Obraz svätice je z najväčších v strednej Európe
Históriu Podolínca sme priblížili čitateľom v našom denníku 6. decembra 2007 pod titulkom Odolal Tatárom aj živom. Okrem bohatej minulosti ma Podolínec vzácne pamiatky - skvosty, ktoré obdivujú domáci aj zahraničný návštevníci, najviac z Poľska.
Stredoveké hradby a hrad
K najstarším a najvzácnejším stredovekým hradbám patrí kostolík svätej Anny, na mestskom cintoríne. Pri archeologickom prieskume sa zistilo, že pod ním je najstaršia časť románska apsida zo začiatku 13. storočia. Pôvodný románsky kostolík mal rotundovú podobu s polkruhovým výčnelkom v tvare podkovy, kde bol umiestnený oltár. Postupne sa kostolík rozširoval a upravoval, až sa pôvodné jadro zakrylo. Terajšia jeho podoba pochádza zo 14. storočia.
Stredobodom záujmu sú stredoveké mestské hradby a stredoveký kamenný hrad o ktorom ľudia toho naozaj vedia len veľmi málo. Hradbami je ohradené celé stredoveké mestské jadro a okrem hradieb tam boli situované aj bašty. Kamenný hrad sa nachádza na južnej strane námestia a bol postavený v 15. storočí na miest mestského dom Ratuša. Z historických zdrojov sa zachovalo, že v 16. storočí bol opravovaný. Pôvodne to bol jednopodlažný a stal sa súčasťou mestského opevnenia. Dnešnú podobu nadobudol v 18. storočí a má 4 podlažia, z toho jedno je na úrovni suterénu a sčasti je podpivničené. Mesto bolo opevnené hradbami zo všetkých strán a na južnej strane dosahovali až desať metrovú výšku. Hrad bol opravený a prispôsobený pre dnešné požiadavky. Je v ňom sídlo Mestského úradu, Matričného úradu, v suteréne je reštaurácia a nachádzajú sa tam aj iné mestské inštitúcie.
Veža s historickými zvonmi
K vzácnym sakrálny pamiatkam mesta patrí rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie z 13. storočia. Kostol bol postupne opravovaný a rozširovaný v roku 1360, 1684, 18. a 20. storočí. V opravách sa pokračovalo aj v novších obdobiach. Pôvodne bol jednoloďový v gotickom slohu, ale postupne nadobúdal aj iné prvky. V jeho interiéri dominuje gotická plastika Madony z druhej polovice 14. stor. na hlavnom oltári. Bočné oltáre sú zasvätené: Sv. Anne, Sv. Kataríne, Sv. Mikulášovi, Sv. Michalovi, Bl. Kunikude a jeden z nich je Veraikon. Svätyňa kostola má polygonálnu klenbu s ozdobnou maľbou z r. 1360 - 1430.
V tesnej blízkosti farského kostola je renesančná zvonica z roku 1659. Má hranolovitú podobu a na vrchole má v rôznej veľkosti sa opakujúcu renesančnú atiku. Na veži sú okrúhle zvukové okienka a historický zvon z roku 1392.
V historickom jadre mesta, alebo časti za jeho hradbami sa nachádza barokový kostol s dvoma vežami a v jeho tesnej blízkosti je kláštor piaristov. Kostol bol postavený v roku 1647 - 1651. Prístup k nemu bol riešený zvláštne - vysekaným portálom cez hradný múr. Je to jednoloďová stavba s barokovým hlavným oltárom z roku 1688. Na kláštore je talianska disperzia a samotná budova má štyri nárožné vežičky. V čase rekatolizácie, v 17. - 19. stor. v tomto kláštore sídlili piaristi, ktorí do Podolínca prišli z Poľska a zriadili tam nižšie piaristické kolégium. Odtiaľ bolo ovládané v spomínanom procese široké okolie údolia Popradu.
V kláštore internovali kňazov
V Barokovom kostole s dvoma vežičkami, ktorý je zasvätený Sv. Stanislavovi biskupovi je jeden z najväčších obrazov tohto svätca v strednej Európe. Jadrom vyobrazenia je biskup Stanislav, ako vzkriesil mŕtveho šľachtica Petra, aby vydaj svedectvo pre kráľa Boleslava II. Smelého o tom, že majetok odkázal cirkvi. Obraz má aj niektoré iné zaujímavosti. V tom istom kláštore sa odohrala aj smutná udalosť. V roku 1950 sa v ňom sústreďovali internovaní kňazi a rehoľníci.
V historickej časti mesta sa dodnes zachovali mnohé domy, postavené v renesančnom slohu a opravami dostávali prvky barokové a klasicistické. Dňa 11. júla 1991 bol Podolínec vyhlásený "za pamiatkovú rezerváciu s presne vymedzeným stavom".
Ing. Štefan STAVIARSKY
Autor: ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.