Dželič.
BELEHRAD/PRIŠTINA/NIKÓZIA/OSTRAVA. "Obchod Kosovo za Európu nebude. To Srbsko nebude nikdy akceptovať, a ani to nik neponúka," cituje Dželiča srbská štátna tlačová agentúra Tanjug. "Európska únia nie je krajina, nie je členom OSN a ani nebude súčasťou procesu v súvislosti s Kosovom," mieni srbský vicepremiér. O Kosove podľa neho prináleží rozhodovať iba "Bezpečnostnej rade OSN a všetkým členským krajinám OSN, ale vôbec nie Európskej únii."
Srbsko v novembri podpísalo s EÚ Stabilizačnú a asociačnú dohodu, ktorá sa pokladá za prvý krok na ceste k prípadnému plnému členstvu v únii.
Demonštrujú za nezávislosť Kosova
Niekoľko tisíc mladých Albáncov sa zhromaždilo včera v uliciach kosovskej metropoly Priština, aby požadovali nezávislosť Kosova a vyzvali Európsku úniu na jednotnosť v tejto záležitosti. Na transparentoch s výzvami na nezávislosť sa objavovali aj nápisy ako "Srbsko, zhor v pekle," čo odráža zvýšené napätie pretrvávajúce v prevažne albánskej provincii viac ako osem rokov po skončení vojny.
Desiatky policajtov dohliadali na Pochod za nezávislosť, ktorého účastníci smerovali od prištinskej univerzity ku kosovskému parlamentu a úradu vlády.
V pondelok prištinské noviny Expres na titulnej strane uviedli, že srbská extrémistická skupina rozdávala letáky s varovaním, že zosadia vládu v Belehrade a vstúpia do vojny, ak Srbsko neobráni Kosovo. "Zasiahneme v prípade jednostranného vyhlásenia nezávislosti a odtrhnutia Kosova od Srbska albánskymi teroristami a ich pomáhačmi z NATO, pretože sa nebojíme primitívneho albánskeho klanu," vyhlásil vodca skupiny. Haxhi Andrej Milič, ktorého polícia minulý mesiac nakrátko zadržala za organizovanie nelegálneho
zhromaždenia, podobne hrozil aj v minulosti, jeho skupina má však len niekoľko členov a nízku podporu verejnosti.
Kosovský konflikt v období 1998 až 1999 si vyžiadal životy okolo 10-tisíc najmä etnických Albáncov, tvoriacich 90 percent kosovskej populácie, a donútil státisíce k úteku z domovov. Kosovo je oficiálne pod správou OSN od polovice 1999, keď NATO bombardovalo sily lojálne zosnulému juhoslovanskému prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi za brutálny zásah proti etnickým Albáncom.
Cyprus narušil jednotu únie
Cyprus uviedol včera, že neustúpi od svojej opozície voči jednostrannému vyhláseniu nezávislosti srbskej provincie Kosovo aj napriek jednotnej pozícii únie k prípadnému uznaniu osamostatnenia Kosova od Srbska. Nikózia neuzná žiadnu formu jednostrannej nezávislosti, aj keď sa "takmer celá Európska únia zhodla na takomto postoji," povedal hovorca vlády Vasilis Palmas. "Ako môžeme súhlasiť s nezávislosťou vyhlásenou jednostranne? To by nám len spôsobilo doma problémy," povedal Palmas novinárom.
Postoj Nikózie ku Kosovu je ovplyvnený politickými udalosťami zo sedemdesiatych rokov, keď turecká armáda v roku 1974 obsadila severný Cyprus a cyperskí Turci v roku 1983 jednostranne vyhlásili Severocyperskú tureckú republiku, ktorú uznalo len Turecko.
Ministri zahraničia veľkých krajín EÚ sa včera v Bruseli snažili získať širokú podporu uznania vyhlásenia nezávislosti Kosova a zabezpečiť vyslanie civilistov, ktorí by pomohli krajine v čase zmien. K vyhláseniu jednostrannej nezávislosti Kosova sa vlažne stavajú tri ďalšie členské krajiny únie (Grécko, Slovensko a Španielsko) pre obavy z precedensu, ktorý by mohol posmeliť separatistické tendencie u nich doma.
Srbsko podporované Ruskom pokladá Kosovo za neoddeliteľnú časť svojej histórie a svojho teritória a je ochotné Kosovu udeliť iba širšiu autonómiu. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov varoval krajiny, ktoré plánujú uznať nezávislosť Kosova, pred "vážnymi následkami" takého kroku. "V tom prípade tie krajiny porušia medzinárodné právo a my porušenie medzinárodného práva nebudeme tolerovať," povedal Lavrov novinárom počas dvojdňovej návšteve Cypru.
Premiéri sa nezhodli
Premiéri Visegrádskej štvorky (V4) a Slovinska na rokovaní v Ostrave nedospeli k spoločnému stanovisku k budúcnosti Kosova. Veria však, že Európska únia (EÚ) v piatok na schôdzke lídrov členských krajín v Bruseli dosiahne dohodu. "Samostatné Kosovo musí byť riadený proces a Srbsko nemôže stáť bokom," povedal český premiér Mirek Topolánek.
Robert Fico zopakoval, že jeho vláda by len veľmi ťažko uznala Kosovo, ak vyhlási nezávislosť jednostranne. Najväčšou hrozbou ale podľa neho je rozdelenie EÚ ako v prípade Iraku. Podľa maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya by sa malo nájsť spoločné stanovisko v rámci EÚ a NATO. Myslí si, že je naň čas do srbských prezidentských volieb vo februári. Nový poľský premiér Donald Tusk potvrdil návrat Poľska k úplnej spolupráci vo V4 aj EÚ.
Premiéri sa tiež zhodli na nutnosti ratifikovať novú európsku zmluvu čo najskôr a sľúbili, že jej nebudú klásť prekážky.
(sita)
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.