Prostredníctvom štátnej televízie povedal, že sprisahanie nemenovaných ľudí za účasti členov súdnictva malo zabrániť krajine pri jej prechode na demokraciu.
ISLAMABAD. "Proti svojej vôli ako poslednú možnosť som musel zaviesť výnimočný stav, aby som zachránil Pakistan," vyhlásil Mušarráf. "Plánované sprisahanie malo destabilizovať krajinu. Neviem ani vyjadriť, koľko bolesti musel preto národ i ja vytrpieť." Ako ďalej uviedol, teraz, keď je konšpirácia zažehnaná, sa môžu konať voľby "slobodným a spravodlivým spôsobom".
Výnimočný stav je odvolaný
Pakistanský prezident Parvíz Mušarráf odvolal v sobotu kontroverzný, šesť týždňov starý výnimočný stav a plne obnovil platnosť ústavy, čím uvoľnil napäté vzťahy s opozíciou ako aj s medzinárodným spoločenstvom. Informoval o tom vládny hovorca. "Výnimočný stav je odvolaný," povedal hovorca pre agentúru AFP. "Prezident Mušarráf podpísal nariadenie na jeho odvolanie," dodal. Ako ďalej uviedol, ide o "historický deň" a zároveň uistil, že januárové parlamentné voľby budú návratom krajiny k demokracii. "Vláda zaručí slobodné, spravodlivé, transparentné a nestranné voľby," povedal hovorca pakistanskej vlády.
Mušarráf, stále čelí podozreniam z domova i zo zahraničia, že nadchádzajúce voľby neprebehnú férovo. O dôveryhodnosť prišiel prezident 3. novembra, kedy vyhlásil výnimočný stav v reakcii na destabilizáciu krajiny, z ktorej obvinil islamských militantov a súdnictvo. Mušarráf pozastavil platnosť ústavy, odvolal predsedu Najvyššieho súdu, obmedzil slobodu médií a zatkol najväčších opozičných kritikov.
Vyhlásenie výnimočného stavu prišlo v čase, keď mal Najvyšší súd rozhodnúť o ústavnosti októbrového znovuzvolenia Mušarráfa za prezidenta. Parvíz Mušarráf, ktorý kedysi povedal, že vojenská uniforma je jeho "druhou kožou", odstúpil koncom novembra z postu vrchného veliteľa ozbrojených síl a zložil prísahu ako civilný prezident.
Kanada žiada slobodné voľby
Kanada vyzvala v sobotu Pakistan, aby zaistil "slobodné a spravodlivé" parlamentné voľby, ktoré sa uskutočnia budúci mesiac. "Kanada privítala zrušenie výnimočného stavu prezidentom Mušarráfom a jeho rezignáciu na lídra armády. Považujeme to za pozitívny krok," uviedol minister zahraničných vecí Maxime Bernier. "Napriek tomu vyzývame pakistanskú vládu, aby vytvorila potrebné podmienky pre slobodné a spravodlivé voľby, vrátane účasti nezávislých volebných pozorovateľov, prepustiť všetky osoby zadržané počas výnimočného stavu a stiahnutie všetkých reštrikcií na média," dodal.
(sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.