December sa v bratislavskom štúdiu L+S ponesie v znamení osláv. Štvrťstoročnica tohoto výnimočného kultúrneho stánku si predsa zaslúži veľkú
Andrea Nitkulincová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
pozornosť. Milan Lasica sa pri tejto príležitosti ponoril na okamih do spomienok a zalovil v pamäti za najkrajšími i najťažšími pracovnými chvíľkami, ktoré prežil s Júliusom Satinským.
"Ťažko povedať, čo bolo za ten dlhý čas najkrajšie. Vypichnúť konkrétne chvíle je náročné. Vždy, keď sme mali premiéru a bol o ňu záujem, potešilo nás to. Úžasné bolo, že sme hrali predstavenia, ktoré ľudia prijímali s porozumením a zabávali sa na nich... Nič krajšie nepoznám," začína spomínať obľúbený herec, podľa slov ktorého boli ťažké najmä začiatky.
Aj v ich dvojici však platilo, že ťažkosti zbližujú. "Keď sme začínali hrať, tak sa najprv prirodzene vyskytli nejaké ťažkosti, ale potom sa to našťastie postupne prekonalo. Nedostali sme povolenie vystupovať, vtedajší riaditeľ to ale zvládol. Najradšej asi spomínam práve na predstavenia, ktoré sme hrali v tomto neľahkom období. Bol o ne veľký záujem a my sme postupne získavali pocit, že už môžeme robiť to, čo vieme a hlavne čo chceme."
Satinský mu bol oporou
Keď sa problémy nakopili, boli podľa Milana Lasicu i časy naplnené zajačími úmyslami. "Také chvíle sa veru vyskytli v 70-tych rokoch. Myslím, že práve vtedy Július vždy viac podržal mňa. Nezvyknem utekať pred problémami, ale bolo to skrátka tak. Aj keď tak nepôsobím, je to pravda. Zrejme vyzerám inak a odvážnejšie, než aký v skutočnosti som." Najkrajšie spomienky má jednoznačne práve na kolegu. "Samozrejme, najradšej sa vraciam k spolupráci s Júliusom Satinským, pretože bez neho si tých 25 rokov vôbec neviem predstaviť."
S láskou spomína najmä na tri konkrétne predstavenia. "Najbližšie sú mi Deň radosti, Náš priateľ René a Jubileum. Táto retrospektíva zo starších textov zo 60-tych rokov je úžasná. Ukázalo sa, že po tridsiatich rokoch texty stále rezonujú a sú nadčasové, majú čo povedať."
Štúdiu želá ďalších 25 úspešných rokov
Želaní si v týchto dňoch Milan Lasica vypočuje viac než dosť. Sám by však čosi Štúdiu L+S rád poprial. "Zaželal by som, aby Štúdio ďalej pokračovalo a existovalo a bolo súčasťou bratislavského divadelného života ešte aj o ďalších 25 rokov."
60 premiér
Štúdio S, od apríla 1999 Štúdio L+S, vzniklo pred 25 rokmi ako umelecká scéna Slovkoncertu. Jeho členovia však v kuloároch S považovali za skratku pre satiru. Scéna bez stáleho hereckého súboru i režiséra sa od začiatku orientovala na malé české divadlá a avantgardné súbory, repertoár bol obohacovaný tým najlepším z českých scén. Dvojica Lasica Satinský sa prvýkrát televíznym divákom predstavila po niekoľkých mesiacoch od založenia Štúdia v relácii Nikto nie je za dverami. Do dnešných dní už Štúdio L+S potešilo divákov vyše 60-timi premiérami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.