tradičných Pretekoch šampiónov. Účasť prisľúbil aj M. Schumacher, ktorý bude v jednom tíme zastupovať Nemecko spolu s Vettelom. Bohatým na udalosti bol však aj uplynulý týždeň, počas ktorého sa jazdili posledné tohtoročné testy F1 v Jereze a v Monte Carle sa slávnostne odovzdávali ceny pre najlepších pretekárov sveta.
Návrat medzi svojich
Začnime tou slávnostnejšou udalosťou v Monaku, kde sa v plnej paráde stretli hviezdy automobilového športu, aby si z rúk prezidenta FIA Maxa Mosleya a monackého kniežaťa Alberta prevzali zaslúžené trofeje. Prvýkrát od skončenia sezóny sa medzi svojich kolegov dostavil aj Fernando Alonso, ktorý si prišiel prevziať ocenenie za tretie miesto v šampionáte F1. Z titulu sa pochopiteľne radoval tím Ferrari a jeho nová hviezda, Kimi Räikkönen. Okrem už známych šampiónov (štvrtýkrát po sebe získal titul v rely Loeb, či tretíkrát za sebou v WTCC dominoval Angličan Priaux) boli ocenení aj organizátori najlepších podujatí. Najlepšou súťažou roka sa stala fínska rely a pretekmi F1 zasa Indianapolis, ktorý tak dostal malú satisfakciu za to, že vypadol z kalendára. Rozhodne najväčší aplauz sa však ušiel legendárnemu Mario Andrettimu, ktorý po Stirlingovi Mossovi a Michaelovi Schumacherovi sa stal tretím držiteľom Zlatej medaily FIA, ktorú federácia udeľuje za mimoriadny celoživotný prínos pre automobilový šport.
Ralfov koniec
Po troške parády si však ešte pripomeňme, že v španielskom Jereze sa tímy F1 poslednýkrát stretli na testovaní elektroniky, pneumatík a podvozkov pre rok 2008. Pozornosť na seba pútal hlavne tím Ferrari, kde sa vedľa Kimi Räikkönena a Felipe Massu objavil znova aj Michael Schumacher. Ten testoval hladké pneumatiky, ktoré sa naposledy používali v roku 1996 a konfrontoval ich s novou unifikovanou elektronikou. Schumi zajazdil ôsmy (štvrtok) a štvrtý (piatok) čas dňa a evidentne nepotreboval jazdiť top časy. Ten sa podaril jeho krajanovi Vettellovi, ktorý s monopostom Toro Rosso zajazdil čas okolo 1:18,2, čo však stále za Schumacherovim rekordom z roku 2004 zaostáva o takmer tri sekundy (pravda, vtedy sa jazdilo s V10). Zaujímavou informáciou je, že počas štyroch dní sa na trati objavilo 37 pilotov, k čomu výrazne pomohol tím Force India, ktorý povolal na testy až sedem pilotov. Z nich si najlepšie počínal Klien, ktorý sa o kokpit pobije asi s Fisichellom. Za katastrófu môžeme označiť účinkovanie Ralfa Schumachera, ktorý zajazdil tretí najslabší čas zo všetkých vôbec a neospravedlní ho ani prerušenie jazdy červenou vlajkou po havárii Nakajimu (Williams) a ani problémy s elektronikou a havária v deviatej zákrute. Vyzerá to tak, že Ralf vo formule jeden skončil. Z jeho mena bude teraz profitovať azda iba séria DTM.
ĽUBOŠ KAŠICKÝ
Autor: ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.