V odvete Švajčiarov prevalcovali

Sportnet|17. dec 2007 o 00:00

KOŠICE. Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v sobotňajšom prípravnom zápase v Košiciach nad Švajčiarskom 6:2 a odplatila mu piatkovú prehru z

Popradu (2:3). Zverenci Júliusa Šuplera o svojom víťazstve definitívne rozhodli v prvej polovici druhej tretiny, keď v priebehu 498 sekúnd strelili 5 gólov a z 1:1 upravili na 6:1. Z dvoch presných zásahov sa tešili Podkonický, Skladaný i Špilár, ktorý tak oslávil svoje sobotňajšie narodeniny. Slovenský tím, ktorému v Steel Aréne vychádzali presilové hry, vyhral v 40. vzájomnom zápase so Švajčiarskom 17-krát a so svojim častým súperom dosiahol najvyššie víťazstvo od 19. apríla 2002, keď v Bieli vyhral 6:1. Slovenskému mužstvu sa podarilo dať päť gólov v jednej tretine prvýkrát.

Slovensko - Švajčiarsko 6:2 (1:1, 5:1, 0:0)

Góly: 5. Podkonický (Rudolf Huna, Špilár), 21. Skladaný (Fabuš), 22. Podkonický (Rudolf Huna), 24. Špilár (Podkonický, R. Školiak), 28. Skladaný (Melichárek, Starosta), 29. Špilár (Rudolf Huna) - 17. Wick (DiPietro, Jobin), 32. Wick (Wirz, Helbling). Vylúčení: 6:11 na 2 min, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, D. Konc - Gajan, Mášik, 7448 divákov. Slovensko: Križan (41. Lipovský) - Ivan Majeský, Starosta, Graňák, Malec, I. Ďatelinka, Klepáč, Vantroba, Michal Grman - Melichárek, Fabuš, F. Skladaný - Špilár, Podkonický, Rudolf Huna - Kocák, J. Mikúš, R. Školiak - Michel Miklík, Buc,Sivák. Švajčiarsko: Aebischer (29. Bäumle) - Bezina, Jobin, Furrer, Diaz, Von Gunten, Helbling, Back, Gobbi - Rüthemann, Ziegler, Joggi - Della Rossa, Plüss, DiPietro - Patrick Fischer, Romy, Stancescu - Wick, Wirz, Lemm.

KOŠICE. Slováci túžili vrátiť Švajčiarom piatkovú prehru a od úvodu to dávali najavo. V 5. min bol pred bránkou aktívny Špilár, z rohu našiel Huna voľného Podkonického, ktorý prvýkrát rozjasal plnú Steel Arénu. V 9. min aktívny Huna nepotrestal Aebischerovu chybu za bránkou, keď tiesnený nedokázal zasunúť puk do siete. Druhý slovenský útok hýril veľkou aktivitou, Podkonický v nájazde dvoch na jedného neuspel, Aebischer zlikvidoval aj tri strely Fabušovho útoku. Potom potiahol akciu Kocák, našiel Školiaka, ale ten nedokázal trafiť do prázdnej bránky. Slováci kombinovali, dokázali sa dostávať do prečíslení. Švajčiari mali problémy s prechodom do útoku, pred bránkou boli dlho bezzubí. V 16. min však dostali možnosť takmer stosekundovej presilovky piatich proti trom, tesne pred jej záverom Wick vyrovnal. Zverencom Júliusa Šuplera vyšiel úvod druhej tretiny, keď za prvých 498 sekúnd dali päť gólov. Najskôr už v 29. sekunde prekonal Aebischera pri presilovke Skladaný, potom dorazil vyrazenú strelu Podkonický, po skončení ďalšej presilovky vyšachovali Slováci švajčiarsku obranu a Špilár oslávil svoje sobotňajšie 27. narodeniny gólom na 4:1. V 27. min hrali Slováci presilovku o dvoch hráčov, najskôr prekonal Aebischera druhýkrát Skladaný a potom gólmana so skúsenosťami z NHL definitívne vyhnal z bránky Špilár. Švajčiari sa v priebehu prvej desaťminútovky druhej tretiny takmer nedostali pred Križana. V 32. min z ojedinelého protiútoku doklepol puk po troch pokusoch do siete Wick - 6:2. V záverečnej tretine dostal šancu v slovenskej bránke Lipovský, ktorého privítali nadšení košickí diváci potleskom. Pohodová atmosféra z oslavujúcich tribún sa preniesla aj na ľad, hráči aj napriek nasadeniu a viacerým príležitostiam už Lipovského a ani Bäumla nedokázali prekonať.