Korzár logo Korzár
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Štúdia futbalového stánku je už na svete

PODOLÁK VERÍ, ŽE ŠTADIÓN V KOŠICIACH BUDE STÁŤ V ROKU 2011Skeptici, už ani veľmi neverili, že výstavba nového štadióna v Košiciach je ešte reálna.

PODOLÁK VERÍ, ŽE ŠTADIÓN V KOŠICIACH BUDE STÁŤ V ROKU 2011

Skeptici, už ani veľmi neverili, že výstavba nového štadióna v Košiciach je ešte reálna. V klube však urobili niekoľko veľkých krokov, aby sa plány premenili na skutočnosť. Hľadali nielen možnosti výstavby, ale hlavne jeho financovanie. Boli sa pozrieť v Prahe v Edene na výstavbu štadióna Slavie a cesta to bola prospešná. Ak všetko pôjde podľa plánu, nový štadión v Košiciach postaví, zafinancuje a ponesie všetky garancie rovnaká spoločnosť, ako v prípade štadióna v Edene - E Side Property Limited. Samozrejme, štadión nebude identický, musí mať svoje kúzlo originality, no bude mať spoločné ukazovatele, ako nová slavistická aréna. O momentálnej situácii okolo štadióna sme sa pozhovárali s prezidentom MFK Košice Blažejom Podolákom.

- Na nedávnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva riaditeľ firmy E Side Property Limited prišiel prezentovať ich skúsenosti týkajúce sa hlavne modelu financovania výstavby štadióna. Dva roky hovoríme o tom, že chceme stavať, no všetko stálo na tom, že čiastka, ktoré si stavba vyžaduje, je dosť vysoká.

Koľko by teda mal stáť nový košický štadión?

- Okolo jednej miliardy slovenských korún. Nejde totiž len o klasický štadión, na ktorom nebude nič, len raz za dva týždne jeden futbalový zápas. Ide o multifunkčný objekt, v ktorom budú hotel, reštaurácia, fast-food, fanshop, sieň slávy, kaviarne, administratívne priestory, kancelárie, možno sídla bánk a podobne. Na štadióne budú aj kultúrne akcie, koncerty. Nebude slúžiť len futbalistom, ale i širokej verejnosti. E Side prezentovala reálny projekt, ktorý sa už finalizuje v Prahe.

Financovanie stavby je vraj veľmi zaujímavé, podobne ako pri Slavii...

- Ide o projektové financovanie. Znamená to asi toľko, že futbalový klub a ani mesto to nebude stáť ani korunu. Navyše firma nevyžaduje ani žiadne garancie mesta. Založí sa spoločnosť, ktorej akcionármi budú futbalový klub a firma, ktorá celý projekt zrealizuje, zoženie financie a bude ho i manažovať, aby sa jej investície vrátili. Samozrejme, v dohode bude stáť, že po splatení záväzkov - uvažuje sa o 15-17 rokoch - sa akcie tejto spoločnosti prevedú na MFK Košice. Rozhodovacie práva, čo sa týka dôležitosti investícií budú spoločne realizované. Mali by byť vytvorená päťčlenná správna rada a päťčlenná dozorná rada, kde cez futbalový klub bude mať svojho zástupcu i mesto. Kontrola bude spoločná, rozhodujúce veci budeme musieť spoločne odsúhlasiť. Samozrejme, aj so spoločnosťou, ktorá zabezpečí financovanie. Detaily zmluvy sa budú postupne dopracovávať, robia na nich teraz právnici. Všetko prejde schvaľovacím procesom.

Mestské zastupiteľstvo sa však ešte raz bude zaoberať štadiónom na mimoriadnom zasadnutí v januári. Prečo?

- Zastupiteľstvo neschvaľuje výstavbu štadióna, tá je už dávno schválená, malo schváliť len zmenu. Štadión by totiž mal stáť na mieste, kde parkujú autobusy pred halou Cassoport. Zmena je z jediného dôvodu. Predchádzajúce priestory nevyhovovali pre investora z pohľadu ekonomickej návratnosti. Predošlé územie malo rozlohu okolo dvoch hektárov, investor potrebuje územie 4-5 hektárov na to, aby sa tam dal postaviť multifunkčný objekt s priestormi, z ktorých by sa vrátili peniaze - či už za nájom, alebo priamy predaj. Potrebovali sme, aby priestory - garáže MHD - s ktorými sa rátalo, ako s parkoviskami pri štadióne, mesto predalo za symbolickú korunu futbalovému klubu. Na to sme potrebovali schválenie zastupiteľstva. Poslanci si ho pre krátkosť času nestihli naštudovať. Nič strašné sa nedeje. Sme síce mesiac pozadu, no verím, že ho poslanci schvália a projekt sa začne realizovať vo februári.

