Nezhody okolo eurofondov majú zostať utajené
Koaličné strany sa snažia pri sporných otázkach dodržiavať "rádiový pokoj". Analytik hovorí, že im to zrejme dlho nevydrží.
BRATISLAVA. Koalícia sa počas svojej najvážnejšej roztržky pre Slovenský pozemkový fond dohodla, že bude striktne dodržiavať zásadu "ticha pred novinármi ". Ide o pravidlo z koaličnej dohody, kde sa píše, že až do vyriešenia spornej otázky sa strany "zdržia akéhokoľvek verejného komentovania, vysvetľovania vlastných stanovísk alebo stanovísk inej zmluvnej strany ". Partneri ho zatiaľ veľmi nedodržiavali. Najnovšie sa na verejnosť napríklad nemá dostať čerstvý spor medzi Smerom a SNS. Smer sa snaží aspoň čiastočne dostať rozdeľovanie eurofondov spod právomocí ministerstva výstavby ovládaného SNS a prideliť ich vláde. Sporný zákon SNS nechce podporiť, riešenie odsunuli na januárovú schôdzu. Predseda SNS Ján Slota túto otázku však pre SME nechcel komentovať, hoci sa v minulosti proti podobným pokusom Smeru vždy verejne ohradil.
Spor o eurofondy mal zostať za zavretými dverami
"My sme pragmatici, my nerozprávame, my konáme, "povedal o tom, ako sa má riešiť prípadný presun koordinácie rozdeľovania eurofondov predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Tvrdí, že ak by bol návrh, ktorý podporuje Smer, úspešný, ani tak by nešlo o veľký zásah do rozdeľovania fondov. Podľa informácií SME sa pritom SNS proti zmene ostro ohradila. Riešeniu sporných otázok sa chce SNS vyhýbať podľa Rafaja aj preto, že "médiá urobia z akejkoľvek muchy bombardér B 52 ". Ticho okolo eurofondov spôsobila práve posledná dohoda o "nepraní špinavej bielizne na verejnosti ", pripúšťa aj poslanec za HZDS Ján Kovarčík. Priznáva, že nová dohoda o tom, že si strany nebudú posielať odkazy cez médiá, naozaj existuje.
Koaličné rady najmenej dvakrát do mesiaca
Spory sa podľa predsedu HZDS Vladimíra Mečiara majú riešiť aj na častejších schôdzkach predsedov koaličných strán dohodli sa vraj najmenej na dvoch mesačne. Podľa Slotu by sa mala koaličná rada stretnúť už na budúci utorok, teda 20 dní od posledného stretnutia. "Komunikácia bola problémom a pán Mečiar mal pocit, že stretávanie by malo byť intenzívnejšie, "povedal predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž.
Mlčanie skôr škodí
Politológ Grigorij Mesežnikov považuje už podmienku z koaličnej zmluvy o riešení problémov len vo vlastnej kuchyni za čudnú a myslí si, že je v rozpore s princípmi otvorenej spoločnosti. "Je to neudržateľné. Môže to fungovať istý čas, ale len čo bude v médiách zverejnené niečo, k čomu budú nútené vyjadriť sa najmenej dve strany, nevyhnutne sa dostanú k vyjadreniam, ktoré môžu byť interpretované ako nedodržanie koaličnej dohody. "Mlčanie môže podľa Mesežnikova strany poškodzovať a čaká, že zásadu opäť porušia. Najmä Mečiar postupuje často emocionálne a iracionálne a "určite využije príležitosť, aby vrátil Ficovi to poníženie, ktoré mu uštedril," odhaduje Mesežnikov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.