Na Slovensku aj po 15 rokoch prevažuje názor, že lepším riešením by bolo zachovanie Československa.
BRATISLAVA. Značka Československo má na Slovensku aj 15 rokov po rozpadnutí spoločného štátu veľkú silu a ľudia na spoločný štát spomínajú najmä v dobrom. Vyplýva to z prieskumu agentúry MVK pre denník SME. Keby sa dnes začalo rokovať o obnovení Československa, za by bolo 41,7 percenta, čo je o necelé percento viac ako tých, čo sú proti opätovnému spojeniu.
Podľa sociológa Pavla Haulíka treba pozitívny vzťah k federálnemu štátu vnímať len ako nostalgiu, nie aktívnu snahu obnoviť ČSFR. Spoločný štát Čechov a Slovákov v súčasnosti nie je témou politického a spoločenského života. Ešte v roku 1993 by v referende bola za rozdelenie len desatina Slovákov.
Slovenskí politici dnes o spájaní absolútne neuvažujú, vzájomné vzťahy sú pritom hodnotené často ako historicky najlepšie. "Tie napätia by boli veľké, ak by sme sa nerozdelili. Nepredpokladám, že by to vydržalo dlho," myslí si bývalý predseda SMK Béla Bugár. Práve maďarská menšina na Slovensku patrí k tým, čo by si federáciu najviac želali.
Trochu paradoxne majú zhovievavý postoj k Československu aj súčasní priaznivci SNS a HZDS, v deväťdesiatych rokoch výrazní kritici federácie. "Keď je rozhodené manželstvo, je lepšie sa rozísť, ako by mali trpieť deti," povedal podpredseda Smeru Dušan Čaplovič.