Čím začnete?

- Robíme na akcionárskej zmluve. Predpokladám, že, keď zastupiteľstvo schváli vloženie pozemkov do MFK, dôjde k rokovaniu medzi investorom a podpísali by sme akcionársku dohodu. Ak sa podpíše, najneskôr do konca januára, tak od februára začnú prípravné práce. To znamená dohoda s DPMK, aby do určitého termínu postupne vyprázdnili priestory, ktoré užívajú. Začne sa pripravovať územné konanie a ďalšie veci súvisiace so stavbou. Pochopiteľne, naplno sa rozbehne práca nad konkrétnym projektom. Obrázky, ktoré sú na svete sú totiž len štúdiou. Chceme všetko zabezpečiť tak, aby najneskôr do konca roka 2008 bolo vydané stavebné povolenie.

Takže kedy by mal štadión stáť?

- Ak bude do konca budúceho roka vydané stavebné povolenie, tak v zmluve bude zakotvené, že štadión by mal vyrásť v termíne za 18 až 24 mesiacov! Už bude odovzdaný. V roku 2011 by sa na ňom už mohlo hrať. Ak sa to podarí skôr, bude to veľké plus.

Mali ste viac možností? Ako ste prišli na to, že najvýhodnejší bude pre vás slavistický model?

- Mali sme ich viac. Rokovali sme s viacerými zahraničnými firmami, ktoré majú skúsenosti s výstavbou štadiónov, no všetko bolo postavené na tom, že boli ochotní zafinancovať tento projekt, no vyžadovali garancie mesta alebo štátu. Hoci boli prísľuby, že niečo také by sa mohlo udiať, žiaľ, dodnes sa tak nestalo. A nielen v našom prípade, ale podľa mojich informácii aj v prípade Národného futbalového štadióna v Bratislave.

Aké základné proporcie bude mať štadión?

- Rovnaké, ako aréna Slavie v Edenu. Mal by mať kapacitu okolo 20 000 miest. Štadión bude spĺňať štyri hviezdičky - UEFA jasne definuje, čo taký štadión musí mať. Všetko to musíme splniť.

Pomôžu nejakou formou štát, prípadne SFZ?

- Zatiaľ nie. Verím, že keď sa začne stavať a ekonomická situácia sa vylepší, verím, že štát i SFZ pomôžu a prispejú nejakým spôsobom. To by celej situácii pomohlo.

Už dávnejšie sa rozoberá myšlienka spoločnej kandidatúry Česka a Slovenska na usporiadanie ME 2016, alebo 2020. Ak by to bolo reálne aj druhé najväčšie mesto na Slovensku by zrejme bolo organizátorom EURO. Kapacita by však nestačila...

- A to je to, čo som ešte nechcel rozprávať. Nemáme ešte potvrdené, ako dopadnú rokovania medzi ČMFS a SFZ a aj na vládnych úrovniach. Malo by sa tak stať v priebehu najbližších týždňov a mesiacov. Pokiaľ sa rozhodne, že sa budeme uchádzať o EURO, potom sa štadión musí vymyslieť tak, aby sa kapacita mohla zvýšiť. To znamená, že v prvej fáze bude len pre 20-tisíc divákov, no projekt musí byť tak urobený, aby sa mohla zvýšiť na minimálne 30-tisíc miest. Taká je požiadavka UEFA. Do schválenia nášho projektu štadióna už bude známy výsledok medzi oboma zväzmi. To je práca pre architektov.

Už ste vybrali aj meno budúcej arény?

- Ešte nie. Zatiaľ sme rozmýšľali, že by sa mohla volať Košická futbalová aréna. Aj na pomenovaní arény je postavený biznis. Napríklad v Mníchove majú Allianz arénu, Sparta má AXA arénu a podobne.

Ak si líhate spať, už sa vás prepadávajú myšlienky, koho si pozvete na otvárací zápas?

- (úsmev) Nad tým budem premýšľať, keď poslanci v januári schvália vklad pozemkov. Keď sa tak stane, som presvedčený, že investor zmanažuje aj túto udalosť tak, aby bola veľkolepá.

Ktorý je váš najobľúbenejší klub, samozrejme, mimo MFK?

