ZÁKON SKONČÍ NA ÚSTAVNOM SÚDEParlament včera odobril zákon, ktorý umožní štátu stavať diaľnice či rýchlostné cesty na pozemkoch, ktoré ani
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ZÁKON SKONČÍ NA ÚSTAVNOM SÚDE
Parlament včera odobril zákon, ktorý umožní štátu stavať diaľnice či rýchlostné cesty na pozemkoch, ktoré ani nevlastní, ani za ne ľuďom riadne nezaplatil. Právnici hovoria, že je protiústavný a odporuje medzinárodným zmluvám.
BRATISLAVA. Štát plánuje stavať diaľnice aj na cudzích pozemkoch. Poslanci schválili zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave diaľnic a rýchlostných ciest, podľa ktorého štát môže stavať na pozemkoch ešte predtým, ako budú ich majitelia súdne vyvlastnení.
Vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala, že do konca volebného obdobia postaví sto kilometrov diaľnic. Premiér Robert Fico zo Smeru na začiatku leta sľúbil, že z Bratislavy do Košíc sa motoristi plynulo dostanú už v roku 2010. Zákon má umožniť, aby stavebník už nemusel preukazovať, že je aj vlastníkom pozemkov, cez ktoré má viesť nová diaľnica. Stavebnému úradu bude stačiť, ak povie, že urobil "úkon" na ich získanie. Úrad vydá povolenie a začne sa stavať.
"Je to hrubý zásah do vlastníckych práv občanov, ktorý je v rozpore s ústavou i medzinárodnými normami," povedala právnička Eva Kováčechová, ktorá spolupracuje s Centrom pre práva občanov Via Iuris.
Jej slová potvrdil aj právnik Ivan Trimaj, podľa ktorého je nový zákon "najhrubším porušením práv ľudí od revolúcie". Zároveň si myslí, že ide o zásah, ktorý zodpovedá socialistickým, a nie demokratickým zásadám.
"Je to veľmi zlý signál. Štát už odteraz nebude mať motiváciu, aby pozemky vykupoval," povedal Richard Drutarovský z občianskej iniciatívy Za spravodlivé vyvlastňovanie. Ak diaľnica postavená na nevyrovnaných pozemkoch bude pre motoristov bezpečná, stavebný úrad ju môže dať do užívania. Pozemky sa podľa zákona môžu vyrovnať neskôr.
Súd môže zákon zastaviť
Na rade je teraz prezident. Trimaj si myslí, že ak bude konať ako právnik, tak zákon rozhodne nepodpíše a vráti ho do parlamentu. Opozícia podľa podpredsedu KDH Daniela Lipšica už zbiera potrebných 30 podpisov poslancov, aby hneď po tom, ako zákon bude publikovaný, vec poslala na Ústavný súd. Ak by neuznal, že je zákon protiústavný, rozhodnúť môže aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Na ten sa však už budú musieť obrátiť ľudia, ktorých sa nový zákon dotkne. "Ale až vtedy, keď využijú všetky právne prostriedky na Slovensku a nebudú úspešní."
Poslanci HZDS tvrdia, že pri hlasovaní o novom zákone, ktorý umožní stavať diaľnice na cudzích pozemkoch, neustúpili vôli väčšiny koalície. Za vraj hlasovali výhradne preto, že stavba diaľnic stále viazne. Najhlasnejšou kritičkou zákona bola Katarína Tóthová. Pred hlasovaním tvrdila, že zákon skončí na Ústavnom súde. Napokon sa ako jediná koaličná poslankyňa zdržala. Vraj nemá rada veci "na hrane ústavnosti".
Isté pochybnosti naznačil aj predseda HZDS Vladimír Mečiar. "Čo sa mne ako právnikovi nezdá, to je moje. Je to normálny legislatívny proces, ktorý môže pokračovať," povedal. Počíta s tým, že o zákone bude rozhodovať Ústavný súd.
Autor: th, mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.