie Krajského súdu sa svojím spôsobom dal predpokladať tento verdikt. Je to pre vás určité zadosťučinenie?

"To bude až vtedy, keď budem môcť nastúpiť. Stále to totiž v praxi nič neznamená. Samozrejme, teší ma, ale ešte stále nehrám."

Čo ste robili počas celého roku, keď ste nemohli hrať futbal?

"Keďže som bol len v béčku Tatrana, bez akýchkoľvek problémov som si dokončil vysokú školu a stihol som sa v septembri oženiť. Od leta som absolvoval všetky tréningy s MFK Košice. Môj program bol teda tak naplnený, ako u ostatných hráčov, až na to, že som v sobotu nehrával zápasy. Toho času som teda nemal až tak nazvyš. Stále som bol psychicky pripravený nastúpiť, len sa to nedarilo."

Pre hráča to musí byť veľmi ubíjajúce, keď nemá žiadne zdravotné problémy, je v ideálnom futbalovom veku, trénuje, no vie, že nominácia na zápas ide mimo neho...

"Určite. Po športovej stránke je to najhoršie, čo sa futbalistovi môže stať. Samozrejme, ak nerátam, že sa zraní tak, že nemôže vykonávať športovú činnosť. Najmä z psychického hľadiska ide o stratu motivácie, futbalista niekedy nevidí zmysel v samotnom trénovaní, no napriek tomu sa musí prekonať a chodiť na tréningy a veriť, že sa to raz obráti na dobré. Verte, nie je to príjemné a nikomu to ani neželám."

Kedy ste prestali veriť, že po jari je pre vás definitívne stratená i jeseň?

"Akonáhle začali záležitosti so súdmi, tak som veril, že to pôjde, no keď rozhodcovský súd SFZ nie a nie, aby zasadol - hoci výkonný výbor SFZ už v auguste určil, aby zasadol - tak v októbri som sa už postupne zmieroval s tým, že hrať nebudem. Už to nemalo význam v sebe živiť nádej. Keď som bol totiž v béčku, tak som si povedal: dobre, odtrénujem tu pol rok, budem na sebe makať a od leta hrám. Ľahšie som to znášal. Ak som však od leta čakal týždeň čo týždeň, či nastúpim a stále nič, tak to je veľmi náročné."

Ako k vám v tom čase pristupoval tréner Kozák? Rozprávali ste sa spolu, alebo vás zbytočne nechcel dráždiť. Ako sa na to celé pozerali spoluhráči?

"U hráčov nebol problém. Zobrali ma do partie., zaujímali sa, čo mám nové, kedy budem môcť nastúpiť. Čo sa týka trénera, nehovoril by som o nejakom dráždení. Prakticky nemal so mnou o čom hovoriť, lebo ja som nebol pre mužstvo použiteľný. Tréningy sú tréningy a zápasy nemal so mnou čo riešiť. Tiež si možno myslel, že sa celá kauza vyrieši o čosi skôr a nebude taká rozťahaná a problematická. V komunikácii nebol žiadny problém. Neriešili sme však také futbalové veci, aké by sme mali, keby som mohol hrať."

Čítali ste trénerove vyjadrenie pre Korzár, v ktorom netajil, že sa vôbec hanbil s vami stretnúť, kvôli celým týmto naťahovačkám.

"Čítal."

A?

"Nemá sa za čo hanbiť, lebo to nie je jeho vina a ani vina MFK Košice. Prešov dal celú vec na civilný súd a postupoval krokmi, ktoré nie sú v súlade s normami SFZ. Toto sa nedalo predpokladať. Tak isto nik z Košíc ani ja nemôže za to, že SFZ nedokázal zastaviť kroky Prešova, respektíve, pohroziť mu."

Ako sa na celý prípad pozerala rodina a najbližší?

"Samozrejme boli sklamaní tak ako aj ja. Keď som podpísal zmluvu do Košíc, chceli prísť a pozrieť sa na mňa. Myslím si, že to zvládali dobre a aj vďaka ním som sa dostal cez toto obdobie. V tomto smere je to v poriadku."

Ak sa stanete hráčom Košíc, aké budú vaše kroky smerom k Prešovu?

"Ešte je trochu skoro o tom hovoriť. Dá sa predpokladať, že nejaké kroky vykonáme. Rok je dosť dlhý čas a mal vplyv na môj futbalový rast. Niečo podnikneme, ale v prvom rade chcem, aby sa celá vec vyriešila tak, aby som bol hráčom Košíc."

