rozhodnutie, bude téma rezonovať stále intenzívnejšie. Po máji už len v prípade, ak verdikt Európskej centrálnej banky (ECB) a EK bude pozitívny. Na rozdiel od premiéra Fica, ktorý hovorí, že 90:10, autor tipuje 40:60, ale to je hudba budúcnosti.
Muzikou dneška sú kampane, ktoré vedú politici, čo zo vstupu do eurozóny urobili preteky o vavrínový veniec. Nejde pritom ešte o tzv. informačnú kampaň, ktorá má stáť 180 miliónov, ale dezinformačnú. O inflácii. Čiže po slovensky zdražovaní. Sekundujú aj ekonomickí analytici, ktorí sú viac či menej vo vzťahu k euru v konfliktoch záujmov (o tom potom). Všetci dokopy komunikujú s verejnosťou ako s malými deťmi, akoby to celé bolo len o akomsi hlúpom strachu zo špekulatívneho zdražovania, ktorého sa dopustia obchodníci po konverzii. A, samozrejme, "robinhood" Fico, im to nedovolí. Ak pekné slovo (pakt stability) nestačí, tak sa budú regulovať ceny. A bude vymaľované.
Aby sme sa v probléme nestratili, rozlíšiť treba infláciu ako maastrichtské kritérium, čiže terajšiu, a infláciu, ktorá príde ako veľká voda po 1. januári 2009. Čo sa týka dnešnej, tak pokorne treba priznať, že prognózy na tomto mieste spred roka a viac, že pri rekordnom raste HDP a Ficovej vláde nám ceny uletia, autorovi komentára nevyšli. I najnovšie údaje za november (2,2-2,4%) nasvedčujú, že Slovensko prekoná túto maastrichtskú prekážku s takou rezervou, že keby sa posudzovalo iba formálne plnenie (ale nebude), sme za vodou. Na rozdiel od Litvy spred dvoch rokov...
Iná vec je cenový šok po 1. januári 2009. Že príde, na to môžete staviť aspoň stokrát toľko, čo Počiatek v Las Vegas na červenú.. Práve tento nevyhnutný náraz, ktorý pocítia predovšetkým ľudia s úsporami, majú zľahčovať dezinformačné reči. Tvrdenia, napr. že "nie je žiadny dôvod, aby samotné zavedenie eura malo vplyv na rast cenovej hladiny" (hovorkyňa NBS) a mnohé podobné, sú, jednoducho, bluf. Respektíve regulárny podvod. Niet bankára či analytika, ktorý by nevedel, že nízka inflácia dnes je do značnej miery dôsledkom trvalého posilňovania slovenskej koruny. Ona je hlavná brzda spomaľovania rastu cien. Permanentná revalvácia koruny (2001-2007) tvorí základný kanál, ktorým dobiehame životnú úroveň EÚ-15. (Toto sme písali viackrát, keď inflácia ešte nebola téma.) Približovanie sa cenovej hladiny k priemeru EÚ je skrátka dané približovaním sa HDP (to je zákon), avšak po prijatí eura tzv. kurzový kanál skončí a naháňať Európu môže Slovensko už výlučne len zrýchľovaním inflácie.
Nikto netvrdí, že toto je jediný argument v kauze inflácie po januári 2009. Vstup do eurozóny má nesporne aj nejaké výhody. Avšak spôsob, akým politici a ich servilná obsluha (splnomocnenec Barát) vôbec zatajujú základnú nevýhodu, je škandál a svedčí o zlom svedomí a o tom, že nemajú dosť sebadôvery viesť seriózny spor.
"Dnešná nízka inflácia je do značnej miery dôsledkom trvalého posilňovania slovenskej koruny"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.