PhDr.Klaudia Buganová, etnografka Vsl. múzea v Košiciach
o košických kostolných betlehemoch
K neodmysliteľnej vianočnej atmosfére patria betlehemy, ľudovo nazývané "jasličky".
Uctievanie miesta narodenia Pána - jasličky má starý pôvod. Ich pozostatky boli z Betlehema prenesené do Ríma už okolo roku 650 a sú predmetom úcty v dvoch chrámoch Večného mesta.
Rozšírenie typického obrazu svätej Rodiny s volom a oslíkom pri jasliach, adorujúcimi anjelmi a pastiermi má svoj pôvod v stredovekých náboženských hrách v 11. storočí.
Prvé jasličky boli v 13. storočí
Pravým "otcom" jasličiek je sv. František z Assisi. Ten okolo roku 1223 zriadil prvé jasličky v prírode lesnej jaskyne neďaleko mesta Greccia. Umiestnil tam živé zvieratá, ľudí, slamu, sviece. Od tej doby sú františkáni šíritelia betlehemskej tradície. Najprv sa objavujú v Taliansku, od konca 17. st. aj v chrámoch strednej Európy. Dramatické podanie príbehu Narodenia zaujalo v dobe baroka aj široké vrstvy, prv v mestách a neskôr aj na vidieku. Nemalú zásluhu na tom mali jezuiti, ktorí v baroku počas svojho katolíckeho misijného diela šírili popularitu betlehemov a vianočných hier.
Stavebná schéma každého betlehemu bola v minulosti presne ustálená. Uprostred stála betlehemská maštaľ, vľavo od nej figúrky klaňajúcich pastierov, tvoriacich scénograficky protipól trom kráľom, ktorí prichádzali sprava. Predstavovali mužov troch ľudských vekov, z troch dovtedy známych kontinentov Európy, Ázie a Afriky. Ďalšie zostavy sa kulisovito ukladali za popredie, ktoré vytváral maľovaný prospekt. Za ním sa sústredili ešte mnohé trojrozmerné drevené figúrky pastierov, ktorí prichádzali ako darovníci k Jezuliatku. Prinášali mu najrozmanitejšie dary, medzi ktorými nesmeli chýbať ovce, barani, syr, mlieko, maslo a iné naturálie. Ľudoví majstri rezbári s obľubou zhotovovali pre betlehemy aj figúrky hudobníkov s nástrojmi gajdami, husľami, píšťalami, trúbami a ďalšie postavičky darovníkov. Uplatňovali pri nich nielen svoju predstavivosť, ale vymýšľali aj všelijaké nové figúrky, ktorými by ozvláštnili betlehem. Boli to napríklad rôzni remeselníci, vojaci, baníci, podomoví obchodníci aj ženy gazdiné s košíkmi alebo náručou plnou k daru určených dobrôt. Betlehemskú scénu oživovali ovce a rôzne domáce aj hospodárske zvieratá, nechýbali ani zajac, srny, jelene, jež i veverička.
Na ďalších miestach boli terasovito usporiadané postavy ľudí v ich typických pracovných činnostiach. Nad nimi stupňovité kulisy mesta s charakteristickými dominantami - kostolíkmi, domami, radnicou.
Betlehemy v košických chrámoch sú rozmanité a niektoré z nich patria ku skutočným skvostom rezbárskej umeleckej tvorby.
Za najstarší sa považuje betlehem v dominikánskom kostole (Nanebovzatia Panny Márie), ktorého pôvod siaha do obdobia prelomu 18. a 19. storočia. Figúry tohto betlehemu sú dielom skúseného rezbára, ktorý ich vyrezal z lipového dreva a obzvlášť si dal záležať na postavách troch kráľov, na ich honosných rúchach, dôkladne modelovaných plášťoch a originálnych pokrývkach hlavy. Invenčne postupoval aj pri komponovaní anjelskej dvojice, stojacej na oblakoch a vznášajúcej sa nad svätou Rodinou.
Jeden z najkrajších
K najväčším a najkrajším betlehemom v košickom prostredí kostolných interiérov patrí určite betlehem v kostole Sedembolestnej Panny Márie, na košickej Kalvárii.