Myslíme si, že nik nezostane prekvapený, ak si súdnou cestou budete dožadovať svoje finančné náklady a straty. Vzhľadom na to, že ste stáli rok a v najlepšom veku, bolo by väčším prekvapením vaša nečinnosť v tomto smere.

"Pravda je taká, že Prešov chcel siloumocou, alebo to aspoň tak propagoval, aby bola opcia platná: Nebolo by zlé si uvedomiť, že Prešovčania nikdy nepovedali, že má chcú naspäť. Baviť sa o tom, že by ma Prešov silou-mocou chcel späť a chcel, aby som zaň hral, asi nemá zmysel. Tento dôvod tam nebol. Prešovčania nikdy nepodali, že ma chcú späť, že ma potrebujú a že som pre klub takým hráčom, bez ktorého nedokážu hrať. Asi aj úmysly Prešova neboli úplne korektné, respektíve nesnažil sa, aby som zostal v Prešove."

Dá sa z toho vydedukovať, že jediným cieľom bolo to, aby ste nemohli hrať?

"Dá sa to predpokladať, že to tak asi aj bolo."

A čo SFZ? Podniknete nejaké kroky aj voči zväzu, že zo svojej pozície nedokázal razantne rýchlo vyriešiť celý prípad? Ak by sa kompetentní neskrývali jeden za druhého a neposúvali si celý prípad, mohli ste už dávno hrať. Takto vám unikol celý pol rok.

"Možno by mali byť... Ale to, či budú... ? Neviem, či v mojom veku a vzhľadom k situácii, že ja ešte na Slovensku budem chcieť hrať futbal, by to bolo vhodné a správne."

Za celý ten čas zdvihol niekto z Prešova, prípadne zo SFZ telefón a sa vám ospravedlnil, prípadne povedal, že je mu ľúto to, do akej sa celá záležitosť dostala?

"Nie, nikto sa neospravedlnil a pravdupovediac ani nečakám, že by to niekto urobil. Čo sa týka Prešova, vôbec niečo také nečakám a v prípade SFZ tiež nemá asi nikto pocit, že by pochybil."

Rok ste iba trénovali a teraz, keď už by ste čochvíľa mohli hrať, čaká vás ďalší štvrťrok trénovania počas zimnej prípravy.

"To je pravda. Keby sa aspoň vyriešilo to, aby som bez akýchkoľvek problémov mohol hrať aspoň prípravné zápasy v zime, tak aj tak by to pre mňa bolo celkom dobré."

AKÝ BOL VÝVOJ KAUZY VIAZANKO

2. JANUÁR 2007 - Matrika SFZ vo veci opcie Miroslava Viazanka v jeho zmluve s 1. FC Tatran Prešov potvrdila jej neplatnosť vo forme dodatku k zmluve, ktorý nebol na zväze zaregistrovaný. MFK Košice tak v súlade s normami podpísal pol roka pred vypršaním hráčov ho platného kontraktu zmluvu s Viazankom, s dátumom jej začiatku k 1. júlu 2007.

22. JANUÁR 2007 - MFK Košice informoval 1. FC Tatran Prešov o zaslaní zmluvy s Miroslavom Viazankom na registráciu na matriku SFZ, od ktorej dostali Košičania ubezpečenie, že zmluva bude zaregistrovaná po zrealizovaní prestupu v júli 2007.

31. MÁJ 2007 - 1. FC Tatran Prešov podal návrh na vydanie predbežného opatrenia na okresnom súde v Prešove, čím porušil normy SFZ, ukladajúce klubom držať sa pravidiel futbalového zväzu a všetky spory riešiť prostredníctvom orgánov, komisií a rozhodcovského súdu SFZ, a nie na civilných súdoch. Prešovčania ignorovali aj dodatok číslo 3 v zmluve s hráčom, v ktorom sa obe strany zaviazali riešiť akýkoľvek vzájomný spor práve prostredníctvom rozhodcovského súdu.

20. JÚN 2007 - Okresný súd v Prešove vydal predbežné opatrenie - zastavenie registrácie zmluvy medzi MFK Košice a Miroslavom Viazankom. Uložil za povinnosť matrike SFZ nevykonať registráciu tejto zmluvy.

