spoluprácu v Európe (OBSE), ktorí priebeh volieb monitorovali. Misia svoju kritiku zmiernila tvrdením, že niektoré štandardy OBSE, "ktoré podčiarkujú existujúci politický pluralizmus", v krajine rešpektovali. Na základe 81 percent spočítaných hlasov bude jedinou stranou, ktorá vstúpi do parlamentu, novovytvorená strana Ak-Žol prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, hoci v celonárodnom priemere získala len 47,8 percenta hlasov.
(sitta/afp)
Turecké útoky
BAGDAD. Posledné vzdušné útoky Turecka na základne kurdských separatistov zo Strany kurdských pracujúcich (PKK) vrhli tieň na vzťahy medzi Bagdadom a Ankarou. Iracký minister zahraničných vecí Húšjár Zíbárí vyčítal včera Turecku, že vojenské nálety predtým s irackou vládou neodkonzultovalo. Navyše boli pri bombardovaní podľa jeho slov poškodení civilní obyvatelia. To vraj zapríčinil fakt, že turecké sily boli zle informované. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan však označil vojenskú akciu za úspech.
(sita/ap)
Moskva hrozí útokom
MOSKVA. Šéf ruských jadrových síl včera pohrozil ruským útokom na zariadenia americkej protiraketovej obrany, ktoré chcú Spojené štáty umiestniť v Poľsku a Českej republike. V prípade, ak Rusko získa pocit, že účelom ich rozmiestnenia je "podkopávať silu ruského jadrového zastrašovania, nevylučujem, že základne protiraketovej obrany v Poľsku a Českej republike budú zvolené ako ciele pre niektoré z našich medzikontinentálnych balistických rakiet", vyhlásil podľa tlačovej agentúry Interfax generál Nikolaj Solovcov, ktorý je veliteľom strategických raketových síl ruskej armády. Ak by sa Američania zmluvne zaviazali, že okrem plánovaných základní v Poľsku a Českej republike už žiadne iné mať nebudú, Rusko by možno svoj postoj zmenilo, pripustil Solovcov. "Ak s nami Američania podpíšu zmluvu, že umiestnia len 10 protiraketových striel v Poľsku a jeden radar v Českej republike, a už nikdy nič iné, s tým by sme sa možno mohli vyrovnať," vyhlásil ruský generál.
(sita/afp)
Hitlerov syn?
BRATISLAVA. Hitler mal syna s Britkou Unity Mitfordovou, tvrdí novinár britského ľavicového týždenníka New Statesman. Podľa časopisu žije 67-ročný Hitlerov syn na Britských ostrovoch. Jeho matka, britská fašistka, patrila niekoľko rokov k úzkemu kruhu okolo Adolfa Hitlera a jeho dlhoročná priateľka Eva Braunová na ňu údajne žiarlila. Po návrate z Nemecka Britka porodila syna. Novinár Martin Bright pracujúci pre britský týždenník 5 rokov študoval všetky dostupné materiály, no napriek mnohým zaujímavým zisteniam je sám v celej veci skeptický. Napriek tomu zverejnil všetky informácie, ktoré o prípade získal. Milfordová bola vysoká modrooká blondína a v Hitlerových očiach bola "perfektná árijská žena". Do svojho denníka si Hitlerova milenka Eva Braunová v roku 1935 údajne napísala, že Mitfordovú mnohí členovia strany považujú za budúcu "prvú dámu". Mitfordová sprevádzala Hitlera na jeho mnohých cestách a podľa denníka Times ju britská tajná služba označila za "nacistickejšiu ako boli nacisti". Napriek tomu, že Bright nikde nenašiel potvrdenie svojej hypotézy, publikované informácie vyvolali v Británii veľký záujem verejnosti, ktorá by sa rada dozvedela identitu "Hitlerovho syna" a miesto, kde sa nachádza. Iné zdroje zasa hovoria, že Hitler bol k Mitfordovej síce milý a slušný, no "nič viac tam nebolo".
(sita)
Autor: Voľby v Kirgizsku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.