Betlehem zaujme svojím rozsiahlym spôsobom inštalácie a množstvom farebne príťažlivých polychrómovaných drevených figúrok. Pochádza z moravskej oblasti, pravdepodobne z vyspelého rezbárskeho centra. Nateraz nepoznáme presný rok vzniku, avšak podľa informácie pani kostolníčky ho pre kostol zabezpečil otec Štefan Timko, v čase svojej aktívnej pastorácie.
Betlehem charakterizujú vyššie drevené figúry, pôsobiace masívne, lebo sú vyrezané z jedného kusa dreva. Majstrovský fortiel tvorcu je badať v jednoznačnom poňatí anatómie i všetkých odevných častí jednotlivých postavičiek.
Veľmi príťažlivé sú postavy dedinského naturelu. Spomedzi nich vynikajú a obdiv spôsobujú dvaja hudobníci (huslista a gajdoš), oblečení v ľudovom odeve a skupinky pastierov. Pozornosť pútajú aj postavičky troch černoškov, z ktorých jeden je umiestnený na pokladničke pred betlehemom. Na najvyššom stupni betlehemskej kompozície sa okrem anjela vynímajú aj dve mužské postavy s lampášmi v ruke, ktoré symbolizujú strážcov "ochrancov mesta a svedkov božieho narodenia". Detských návštevníkov betlehema mimoriadne priťahujú figúrky zvierat - veľký slon, ťava a kôň, ktoré patrili ku kráľovským postavám Gašpara, Melichara a Baltazára. Krása betlehema sa zvýrazňuje aj pohyblivými prvkami, kedy sa pre očami diváka otáčajú jednotlivé figúrky, aby si obrazne povedané "vyšliapali svoju cestičku" k božiemu Dieťaťu.
K najzaujímavejším typom betlehemov v Košiciach patrí dozaista ten, ktorý inštalujú v kostole Krista Kráľa.
Tento betlehem je kombináciou z dvoch materiálov. Z dreva sú vyrezané polychrómované figúrky svätej Rodiny, na plechu sú maľované motívy pastierov, darovníkov a "maštaľka".
Ide o typ tzv. nemeckého betlehemu (Stallkripe), kde figurálny výjav nie je zasadený do krajiny, ale pozadím je maštaľka.
Zhorel pri požiari Urbanovej veže
Inštalácie betlehemov si vyžadujú v kostolných priestoroch mnoho úsilia, schopnosti improvizovať , ale aj tvorivo a kreatívne pracovať s novými dekoratívnymi prvkami. Túto schopnosť majú aranžéri v Dóme sv. Alžbety.
Dómsky betlehem je novšieho dáta. Podľa spomienok pamätníkov bol kedysi v chráme nádherný veľký drevený betlehem, ktorý však vyhorel spolu s inventárom Urbanovej veže pri veľkom požiari v roku 1967. Súčasný betlehem, pozostávajúci z drevených figúrok a maľovaného prospektu, každoročne tvorcovia obohacujú o prvky tradičnej ľudovej kultúry. Objavujú sa tu predmety poľnohospodárskeho náradia a náčinia cepy, kosy, hrable, aj vahany, prútené koše, či hlinené džbány.
K jednoduchým, ale o to vkusnejšie inštalovaným betlehemom patrí jasličková scéna v seminárnom kostole ( sv. Antona Paduánskeho). Nachádza sa pri vstupe na pravej bočnej stene chrámovej lode. Vyinštalovaných je iba niekoľko figúrok, okrem motívu svätej Rodiny a anjela, nesúceho stuhu s citátom Gloria in exelsis Deo, ešte dvaja pastieri a menšie stádo ovečiek. Postavy sú odeté do šiat jemných pastelových farieb v kombinácii s vkusnou dekoráciou v podobe čačiny, slamy a ihličnanov.
Nad jasličkovou scénou je veľká hviezda - neodmysliteľný symbol pri vianočných témach Božieho narodenia. Patrí k nemu preto, lebo podľa učenia cirkvi sa Ježiš prvý krát na zemi zjavil práve v podobe hviezdy, ktorá sa ukázala mudrcom. Podľa zázračne žiariacej hviezdy sa títo muži orientovali. Prekonajúc bezpečne všetky prekážky sa na rovnaké miesto zišli a vzdali poklonu novonarodenému kráľovi.
Betlehemy zažiaria v plnej svojej kráse nielen v chrámoch, na verejných priestranstvách, ale aj v našich domácnostiach. Bez nich si už ani nevieme predstaviť poetickú tvár našich Vianoc.
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.