Európsky parlament v Štrasburgu slávnostne vyhlásil Chartu základných práv Európskej únie.
ŠTRASBURG. Dokument sa v 54 bodoch týka základných práv človeka na život a slobodu, vrátane slobody myslenia, prejavu, svedomia a náboženského vyznania, alebo zákazu trestu smrti, otroctva a mučenia.
Vyhlásenie sprevádzal protest niektorých europoslancov, ktorí skandovaním a transparentmi požadovali, aby sa nová zmluva o reforme EÚ v členských krajinách schvaľovala v referendách. Na chartu základných práv nová európska reformná zmluva odkazuje a na rozdiel od minulosti bude listina právne záväzná. Británia a Poľsko ale dosiahli výnimku v platnosti.
Barroso: Európa by sa mala cítiť hrdá
Charta začne platiť vo chvíli, keď ju odsúhlasia všetky členské štáty. "Charta dokazuje, že založením EÚ sme sa poučili z európskej histórie," vyhlásil predseda EP Hans-Gert Pöttering, ktorý pripomenul i pád železnej opony a rozdelenú Európu pred rokom 1989.
Rešpektovanie každého jednotlivca, zaručenie slobody, demokracie, právny štát - to sú podľa predsedu EP hlavné sily, ktoré poháňajú európske zjednocovanie. "Sloboda nemôže existovať bez rešpektovania práv druhého," dodal. "Je to mimoriadny úspech, Európa by sa mala cítiť hrdá," podotkol predseda Európskej komisie José Barroso.
Chartu základných práv EÚ vyhlásili pred štvrtkovým podpisom novej reformnej zmluvy 27 členskými štátmi EÚ v Lisabone.
(sita)
Autor: jk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.