Rozpočet vyhovuje euru.
BRATISLAVA. Štátny rozpočet podporilo všetkých 85 koaličných poslancov. Je to prvý rozpočet, ktorý prešiel bez pozmeňovacích návrhov, teda v podobe, v akej ho schválila vláda. Koaliční poslanci síce nemali ani jeden, opozícia však navrhovala vyše 20 zmien. Neprešiel napríklad ani návrh Ivety Radičovej z SDKÚ zvýšiť rodinné prídavky z 540 na 640 korún. Rozpočet má nízky schodok a vyhovuje euru. Rozpočet nie je taký zlý, ako ho vykresľuje opozícia, ale ani taký vynikajúci, ako si to myslí koalícia. Príliš veľa peňazí ide poľnohospodárom. Tým poslanci pridali oproti tomuto roku asi 6 miliárd korún, a to v čase, keď ich zárobky sú pre nárast cien poľnohospodárskych surovín na svetových trhoch rekordne vysoké. Oveľa užitočnejšie by bolo, keby táto suma išla do školstva, vedy a výskumu.
Štát sa zmenšuje
Na druhej strane je dobré, že vláda nerozdáva tak, ako sa to čakalo podľa predvolebného programu Smeru. Podiel verejných výdavkov na HDP klesá, čo znamená, že vláda nadmerne nezaťažuje budúce generácie. Deficit verejných financií, kam okrem samotného rozpočtu patrí napríklad aj Sociálna poisťovňa alebo samospráva, bude 46 miliárd korún, čo je 2,3 percenta HDP, a to vrátane nákladov na druhý pilier. Pri takom vysokom raste by sa však dalo šetriť viac. Podľa schváleného rozpočtu môže vláda na budúci rok minúť vyše 380 miliárd korún. Veľa však ide na takzvané obligatórne výdavky. Teda tie, ktoré musí uhradiť, lebo vyplývajú zo zákona. Ide napríklad o mzdy, platy, poistné odvody zamestnancov verejnej správy či sociálne dávky. Je v tom aj poistné, ktoré platí štát napríklad za penzistov, študentov a ženy na materskej do zdravotných poisťovní a Sociálnej poisťovne. Potom sú to náklady na štátny dlh (úroky a administratíva) a prémia na stavebné sporenie. Tieto povinné výdavky zoberú z rozpočtu každý rok asi tri štvrtiny. Znamená to, že pri rozdeľovaní peňazí nemá vláda veľmi voľné ruky. Ak by aj naďalej bola pri moci predošlá vláda, z celého rozpočtu by mohla použiť inak zhruba 10 miliárd.
Opozícia: Vláda je developer
Vláda rozpočet považuje za moderný sociálny rozpočet s prioritami v zdravotníctve, sociálnych veciach, cestnej infraštruktúre, školstve a pôdohospodárstve. Opozícia nesúhlasí, vyčíta koalícii, že neprimerane zvýšila rezervu premiéra. Nárast kapitálových výdavkov a predaj časti štátneho majetku. Preto napríklad exminister financií Ivan Mikloš tvrdí, že z vlády sa stáva realitná agentúra a jedným z víťazov rozpočtu sú "štátni developeri, informačná a betónová loby".
(lj)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.