môže spôsobiť krátku atmosferickú poruchu v miestnosti či krútňavu na politickej scéne (mediálne haló), drvivou väčšinou je to však len písknutie do večnosti, nie signál zmeny zdravotného či politického stavu.
Najčerstvejší UVVM z decembra 2007 je pre budúcnosť slovenskej politiky asi rovnako podstatný ako identické sčítanie voličského ľudu spred roka či pol. Tých 45 percent Smeru, ktoré falošne vybubnovali na TA 3 ako nový rekord a politológ šťavnato zdôvodnil, nesvedčí o ničom okrem toho, že Ficovej strane sa v jeseni zvykne dariť. Pokračuje vo vzostupnom trende, ktorý nastúpili v septembri. Názory odborníkov, ktoré sa okamžite vyrojili, že Smer sa odpichol k väčšej sláve na pozemkovej kauze, preto nemajú oporu v tvrdých číslach. Ako šírenie poplašnej správy (paragraf 370 trestného zákona) treba hodnotiť takisto tvrdenia, že "ide o historicky najvyššiu podporu strany Smer", keďže na UVVM už Smer bol aj cez 47 percent (január). A potom pekne padal až pod 40 v lete. Jeseň je skrátka ročné obdobie, ktoré ľavici praje, keďže monitor minulého roka jasne ukazuje, že všetky zisky oproti volebnému výsledku si Smer pripísal v prvom vládnom semestri. Odvtedy klesá či stagnuje a k tomu, či Veľký Slavkov bude začiatkom nového vzostupu, sa môžeme meritórne vyjadriť tak pred Veľkou nocou, nie Vianocami. Štyridsať päť percent po roku a pol takej neohrabanej (ak už nič iného) administrácie štátu je iste výkon úctyhodný, len nesmieme zabúdať na ďalšiu axiómu, ktorou je, že popularitu politikov ovplyvňujú nielen na Slovensku iné spôsobilosti a kompetencie, ako je riadenie štátu. Napríklad herecký talent.
Jedno zásadné posolstvo však UVVM z prvej dekády decembra, teda po koaličnej kríze, prináša. Niežeby sa autor štylizoval za znalca slovenskej verejnej mienky, to ani náhodou, ale keď výsledky tej istej agentúry rozpútali pred mesiacom dohady, že HZDS naberá kurz do hrobu, lebo padli na kritických osem a pol, tak sa odvážil vysloviť názor, že pozemkový škandál je vynikajúca šanca pre Mečiarovu stranu, aby si dala preferencie opäť dohromady. A vida ho! Po masáži "made in Fico", po tom, čo premiér s Mečiarom vyzametal podlahu, po tom, čo tunel zo Slavkova doviedli transparentne až pred Elektru, po tom všetkom zastavili pokles a stúpli až na 9,3. Excelentné! Je zrejmé, že teórie, ktoré hovoria o postupnom "vysávaní" HZDS Smerom, dostali riadne po boku. Mečiar môže skúšať šťastie ďalej, voličov, čo mu zostali, už nerozhádže ani to, keby vystúpil v travesty šou.
Keby škandály a kauzy mali akúsi vlastnú Richterovu škálu, tak sa dá povedať, že Veľký Slavkov a pozemkový fond je stupeň číslo 7 (napr. posledné zemetrasenie v Iráne bola "sedmička") . To znamená otrasy také veľké, že by mali citeľne pohnúť verejnou mienkou. Na Slovensku? Nič. Percento navyše pre HZDS. Hahahaha.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.