záujme zastavenia globálneho otepľovania odhodlali k radikálnym krokom proti vypúšťaniu skleníkových plynov. Ich najväčší producent - Spojené štáty americké, však aj napriek rastúcemu zahraničnému i domácemu tlaku naďalej odmieta prijať záväzné ciele.
BALI. Viac ako 200 odborníkov vydalo na konferencii deklaráciu, ktorá vyzýva na 50-percentné zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2050. Dokument prekvapuje svojou konkrétnosťou, keďže vedci sa predtým zvyčajne obmedzili na predloženie dôkazov o zmenách podnebia a rozhodnutie o nápravných opatreniach prenechali na politikov.
Konferencia má byť impulzom pre začatie približne dvojročných rokovaní o novej emisnej dohode, ktorá má po roku 2012 nahradiť súčasný Kjótsky protokol. Ten požaduje od 36 priemyselných krajín, aby znížili emisie skleníkových plynov iba o päť percent oproti úrovni z roku 1990. USA zostávajú poslednou rozvinutou krajinou, ktorá protokol odmieta podpísať.
Austrália ratifikovala Kjótsky protokol
Austrálsky premiér Kevin Rudd v stredu vyzval Spojené štáty, aby nasledovali jeho krajinu a ratifikovali Kjótsky protokol. Rudd protokol podpísal tento týždeň, čím Austrália po desaťročí odmietania prijala záväzky na obmedzenie emisií skleníkových plynov.
"Náš postoj voči Kjótskemu protokolu je úplne jasný a vyjadruje to, že všetky rozvinuté a rozvíjajúce sa krajiny musia byť súčasťou globálneho riešenia," povedal nový austrálsky premiér pre rozhlasovú stanicu SCB. Podľa jeho slov je preto potrebné, aby USA protokol ratifikovali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.