- Mne sa najviac páči anglický futbal. Najzaujímavejší klub je pre mňa momentálne FC Chelsea.

TOMÁŠ PETRO

FAKTY O ŠTADIÓNE EDEN

Kapacita: 21 000 miest na sedenie, všetky kryté, 40 VIP boxov, celkom 900 VIP miest, 42 miest pre invalidov (+ 42 miest pre doprovod)

Rozmery ihriska: 105 x 68 metrov

Vyhrievanie: Áno

Osvetlenie: 1 650 luxov

Parkovanie: Pri plnom zaťažení areálu je k dispozícii približne 1 300 miest. Pre autobusy 25 miest. Pre autobusy futbalových tímov bude vyhradené zvláštne parkovisko, rovnako tak i pre VIP hostí.

Veľkoplošné obrazovky: V areálu budú nainštalované dve - v juhozápadnom a severovýchodnom rohu, predpokladaná veľkosť 5x7 metrov.

Náklady: Areál je financovaný z interných i externých zdrojov. Jedným z nich sú dlhopisy ocenené pozitívnym ratingovým hodnotením European Rating Agency. Náklady na vybudovanie areálu sa pohybujú pod 1 miliardu Kč. Obdobie návratnosti vložených prostriedkov je vyrátané na 15 rokov.

Dĺžka výstavby: zemné práce sa začali v októbri 2006, štadión má byť dokončený v marci 2008 - cca 17 mesiacov.

Vlastník: Vlastníkom a prevádzkovateľom štadiónu je účelová spoločnosť E Side Property Limited, ktorá je zodpovedná za financovanie areálu a nesie všetky garancie. E Side kopíruje akcionársku štruktúru SK Slavia Praha - fotbal, a.s.

Vo vnútri areálu: Komfortné futbalové zázemie dopĺňajú administratívna, ubytovacia a technická časť a komerčné priestory. V útrobách štadióna budú obchody, fast-food, fanshop, sieň slávy, kaviarne či reštaurácia s výhľadom na hraciu plochu.

Ďalšie: Multifunkčný areál je navrhnutý v súlade s modernými futbalovými trendmi. Parametry nového štadióna spĺňajú najprísnejšie požiadavky futbalových federácií FIFA a UEFA. Súčasťou štadióna sú oddelené sektory so samostatnými vstupmi pre rodičov s deťmi a pre fanúšikov hostí. Pre zástupcov médií je pripravené komfortné pracovné prostredie. Diváci budú do objektu vchádzať vstupnými priestormi a koridormi. Na svoje miesta sa dostanú po schodoch zo železobetonových prefabrikátov s epoxidovým protišmykovým náterom. V hornej časti hľadiska budú VIP boxy s čelnou stenou z nerozbitného skla. Keďže ide o multifunkčný stánok, budú sa na ňom organizovať aj kultúrne akcie. Už teraz sú známe termíny vystúpení dvoch slávnych skupín - 3. júna bude koncertovať Metallica, 8. augusta Iron Maiden.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 5. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 2. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 8. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 9. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 10. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 1. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 20 399
 2. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 16 876
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 15 238
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 256
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 679
 6. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 602
 7. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 11 588
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 512
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 696
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 446
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Testovanie v Prešove: Pripravujú 66 okrskov pre 77-tisíc ľudí

Mesto hľadá dobrovoľníkov, pretestovať majú najviac ľudí na Slovensku.

Ilustračná fotografia.
POZNÁMKA JAROSLAVA VRÁBEĽA

Po tom, čo mamička a advokátka predviedli v pôrodnici, sa už nedá byť ticho

Koronakarma mnohých takých dobehla, nakoniec prosia o modlitby.

Ilustračné.

Covid-19 má ďalších 1 312 ľudí, takmer štyristo je z východu

S koronavírusom je v nemocniciach takmer tisíc chorých.

Ilustračné foto.
Dóm svätej Alžbety je otvorený na pár hodín denne.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Matovič je s testovaním spokojný, zachytili 5 594 infekčných (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 45 155. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 165 obetí.

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.
Polícia bude naďalej kontrolovať dodržiavanie opatrení.
Opustené budovy

Na východe boli gigantom. Padli, keď podnik predali Čechom

Roky sa snaží nájsť nového majiteľa.

Snímka z pekárne Medea z roku 2004.
Tao Geoghegan Hart a tím Ineos Grenadiers slávi triumf na Giro d'Italia 2020.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop