Graňák rozhodol gólom v predĺžení

Sportnet|12. dec 2007 o 00:00

Česko - Slovensko 2:3 pp. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)PRAHA. Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila vo včerajšom prípravnom zápase v Prahe nad domácim

Česko - Slovensko 2:3 pp. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)

PRAHA. Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila vo včerajšom prípravnom zápase v Prahe nad domácim Českom 3:2 po predĺžení. O víťazstve rozhodol v predĺžení Dominik Graňák tvrdou strelou od modrej čiary. Slováci vyhrali nad Českom ôsmykrát v histórii.

Už po necelých dvoch minútach vyskúšal Huml rýchlosť Lašákovej lapačky, aby potom sa musel mať slovenský gólman na pozore pri dvoch po sebe idúcich presilových hrách domácich po vylúčeniach Ďatelinku a Skladaného. Lašák odolával vyše tri minúty, napokon za jeho chrbtom skončila strela Žižku od modrej - 1:0. Slováci, ktorým úvod nevyšiel podľa predstáv, potom striasli nervozitu, osmelili sa a kombinačnými akciami niekoľkokrát vyskúšali Hniličku. Strely Podkonického, Melicháreka, Majeského, Hudeca či pokus Hunu v sieti ešte neskončili. Na druhej strane Lašák sa musel mať na pozore najmä po Bulisovej strele. Šuplerovi zverenci prevzali iniciatívu, pred svojím brankárom dobre vykrývali priestor a nepúšťali súpera do veľkých šancí.

Po 40 sekundách druhej časti hry našiel Somík z rohu pred bránkou nepokrytého Hlinku a slovenský kapitán v presilovke vyrovnal - 1:1. V 22. min sedel na trestnej lavici Mikúš, puk sa dostal pri bránke k voľnému Chabadovi, ktorý ho však nedokázal usmerniť do siete. Na opačnej strane takmer potrestal Hniličkovu chybu Somík. Slováci sa tlačili pred českú bránku, no svoje ďalšie šance nevyužili. Obom brankárom pomohla aj žŕdka, najskôr Hniličkovi po strele Mikúša a potom aj Lašákovi po Marekovej akcii.

Sympatický výkon slovenského tímu na zúženom klzisku Sazka Areny pokračoval aj v tretej dvadsaťminútovke, aj keď v jej úvode sa musel brániť. Lašáka preverili najmä Rolinek s Červenkom, potom pri presilovke Irgl. Po skončení početnej výhody sa dostal do úniku z trestnej lavice naskakujúci Hudec, puk sa mu však v rozhodujúcom momente skĺzol. V 47. min zaváhali slovenskí obrancovia, Majeský stiahol Kumstáta až pred Lašákom a nasledovalo trestné strieľanie. Lašák však Marekovi vypichol puk. V 55. min pri hre štyroch proti štyrom neudržal Hnilička puk a Podkonický ho doklepol do siete - 1:2. Česi zvýšili aktivitu, Malec musel v krátkom slede druhýkrát na trestnú lavicu a po strele od modrej Klepiš vyrovnal. V posledných sekundách hracieho času išiel na trestnú lavicu Kutlák a potom v predĺžení aj Melichar a výhodu presilovky o dvoch hráčov rýchlo ukončil strelou od modrej Graňák - 2:3.

Góly: 5. Žižka (Tenkrát), 58. Klepiš (Bulis) - 21. M. Hlinka (Somík), 55. Podkonický (Klepáč, Starosta), 61. Graňák (Klepáč, Somík). Vylúčení: 9:9, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Minář - Barvíř, Blumel (všetci ČR), 4 658 divákov. Česko: Hnilička (31. - 32. Mensátor) - Kutlák, Melichar, Sičák, Čáslava, Krstev, Blaťák, F. Novák, Žižka - P. Sýkora, Marek, Chabada - Klepiš, Huml, Bulis - Hřebejk, Červenka, Rolinek - Kumstát, Skuhravý, Tenkrát - Irgl. Slovensko: Lašák - Ivan Majeský, Starosta, Graňák, Malec, Ďatelinka, Klepáč, K. Sloboda, S. Hudec - Melichárek, Fabuš, Skladaný - M. Hudec, M. Hlinka, Somík - Buc, Podkonický, Rudolf Huna - Sivák, J. Mikúš, Marcel Haščák.