PROKURATURA ZASTAVILA ICH PREVOD
Prokuratúra urobila prvý krok, aby sa pôda v Tatrách, ktorú získala firma blízka Vladimírovi Mečiarovi, vrátila štátu. Reštituenti sa voči jej rozhodnutiu odvolajú.
BRATISLAVA. Dva z pozemkov vo Veľkom Slavkove, ktoré od reštituentov kúpila spoločnosť GVM, blízka šéfovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi, sa zrejme vrátia štátu. Kataster v Poprade totiž vyhovel protestom okresnej prokuratúry v tomto meste a zrušil vklad vlastníckeho práva k týmto pozemkom v prospech reštituentov.
„Prakticky to znamená, že pokiaľ nadobudnú rozhodnutia o proteste právoplatnosť, pozemky vo Veľkom Slavkove sa vrátia do vlastníctva Slovenskej republiky v správe pozemkového fondu," povedala hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
Prokuratúra však napadla len dve z ôsmich zmlúv s reštituentmi. To znamená, že štátu sa zrejme vráti len časť z viac ako milióna metrov štvorcových pôdy vo Veľkom Slavkove. Ktoré zmluvy prokuratúra napadla, respektíve, aké veľké sú pozemky, ktoré by sa mali vrátiť štátu, Tökölyová nepovedala.
Právnik: Odvoláme sa
Podľa informácií SME vyhovel kataster prokuratúre z dôvodu, že bývalý námestník riaditeľa pozemkového fondu Branislav Bríza (HZDS) antedatoval dodatky k zmluvám, ktoré podpísal s reštituentmi. „Neviem, na základe čoho konala prokuratúra, nie som si však vedomý, že by došlo k porušeniu zákona," reagoval Bríza. Práve on svojim podpisom umožnil, aby sa k pôde vo Veľkom Slavkove dostala firma blízka HZDS.
Samotní reštituenti nechceli rozhodnutie katastra komentovať. „Nepoznám to rozhodnutie, obráťte sa na nášho právneho zástupcu Františka Kočku," povedala Katatína Ninitzová. Kočka predpokladá, že sa voči rozhodnutiu katastra odvolajú. „Práve sa s ním oboznamujem. Ak neuspejeme, moji klienti si budú zrejme nárokovať náhradu škody."
Bališ: Je to politická objednávka
Spolumajiteľ firmy GVM Milan Bališ hovorí, že prokuratúra aj kataster konajú pod tlakom politikov aj médií „pričom hľadajú dôvod, prečo tie zmluvy vypovedať. Vnímam to ako politickú a spoločenskú objednávku". V prípade, že sa pozemky vo Veľkom Slavkove vrátia štátu, firma požiada reštituentov, aby im vrátili 13 miliónov korún, za ktoré ich od nich kúpili.
Bališ dokonca nevylúčil, že ak sa im „nebude pozdávať" zdôvodnenie prokuratúry, obrátia sa na súd. Právnik Ernest Valko takéto úvahy považuje za absurdné. Prokuratúra totiž napadla len konanie medzi pozemkovým fondom a reštituentmi. Firma GVM navyše stále nie je vlastníkom pôdy vo Veľkom Slavkove, keďže proces zápisu vlastníckeho práva k pozemkom je pre formálne chyby prerušený.
„Čo si chcú nárokovať? To, že zaplatili vopred, je ich vec, vlastníkmi pozemkov boli až do rozhodnutia prokuratúry reštituenti," povedal Valko. Pozastavil sa aj nad tým, že firma zaplatila za pôdu v Tatrách predtým, ako povolil kataster vklad vlastníckeho práva v jej prospech.
„Väčšinou sa dávajú peniaze do notárskej úschovy s tým, že sa vyplatia až v momente, keď dôjde k povoleniu vkladu. Dnes nemá firma peniaze ani pozemok," myslí si Valko.
Koniec škandálu?
Pre škandalózny prevod pozemkov vo Veľkom Slavkove, ktorých trhová hodnota sa odhaduje na jeden a pol miliardy korún, sa takmer rozpadla vláda Roberta Fica. Najskôr odstúpil námestník Bríza, neskôr premiér odvolal ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu (HZDS). V koalícii s Mečiarom a jeho stranou však napriek tvrdeniam, že nebude tolerovať „zlodejčinu", Ficov Smer zostal.
Autor: mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.