spoločnosti McKinsey & Company Franka Matterna, jedným z dôvodov tejto situácie je starnúce obyvateľstvo krajiny. Ako ďalej Mattern uvádza, nedostatok kvalifikovaných pracovných síl by sa mal prejaviť v mnohých profesiách a oblastiach. Najväčší nedostatok by mohol zasiahnuť maloobchod, zdravotníctvo a sektor financií.
Aby sa Nemecko vyhlo hroziacemu nedostatku kvalifikovaných pracovných síl, je nutné, aby politici podnikli potrebné kroky už teraz, zvýšenie veku odchodu do dôchodku nebude v tejto situácii postačujúcim riešením, dodal Mattern. Podľa nebo by Nemecko malo zvýšiť zamestnanosť žien ako aj podporiť príchod kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia. Zistenia spoločnosti McKinsey & Company obsahuje štúdia Project 2020, ktorá sa zameriava na vyhodnotenie vyhliadok Nemecka ako miesta na podnikanie.
(sita/reuters)
Internet v EÚ
BRATISLAVA. Až 54 percent domácností v krajinách Európskej únie (EÚ) vlastnilo v prvom kvartáli tohto roka pripojenie na internet, čo predstavuje 5-percentný nárast v porovnaní so sledovaným obdobím v minulom roku. Zároveň 42 percent domácností vlastní širokopásmové pripojenie, kým vlani to bolo 30 percent. Vyplýva to z údajov, ktoré poskytol Európsky štatistický úrad (Eurostat). Tieto informácie predstavujú iba malú časť výsledkov tohtoročnej štúdie, ktorá sa zamerala na oblasť informačných a komunikačných technológií, ich využitia v domácnostiach a jednotlivcami v 27 členských krajinách EÚ, v Nórsku a na Islande.
Na prvom mieste v počte domácností s pripojením na internet skončilo s 83 percentami Holandsko, za ním nasleduje Švédsko so 79 a Dánsko so 78 percentami. Najnižší počet domácností s internetovým pripojením zaznamenalo Bulharsko s 19 percentami, potom Rumunsko s 22 a Grécko s 25 percentami. V kategórii širokopásmového pripojenia zvíťazilo taktiež Holandsko so 74 percentami domácností. Na druhej priečke skončilo Dánsko so 70 a prvú trojku uzatvorilo Švédsko so 67 percentami.
V sledovanom období vlastnilo pripojenie na internet 46 percent slovenských domácností, kým v minulom roku to bolo 27 percent. Širokopásmové pripojenie na Slovensku vykázalo v prvom štvrťroku tohto roka 27 percent domácností, čo predstavuje 16-percentný nárast v porovnaní s minulým rokom.
(sita)
Dočasná vláda
BRUSEL. Doterajší belgický premiér Guy Verhofstadt sa mal včera stretnúť s kráľom Albertom na konzultáciách. Predpokladá sa, že premiér by mohol zostaviť úradnícku vládu, ktorá by Belgicko vyviedla z politickej krízy spôsobenej spormi medzi valónskou a flámskou časťou krajiny. Informovala o tom kancelária premiéra.
Rokovania o vytvorení novej vlády sa cez víkend po šiestich mesiacoch bezvýsledných vyjednávaní skončili neúspechom. Kameňom úrazu sú požiadavky na širšiu autonómiu oboch jazykových oblastí. Verhofstadt viedol koaličnú vládu liberálov a socialistov, ktorá však vo voľbách 10. júna stratila väčšinu. Najsilnejšou stranou sa stali flámski kresťanskí demokrati. Flámi požadujú väčšiu autonómiu pre bohatší sever krajiny. Ústavnú reformu, ktorá by to umožnila, však odmietajú všetky valónske politické strany.
(sita/ap)
Autor: Nemecko - šanca na prácu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.