strany premiéra Roberta Fica. Do konca augusta 2008 má firma za takmer 36 miliónov zrekonštruovať budovu Inšpektorátu práce v Košiciach, ktorý patrí pod ministerku práce Vieru Tomanovú. Za Smer kandidoval v minuloročných komunálnych voľbách aj šéf inšpektorátu Bartolomej Dorov.
BRATISLAVA. Dorov skončil vo voľbách starostu obce Sokoľ v okrese Košice-okolie zo štyroch uchádzačov posledný. "Som nestraník. Najskôr som mal podporu SF, napokon ma prikryl silnejší Smer," hovorí. Odmieta, že by výber Ikoresu bol klientelizmom. Nikoho z firmy vraj bližšie nepozná.
Bežná zhoda okolností...
Podozrenia odmieta aj ministerstvo. "Súvislosť straníckej príslušnosti pani ministerky a hlavného inšpektora je bežnou zhodou okolností a nemala na výsledok súťaže žiadny vplyv," povedal hovorca rezortu Michal Stuška.
Ikores dostal zákazku na prestavbu inšpektorátu v užšej súťaži, čo je menej priehľadný spôsob obstarávania. Ak ho štátna inštitúcia použije, môže obmedziť počet uchádzačov, z ktorých si vyberie dodávateľa.
O opravu budovy inšpektorátu v Košiciach sa okrem Ikoresu zaujímali aj ďalšie dve firmy - Eskon a Barter Group. Keď sa zoznámili s podmienkami súťaže, účasť si podľa Dorova rozmysleli. "Povedali sme im, že nespĺňajú dve z troch základných podmienok."
Dorov hovorí, že firma musí mať bezpečnostnú previerku, keďže v budove inšpektorátu je aj miestnosť, ktorá spadá pod stupeň tajné. "Sú tam servery s citlivými údajmi, ktoré treba zabezpečiť oknami so špeciálnym sklom aj rámom. Keďže sme chceli ísť rýchlejšie a vyselektovať firmy, ktoré nemajú previerku, zvolili sme formu užšej súťaže," argumentuje Dorov.
Učebnicový klientelizmus?
"Je to učebnicový príklad klientelizmu," myslí si podpredseda KDH Daniel Lipšic.
"Zdá sa, že podmienky súťaže boli nastavené tak, aby vyhrala konkrétna firma," myslí si o výbere Ikoresu právnik Pavel Nechala z Transparency International.
Okrem víťazného Ikoresu majú na Slovensku previerku na stupeň tajné aj stavebné firmy Doprastav, Hornex, Quadriq. Všetky majú skúsenosti s podobnými projektmi v rezorte obrany.
Týždenník Plus 7 dní informoval, že minulý rok na rekonštrukciu budovy inšpektorátu v Košiciach vypísali klasickú verejnú súťaž, vtedajší šéf úradu Miroslav Ondruš ju však zrušil. Vzápätí sa uskutočnil užší výber, v ktorom uspel Ikores. Ondruš sa k zrušeniu tendra odmietol vyjadriť.
Fico opäť mlčí
Rekonštrukcia inšpektorátu je už šiestou veľkou zákazkou, ktorú získal Ikores v rezortoch Smeru. Väčšinu z nich dostal priamym zadaním alebo v užšej súťaži. Klasický tender vyhral len raz. Firma sa podieľala na rekonštrukcii hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom (150 miliónov), stavia kontrolnú halu v Ubli (63 miliónov). za stavbu röntgenu v Maťovciach na východnej hranici dostala 50 miliónov. Ikores rekonštruuje aj terminál bratislavského letiska (viac ako 70 miliónov). Ďalšiu miliardu dostane, keď postaví vojenský archív v Trnave.
Premiér Robert Fico na otázky, či nejde pri výbere Ikoresu o klientelizmus, prípadne, či je v poriadku, že firma nedostala spomínané zákazky vo verejných súťažiach, neodpovedal.
Doteraz nevysvetlil ani to, ako sa dostala jeho matka k bytu v bratislavskom Ružinove, ktorý takisto postavil Ikores. Doklady odmieta zverejniť.
Autor: mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.