10. JÚL 2007 - Matrika SFZ oznámila, že na základe súdneho predbežného opatrenia nemôže zaregistrovať profesionálnu zmluvu Viazanka s MFK Košice. Matrika dodala, že jej chýbajú dodatky Viazanko vej zmluvy s 1. FC Tatran Prešov a celú záležitosť aj s materiál mi postúpila disciplinárnej komisii SFZ. Keďže medzi oboma klubmi neprišlo k dohode o odstupnom za Viazanko v prestup, o deň neskôr - 11. júla 2007 - MFK Košice požiadal zmierovaciu komisiu SFZ o určenie výšky odstupného za hráča.

14. JÚL 2007 - Viazanko nemohol byť pre nedoriešený prestup nominovaný na zápas úvodného kola Corgoň ligy v ročníku 2007/2008. Mimo hry je doteraz.

19. JÚL 2007 - Zmierovacia komisia nestanovila výšku odstupného za Miroslava Viazanka. Podľa jej interpretácie z dôvodu zistených nejasností v súvislosti s platnosťou či neplatnosťou profesionálnej zmluvy Viazanka s 1. FC Tatran Prešov (išlo o spornú opci u na obdobie od 1. 7. 2007 do 30. 6. 2008).

7. AUGUST 2007 - Na zasadnutí výkonného výboru SFZ je aj „kauza Viazanko". Výkonný výbor požiadal o rozhodnutie rozhodcovský súd SFZ a vyzval 1. FC Tatran Prešov, aby stiahol spor z civilného súdu.

31. AUGUST 2007 - Situácia dospela do krajného štádia - o celom prípade je totiž informovaná Medzinárodná futbalová federácia FIFA a UEFA! V liste opisuje Viazanko genézu celého prípadu a podstatou je skutočnosť, že mu je bránené vykonávať povolanie, teda hrať futbal. Viazanko zároveň zdôrazňuje, že jeho bývalý klub 1. FC Tatran Prešov využil v rozpore s normami FIFA na riešenie sporu civilný súd.

18. SEPTEMBER 2007 - Oznámenie od FIFA, že do sporu - pre absenciu medzinárodného prvku - zasahovať nebude. Iné by bolo, ak by to bol spor v rámci dvoch krajín. Keďže sa tak stalo v rámci jedného zväzu, FIFA posunula celú vec späť na SFZ.

18. OKTÓBER 2007 - Uznesenie Krajského súdu v Prešove dalo za pravdu futbalistovi Miroslavovi Viazankovi, ktorý prostredníctvom svojho právneho zástupcu spochybnil platnosť opcie. Krajský súd uznesením zrušil predbežné opatrenie Okresného súdu v Prešove, proti ktorému už niet prípustné odvolanie.

26. NOVEMBER 2007 - Historicky prvé zasadnutie rozhodcovského súdu SFZ, ktorý rozhodol o neplatnosti opcie.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 2. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 8. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 9. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 10. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 1. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 20 484
 2. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 17 675
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 15 300
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 114
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 679
 6. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 642
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 516
 8. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 11 503
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 701
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 451
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie v Prešove: Pripravujú 66 okrskov pre 77-tisíc ľudí

Mesto hľadá dobrovoľníkov, pretestovať majú najviac ľudí na Slovensku.

Ilustračná fotografia.
POZNÁMKA JAROSLAVA VRÁBEĽA

Po tom, čo mamička a advokátka predviedli v pôrodnici, sa už nedá byť ticho

Koronakarma mnohých takých dobehla, nakoniec prosia o modlitby.

Ilustračné.

Covid-19 má ďalších 1 312 ľudí, takmer štyristo je z východu

S koronavírusom je v nemocniciach takmer tisíc chorých.

Ilustračné foto.

Košice predali parcely na verejné parkoviská, sú súkromné

Za Rašiho to tak schválili, developer nevie prečo. Najviac má Hreha.

Mesto predalo pozemky na verejné parkovacie miesta. Od developera ich získali po 3-tisíc eur s DPH majitelia bytov.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Matovič je s testovaním spokojný, zachytili 5 594 infekčných (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 45 155. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 165 obetí.

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.
Polícia bude naďalej kontrolovať dodržiavanie opatrení.
Píše Luboš Palata

Česi robia všetko pre to, aby sa udržali na čele rebríčka

Na Covid zomiera sto ľudí denne, hlavné však je, že sme premianti.

Ľudia si prezerajú stánky na trhu pri rieke Vltava v Prahe v sobotu 24. októbra 2020.
Opustené budovy

Na východe boli gigantom. Padli, keď podnik predali Čechom

Roky sa snaží nájsť nového majiteľa.

Snímka z pekárne Medea z roku 2004.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop