Martin, Diana Ross a Leon Fleisher sa zároveň stali členmi prestížneho centra J. F. Kennedyho.
Brian Wilson, spevák a skladateľ legendárnej skupiny Beach Boys, zmenil podľa správnej rady centra definíciu hudby. Najväčším úspechom 65-ročného Wilsona je hit Good Vibrations, ktorý sa predával v miliónovom náklade.
Šesťdesiatdvaročného filmového tvorcu Martina Scorsesea, držiteľa Oscara za film Mafiáni (1990), vyhlásili za "vizionárskeho a nebojácneho umelca".
Komediálny herec a spisovateľ Steve Martin si zaslúžil uznanie tým, že svojím "talentom zmazal hranice medzi umeleckými disciplínami".
Speváčka Diana Ross šírila "po svete romantiku a radosť" a klavirista Leon Fleisher je dôkazom o sile umenia. Fleisher takmer celú kariéru trpel vzácnou neurologickou chorobou, v dôsledku ktorej stratil cit v pravej ruke. Napriek tomu sa 79-ročný umelec nevzdal a bojoval, aby mohol opäť hrať oboma rukami.
Centrum J. F. Kennedyho odovzdáva ceny od roku 1978. Každý rok ocení správna rada piatich umelcov alebo skupín za celoživotný prínos americkej kultúre v oblasti tanca, hudby, divadla, opery, filmu a televízie.
(sita/ap)
* * *
Liz prerušila štrajk
HOLLYWOOD. Elizabeth Taylor presvedčila štrajkujúcich scenáristov, aby na chvíľu prerušili svoje protesty. Asociácia Writers Guild of America (WGA) jej želanie splnila a sľúbila, že na pozemku Paramount Pictures nebude jeden deň demonštrovať.
Aktivistka v boji proti AIDS a herec James Earl Jones tam 1. decembra odohrali benefičné predstavenie diela amerického dramatika A. R. Gurneyho s názvom Love Letters. Na predstavenie si kúpilo vstupenky za 2500 dolárov (približne 56 000 slovenských korún) viac ako 500 ľudí, vrátane prvej dámy Kalifornie Marie Shriver. Cieľom charitatívneho večera bolo vyzbierať milión dolárov (takmer 22,5 milióna slovenských korún) pre nadáciu Elizabeth Taylor, ktorá sa venuje boju proti AIDS.
Sedemdesiatpäťročná legenda filmového plátna požiadala scenáristov, aby sa na jednu noc zriekli štrajku, aby mohla ona a jej hostia vojsť do štúdií s čistým svedomím. Scenáristi svoje rozhodnutie odôvodnili tým, že "táto výnimočná udalosť sa uskutočnila výhradne vďaka snahe dámy Elizabeth Taylor, ktorá nie je len dlhoročnou členkou Screen Actors Guild, ale aj otvorenou podporovateľkou WGA," povedal prezident západnej pobočky asociácie Patric Verrone. "Asociácia scenáristov preukázala veľkú ľudskosť, empatiu a odvahu," vyhlásila Scenáristi vstúpili do štrajku 5. novembra.
Odborári požadujú od producentov väčšie zisky z predaja DVD nosičov a z internetového obchodu. Posledný veľký štrajk v Hollywoode bol v roku 1988 a filmové spoločnosti stál asi 500 miliónov dolárov (viac ako 11 miliárd slovenských korún). Scenáristi vtedy nepracovali 22 týždňov.
(sita/ap)
Autor: Bush vyznamenával
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.