Interupcie: Abelovský je spokojný, Lipšic sklamaný
Zástupca Národnej rady SR Miroslav Abelovský je s rozhodnutím ústavného súdu spokojný: "Všetky argumenty, ktoré sme súdu poskytli, vzal do úvahy. V
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
základných otázkach nám dal zapravdu. Vyjadrenie protiústavnosti vyhlášky sme očakávali. Na ťahu je teraz parlament. Je to štandardné rozhodnutie, ktoré znesie všetky kritériá rozhodovania európskych súdov."
Daniel Lipšic, zastupujúci skupinu 31 poslancov, netajil sklamanie: "Na jednej strane nám ústavný súd síce vyhovel, na druhej rozhodol, že platná právna úprava je zhodná s ústavou. Ústavný súd teda nepriamo potvrdil, že je v poriadku, keď v prvých dvanástich týždňoch tehotenstva právo na ľudský život nepožíva žiadnu právnu ochranu v porovnaní s právom matky na súkromie. Myslím si, že ústava to nehovorí."
Oľga Pietruchová, výkonná riaditeľka Spoločnosti pre plánované rodičovstvo, víta rozhodnutie pléna Ústavného súdu. Povedala, že s rozhodnutím súdu je spokojná, keďže Slovenská republika má štandardný zákon v oblasti umelého prerušenia tehotenstva. Je presvedčená, že zákon o umelom prerušení tehotenstva je jediným riešením ako vyvážiť právo na život so súkromným právom ženy.
Biskupi: Šalamúnsky verdikt
Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik povedal, že ide o šalamúnske rozhodnutie. "Nie je dobré a ani správne." Podľa neho obyvatelia Slovenska nedostali odpoveď na otázku či ľudský život začína od počatia alebo nie, keďže práve to ich najviac zaujímalo.
Genetik: Pôjdu ženy inde?
Ak by sa nakoniec po rozhodnutí Ústavného súdu SR ženy nemohli rozhodnúť pre prerušenie tehotenstva aj po 12. týždni v prípade vážnych genetických, dedičných a vývojových chýb, znamenalo by to pre ne obrovskú traumu a diskrimináciu. Uviedol to pre agentúru SITA hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre
lekársku genetiku František Cisarik. Matky by tak prišli o možnosť bytostnej voľby a podľa neho by sa mnohé zariadili po svojom a išli by na zákrok do zahraničia. Cisarik upozornil, že na Slovensku sa takmer všetky chromozómové chyby a podstatná časť dedičných ochorení u plodov diagnostikuje po 12 týždni.
(por,sita,sen)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.