moravskosliezskeho kraja". No. Keby sme chceli byť veľmi uštipační, dalo by sa povedať, po prvé, že veľa tam toho nezažili, a po druhé, že o veľa ani neprišli.
Ak posledná z povinných jázd, ktorú svorka šéfov vlád raz polročne urazí, aby udržiavala ilúziu "posilnenej" spolupráce, bude niečím pamätná, tak tým, že do spolku privítali nového člena poľského premiéra Tuska. Zo slovenského pohľadu spočíva význam tejto Ostravy v tom, že Fico s Gyurcsányom si síce opäť nevymenili názory, ale vyzerá to tak, že sa dohodli na stretnutí začiatkom jari. To je prekvapenie a patrí sa bez obalu uznať, že aj úspech slovenskej diplomacie, keďže tančeky okolo tzv. dôkladnej prípravy dvojstrannej schôdzky boli pre Maďarov vždy len zámienkou, aby k nej nedošlo, resp. došlo čo najneskôr. Ešte v Lisabone na summite Gyurcsány prefackal Fica, keď si s ním odmietol vypiť kávu medzi štyrmi očami a trval na prítomnosti ministrov zahraničných vecí.... Slovenský premiér potrebuje urovnanie vzťahov s Budapešťou na legitimizáciu seba, svojej vlády i Smeru (akože v tom zmysle, že koalícia so SNS už nie je svadba s extrémistami). Teraz Gyurcsány, ktorý hrozne prehráva na domácom ihrisku, svoj boj za izoláciu Fica, zdá sa, vzdal, čo znamená posilnenú pravdepodobnosť, že Smer skutočne získa aj medzinárodné rozhrešenie (PES). Je až neuveriteľné, ako Ficovi ide karta. A aj SMK.... Tá si totiž pripíše na svoje konto peniaze pre Radio Patria (menšinové vysielanie SRo) a tiež zrušenie návrhu SNS na označovanie obcí. To sú kompenzácie, čo Fico vyplatí Gyurcsányovi, že sa s ním láskavo zíde. Zaujímavá zostáva ešte otázka, ako do toho všetkého zakomponujú koncovku s Hedvigou Malinovou, pretože z tejto kauzy musí vyjsť Kaliňák nepoškvrnený. Toho Fico totiž na oltári vzťahov s Maďarskom neobetuje.
Keďže V-4 je o spolupráci, Slovensku sa podarilo v Ostrave zablokovať jednotné stanovisko ku Kosovu. Nie je to podstatné, keďže rozhodnutie padne na inej úrovni, avšak práve preto dokázal dosť rozveseliť komentár Fica k tejto záležitosti, podľa ktorého "už to tak vyzerá, že niekomu sa podarilo Európsku úniu opäť rozdeliť, že nie sme schopní prijímať spoločné stanoviská". Postreh je mimoriadne vtipný preto, lebo, bez ohľadu na vecnú stránku, je to Slovensko (a zopár krajín Cyprus, Rumunsko, Španielsko), ktorého pozícia je menšinová. Ak existuje skutočne "niekto", kto rozdelil úniu v kauze Kosovo, tak je to Rusko a logicky menšina, ktorá zdieľa stanovisko Kremľa. (Alebo nie?) Takže v prvom rade Fico a slovenská diplomacia, ktorej dvojité a trojité ritbergery a axelpauseny, čo skáču okolo Kosova Kubiš a spol. sú názornou ukážkou zmietania sa medzi provinčnosťou a servilitou. Stavme sa, že ak v Bruseli rozhodnú, že uznávajú aj jednostranné vyhlásenie kosovskej nezávislosti, Slovensko stiahne chvost.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.